1 Günde Boya Badana İşleri Nasıl Tamamlanır?

Paylaş:

Boya badana ustası olmadan 1 günde bu işleri yapabilir misiniz? Cevabınız evet ise sizin için hazırladığımız ipuçlarını okumaya devam edin. Günümüzde çoğu insan kendi işlerini kendileri yapmayı tercih etse de boya işi ince ve detaylı bir iştir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde yaşıyor olsanız da boya badana işlerindeki maliyetler yüzünden boya işlerinizi kendiniz gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. İyi bir plan yaparak ve düzenli çalışarak 1 Günde boya badana işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İç Tasarımda Boyama İçin İpuçları

Değer anlayışı önemli olduğu kadar, renk seçiminiz de fizyolojik önemi gösterir.

Sıcak nötr renk seçimi – İç tasarımda boyamaya başlamadan önce, kullanmak istediğiniz renge karar verin. Nötr renkler, evi veya diğer aile üyelerini ziyaret edecek herkesin huzur duygusu geliştirmesine yardımcı olur. Her şeyde olduğu gibi. Bejler, griler, altın, tans veya grej gibi nötr renkler – gri ve bej kombinasyonu veya seçtiğiniz diğer nötr renkler kullanılabilir.

Her odaya uygun şekilde öncelik verin – Küçük bir oda uygun şekilde boyandığında, alan daha büyük görünme eğilimindedir. Daha açık bir renkle boyarsanız ve döşeme ve duvarlar aynı renge sahip olursa, küçük alanda daha büyük bir alan görünür. Büyük bir odaya daha sıcak ve daha koyu renk uygulamak, size “rahatlık hissi” vererek odanın daha küçük görünmesini sağlar. Hangi rengi kullanacağınızı belirlemek için doğal ve yapay ışığın bir renk üzerindeki etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Dış Tasarımda Boyama İçin İpuçları

İnsanların evinizde gördüğü ilk manzara dış görünüştür.

Tuğladan yapılmış bir ev, taze boya gerektirmeyebilir. Sıva gibi dış mekanlar işe yarar. Evinizin dış cephesine çok fazla renk uygulamak dikkat dağıtıcı olabilir ve bu, evin daha küçük görünmesine neden olur. Dış cephe boyası çoğunlukla soyulduğunda veya çatladığında değiştiğinden, önümüzdeki beş ila on yıl içinde trendde kalacak nötr renkler kullanılmalıdır. Kaliteli bir dış cephe boyası elde etmek için uzmanlara bırakılması daha iyidir. Püskürtme aletleri ve merdiven gibi gerekli ekipman eksikliğinden dolay boya badana ustası ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Bir profesyonel boya badana ustası  tüm evin dışını boyamaya yardımcı olması daha iyidir. Bir profesyonel boya badana ustası, hava şartlarından dolayı tutması muhtemel renkleri belirlemeye yardımcı olacaktır.

Boya Türü Seçmek İçin İpuçları

Seçilen parlaklık türü aynı zamanda resmin kalitesini veya bir duvarın ne kadar kolay temizlenebileceğini de belirler. İşte uygun şekilde kullanılacak farklı boya türleri;

  • Banyolarda sadece duvarlar değil tavan da boyanmalıdır. Yarı parlaklar nem oranının yüksek olduğu banyolarda kullanılmalıdır.
  • Yumurta kabuğu veya düz parlaklık, bir satenin yapacağından çok duvardaki pürüzleri gizlediği için geniş bir duvar için kullanılmalıdır.
  • Yarı parlak boyalar, el izlerinin kolay temizlenmesi ve silinmesi için kapılar ve kaplamalar için daha iyi kullanılır.
  • Bazen fiyat da kaliteli boyanın bir göstergesidir. Daha ucuz ama daha az kaliteli bir boyadan daha iyi bir boya satın alarak daha fazla harcamaya çalışın. Uzun vadede, daha az kaliteli boyaya daha fazla harcama eğilimindesiniz. Daha fazla kaplama gerektireceğinden ve daha az pürüzsüz olacaktır. Daha az kaliteli boya hızla solacak ve başka bir yeniden boyamaya hızla ihtiyaç duyulacaktır.
  • Düzgün bir yüzey elde etmek için yüksek kaliteli fırçalar veya rulolar kullanın.
  • Yarı parlak katlar ve satenler, leke direnci ve dayanıklılık için daha iyi kullanılır.

Boyama Teknikleri

Boyamadan önce kirli yüzeyleri temizleyin – Yağlı veya kirli yüzeyler boyamadan önce bir deglosser ile temizlenmelidir. Kirli veya yağlı yüzeylerin boyanması, boyanın kolayca sıyrılmasını sağlar ve yeni boyanın yapışmasını azaltır. Temizleyiciler, aşındırıcı bir ped kullanılarak dairesel hareketlerle uygulanır. Aşağıdan yukarıya doğru yapılması gerekir. Yüzeyi temizledikten sonra boyamadan önce boşlukları doldurun.

Tutarlı bir doku elde etmek için boya kenarlar boyunca yuvarlanmalıdır – Fırça ile boyanan süslemelere yakın alanlar, genellikle çevreleyen boyalarla karşılaştırıldığında farklı bir dokuya sahiptir. Bunu önlemek için, üzerine fırçaladıktan sonra boyayı kurumadan önce açın. Bu, çevreleyen boyalı alanlarla tutarlı bir doku sağlayacaktır.

Büyük bir kapta birkaç teneke boya karıştırın – Birkaç teneke kutu kullanımına ihtiyaç duyulursa, uygulandığında fark edilebilecek şekilde her bir boyanın renginde küçük bir fark olabilir. Resmin ortasında, yeni bir teneke kutu açma ihtiyacı olabilir ve bu da diğerlerinden biraz farklı olabilir. Bundan kaçınmak için, oda boyunca tutarlı bir renk elde etmek için, başlamadan önce boyayı büyük bir kovada karıştırın. Bu karıştırma işlemine genellikle “kutulama” denir.

Çalışma alanının zeminlerine plastik yerine pamuklu bezler yerleştirin – Ne kadar dikkatli olursanız olun, boyalar genellikle çalışırken dökülür. Bunu önceden planlamak, çalıştıktan sonra halı veya fayansları silmekten çok daha kolaydır. Bunu önlemek için çalışma alanınıza plastik damla bez yerine kalın veya pamuklu bezler bırakın. Yürümek için kaygan oldukları ve hatta merdivene çıktıkları için yerinde kalmazlar.

Bu kadar işi tek başıma yapamam profesyonel destek almam daha iyi diyorsanız doğru yerdesiniz. Ankara, İstanbul ya da İzmir gibi şehirlerde yaşıyorsanız ya da Türkiye’nin herhangi bir şehrinde de olsanız uzmandeposu.com üzerinden Boya Badana Ustalarından Fiyat Teklifleri Alarak Tercihinizi Yapabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir