Akıllı Telefon Ekran Değişimi Nasıl Yaptırılmalı? Garantiyi Bozar mı?

Paylaş:

Akıllı Telefonunuz ne kadar çok para verilse de düşürmelere, çarpmalara karşı her zaman savunmasızdır. Eğer siz ekstra bir para ödeyip sigortalatmadıysanız başınıza gelebilecek ekran bozulmaları ya da kırılmaları size maliyetli bir kapı açabilir. Akıllı cep telefonu, iyi bakılması gereken aynı zamanda sigorta ve fiziki koruyucularla desteklenmesi gereken bir iletişim aletidir. Bu yüzden bu makalede akıllı telefon ekran değişimi nasıl yapılır? Garantiyi Bozar mı? Soruları akla takılıyor.

Çoğu Android telefon iPhone’lardan biraz daha dayanıklıdır, ancak bu onların hasara karşı bağışık oldukları anlamına gelmez. Sonuçta telefon ekranları camdan yapılmıştır ve düşürdüğünüzde cam kırılır. Android telefonunuzu 60. kez düşürdünüz ve artık ana ekranınızda çiçek açan güzel bir örümcek ağı desenine sahipsiniz. Telefon sigortanız yoksa, işte onu düzeltmek veya onunla başa çıkmak için seçenekleriniz:

Üreticiyi Arayın

Android cihazınız nispeten yeniyse yani hala üretici garantisi altındaysa, telefonunuzu düzeltmek için gitmek isteyeceğiniz ilk yer üreticidir. Kırık bir ekranın fiyatı cihazınıza bağlı olarak değişecektir. Üreticiye gitmek neredeyse her zaman üçüncü taraf bir tamir servisinden daha pahalı olacak, ancak garantiniz bozulmadan kalacak ve telefonunuz önceden kırılmış ekranına tamamen geri yüklenecek (muhtemelen tamamen yenilenmiş bir modelle değiştirilecektir.

Ekran Kırılması Nelere Mal Olur?

Öncelikle sorulması gereken ilk soru telefonunuzun kaskosu olup olmadığıdır. Yani telefonunuzu alırken ekstra bir ücret ödemesi yaparak sigortalattınız mı? Bu sorumuza cevabınız evet ise cihaz kasko sözleşme maddelerini incelemenizi ve kasko firmanız ile bir an önce irtibata geçmeniz tavsiye edilir. İrtibata geçmeniz sayesinde ücretsiz ya da indirimli şekilde ekran değişimi yapılmasını sağlayabilme imkanınız olabilir.

Kaskonuz yok ise garanti firmasından ya da özel teknik servis ile ekran değişimi yapılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle kullanıcılar garanti teknik servislerini tercih etmezler. Çünkü;

• Telefon sıfırlanır ve bilgileriniz silinir.

• Ekran değişimi uzun sürer. Hatta bazı durumlarda markalara bağlı olarak bu sürenin 3-4

haftadan başlamak üzere ayları bile bulduğu bilinmektedir.

• Telefonun tamir evreleri hakkında bilgi alışverişi zor olmaktadır.

• Ekran değişimi ücretleri oldukça fazla maliyetli olabilmektedir.

Üçüncü taraf bir tamir atölyesinde tamir ettirin

Android cihazınız daha eskiyse (garanti dışı) veya daha az popüler bir modelse, muhtemelen üçüncü taraf bir Acıbadem telefon tamir servisi kullanarak paradan tasarruf edebilirsiniz. Üçüncü taraf bir onarım hizmeti kullanmanın – fiyatın yanı sıra – birkaç avantajı vardır. Size yakın bir tamir servisine giderseniz, telefonunuzu hızlı bir şekilde tamir edebilirler, yani siz uzun bir süre telefonsuz kalmazsınız. Çoğu üçüncü taraf onarım atölyesi, değiştirdikleri parçalar için de bir garanti sunar; bu, değiştirme ekranınız herhangi bir nedenle çalışmayı durdurursa (bilirsiniz, düşürmeniz ve tekrar kırmanız dışında) onları arayabileceğiniz anlamına gelir.

Tüm üçüncü taraf onarım atölyeleri eşit oluşturulmamıştır, bu nedenle, cihazınızı teslim etmeden önce sormak isteyeceğiniz şeyler şunlardır:

• Kaça mal olacak?

• Ne kadar sürer?

• Ne tür bir garanti sunuyorsunuz? (Parçalar ve servis veya yalnızca parçalar / yalnızca servis mi? Sınırlı mı yoksa ömür mü?)

Cihazınızın bozuk ekranını düzeltmek için üçüncü taraf bir onarım servisi kullanmak, neredeyse kesinlikle üreticinizin garantisini geçersiz kılacaktır, bu nedenle telefonunuz yeniyse, önce üreticinin teklifine göz atmak en iyisidir. Samsung Galaxy S7 Edge gibi bazı yeni telefonların onarımı çok zordur, bu nedenle üreticinin herhangi bir saygın üçüncü taraf hizmetinden daha iyi bir fiyata sahip olduğunu görebilirsiniz.

Cihazınızın kırık ekranının, telefonunuzu kullanma yeteneğinizi büyük ölçüde etkilemediğini veya parmaklarınızın kanamasına neden olmadığını varsayarsak, yeni bir telefon alana kadar (veya parmaklarınız kanayana kadar) çatlaklardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Cihazınızın mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamak için, çatlaklar vb. Sağlam, darbeye dayanıklı bir çantaya koymanızı öneririm, çünkü herhangi bir çarpma veya düşme daha fazla hasara neden olabilir. Ekrandaki çatlaklar kullanılabilir alanı geçerse, parmaklarınızı kesiklerden korumak ve ekranınızı daha fazla hasardan korumak için bir cam ekran koruyucuya da bakmak isteyebilirsiniz.

Telefonun ekranı kırıldı garanti kapsamına girer mi sorusu akıllı telefon kullanıcılarının telefon ekranı kırıldığında sorulan ilk sorudur. Ekranının kırılması, ön cam çatlaması, iç ekran kırılması, telefonun darbe alması sonucu ekranın hasar görmesi ve sıvı teması telefon üreticileri tarafından tamamen kullanıcı hatası olarak kabul edildiği için garanti kapsamı dışında kalır.

Eğer sizinde telefonunuzla ilgili sorunlarınız var ise sitemiz üzerinden En İyi 60 Cep Telefon Tamircisine Ulaşıp Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir