Amerikan Kapı Montajı Normal Kapı Montajından Farklı Mı?

Paylaş:

Bildiğiniz gibi, kapılar evimizin görselliğini yansıtan en güzel dekorasyon ürünleridir. Örneğin, ev giriş kapınız düzgün takılmazsa, kapınız rahatça açılıp kapanmayacak ve estetik açısından kötü görünecektir. Aynı ayrıntı iç kapılar içinde geçerlidir.

Aynı şekilde, kapı çerçevesi ile kapı arasındaki boşluk iyi ayarlanmamışsa, kapınız kapanmayacaktır. Kapılarınız yerinde iyi oturtulmazsa, sağlam olmayacaktır. Kapı düzgün bir şekilde kilitlenmezse, kapınız rahatça açılmaz veya kapanmaz. Bu yüzden kapı montajı hakkında bilinmesi gereken çok şey var.

Evinizin kapılarını kendiniz kuracaksanız, bu makale size çok güzel bir şekilde yardımcı olacaktır. Ancak, kapılarınızı bir kapı montaj ustası tarafından monte edilecekse, kapı montajı hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenebilir ve hataları önleyebilirsiniz.

Evinizin iç kapılarının nasıl takılacağını öğrenmek için oluşturduğumuz kapı montaj kılavuzuna bir göz atın. Kapı montajı çok kolay bir iş değildir, ancak kapıyı kendiniz kurabileceğiniz bilgileri size sağlayacağız.

Evinizin kapıları, evinizin yepyeni görünmesini sağlayacak harika dekoratif ürünlerdir. Sadece evin kapısının rengi değişse bile, evinizin görünümü tamamen değişir. Böylece evinize küçük dokunuşlar yaparak birçok farklı dekorasyon görüntüsü elde edebilirsiniz.

Komşularınız evinize geldiğinde, elbette gıpta ile bakacağı bir eve ve aksesuarlara sahip olmak istersiniz. Kapılar da evlerin olmazsa olmaz aksesuarlarıdır. Bu nedenle, lütfen makalemizi dikkatlice inceleyin. Şimdi iç kapıların nasıl takılacağı ile ilgili kılavuzumuza başlayalım.

Kapı Montajı için Gerekli Malzemeler

Her şeyden önce, kapı montajını yaptığınızda, ihtiyacınız olan araçlara bir göz atalım. Bunlar;

 • Ölçüm yapmak için; cetvel, şerit metre, kalem
 • Kapıların sabitlenmesi için kapı takozları
 • Kesebileceğiniz bir tezgah
 • Testere
 • Kapı menteşesi
 • Kesiciler
 • Vidalar
 • Tornavida ve çekiç

Yukarıda belirtilen malzemeler bir kapı montajı için gerekli olan temel malzemelerdir. Bu malzemelerle kapıları kolayca monte edebilirsiniz.

Amerikan Kapı Seçimi

Öncelikle evinizin dokusuna en uygun Amerikan kapıyı seçin. Kapı montajı ne kadar doğru yapılırsa yapılsın, kapılarınız evinizle uyumlu olmadığı sürece istediğiniz görüntüyü elde edemezsiniz. Modern ve çağdaş iç kapılar her zaman eviniz için daha güzel bir seçenek olacaktır.

Bunun için en iyi kapı üreticisi firma ile çalışmanız gerekir. Online veya fiziksel olarak sipariş verebileceğiniz birçok Amerikan kapı modeli vardır.

Alacağınız Kapının Malzemesi Ne Olmalı?

Günümüzde meşe ağacı kapılarda çok tercih edilen bir ağaç türüdür. Ve oldukça popüler bir mobilya ürünü kapılarda da tercih edilmektedir. Ancak başka bir kapı türü ahşap kaplama kapılardır.

Ahşap kaplama kapılar hem uygun fiyatlı bir üründür hem de çeşitli yüzeylerde kullanılabilir. Farklı renklerde de mevcutturlar.

Ev kapılarınızı camlı veya camsız da seçebilirsiniz. Gizliliğinizi ön planda tutmak istiyorsanız, camsız kapıları tercih edebilirsiniz.

Kapı Boyutunu Ayarlayın

Standart Amerikan oda kapısı boyutu 90 cm x 210 cm’dir. Kapı kanatlarını kasaya bağlamak için bir dizi aksesuara ihtiyacınız olacak. Bunlar kapı mandalları, kapı kilitleri, menteşeler ve raylar ve kapı durdurucular gibi aksesuarlardır. Kapı montaj sürecinde operasyonlarınızı tamamlayabileceğiniz uygulamaları da açıklayacağız.

Tel bağlama: Duvarları deldikten sonra, tel iç kısımdan geçirilebilir. Ek olarak, tel kapının çiviler ve vidalar ile kasanın 2 bölmeli penceresine sabitlenmesi sağlanır. Gövde ile duvar arasındaki boşluk da sıva harcı ile doldurulur.

Kör Kutu ile Bağlama: Kör genişlik kapının yanında bırakılmalıdır. Montaj daha sonra kapıyı kör çerçeveye bağlayarak gerçekleştirilebilir. Bunun maliyetli bir kurulum süreci olduğunu söyleyebiliriz, ancak hasarlara karşı çok etkilidir.

Kanca sabitleme işlemi: Kapı açıklığındaki kasa, bağlantı çubukları ile duvara tutturulur. Bu yöntemde, kasamız vida yerlerinin arka ve yan bölgelerine tutturulmuştur. Ortaya çıkan boşluk alçı harcı kullanılarak kapatılabilir.

Kama ile montaj işlemi: Kama, üstten, alttan ve uzunluktan 3 farklı bölgeye yerleştirilir. Vidalar veya çiviler vasıtasıyla takozlara tutturulan kapı çerçevesi bu şekilde monte edilebilir.

Poliüretan Köpük yapıştırma işlemi: Kör boşluklu kapı boşluklarına monte edilen poliüretan ile birlikte uygulanan bu işlem, kapı montaj uygulamaları arasındadır. Geçici olarak monte edilen kör kasa daha sonra sökülür ve kapı monte edilir ve çok pratik bir kullanım sunar.

Kapı Montaj Aşamaları

 • İlk olarak, kapı çerçevelerinin köşelerini tercihinize göre vida veya yapıştırıcı ile bağlayın.
 • Ardından köşelerin sabitlendiği kapıyı yerleştirin.
 • Kapı aksesuarlarını da takın.
 • Vidaladıktan sonra kapıyı kapatarak kontrol edin.
 • Menteşeyi taktıktan sonra, kapağın üst ve alt kısmının doğru şekilde yerleştirildiğini kontrol edin.
 • Kapı ayarları tamamlandığında, orta ve alt parçaları gerdirici ile yeterince sıkın. Bunu kullanmanın amacı köpüğün genişlemesini sağlamaktır.
 • Taktığınız kapıyı tekrar kontrol edin ve duvar ile duvar arasındaki boşluklara montaj köpüğü uygulayın. Bunu dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir.
 • Kapı montajı tamamlandıktan sonra 24 saat bekleyin ve ardından köpükleri çıkarın. Montaj işleminde kullanılan kamaları çıkarmayın. Bir çekiç kullanarak, silikonu pervaz yuvasına sıkın ve pervazları yuvaya yerleştirin.

Böylece kapı montaj işleminiz tamamlanmış olur. Tabii ki, kapı montaj ustası ile bir kapının kurulumunu yaptığınızda sizin harcadığınız süreden daha kısa sürede monte edeceği için zamandan tasarruf etmek açısından daha iyi bir tercih olabilir.

Uzmandeposu.com adresinde bulabileceğiniz yüzlerce kapı montaj ustası bulunmakta… Sizde sitemizdeki uzmanlara ulaşıp fiyat teklifleri alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir