Araba Kullanmayı Hemen Öğretecek 7 Önemli Faktör Nedir ?

Paylaş:

18. doğum gününüz yaklaşıyorsa, araba kullanmayı öğrenme, bir ehliyet ve arabanın getirebileceği bağımsızlığın tadını çıkarmaya başlamak isteyeceğiniz anlamına gelmektedir. Ya da yaşınız 18’den büyük ve hayat koşuşturmacalarından dolayı bir türlü araba kullanmayı öğrenmeyi, ehliyet almayı ertelediyseniz ve artık bir an önce ben de alayım diyorsanız yapmanız gereken tek şey nitelikli bir ehliyet kursu bulmaktır. Peki doğru direksiyon kursu bulmak için atmanız gereken adımlar nelerdir?

Doğru Eğitmeni Bulun

Bir arabanın nasıl sürüleceğini öğrenmeye hazırlanırken muhtemelen size verebileceğimiz en iyi tavsiye, doğru eğitmeni bulmak için biraz zaman ayırmaktır. Yüksek standartta bir eğitmen ile ders rezervasyonu yapmak, daha çabuk daha verimli bir sürücü olmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, paranızın karşılığını tam olarak alabileceğiniz kapsamlı bir eğitim verebilecek bir profesyonel seçmeyle ilgili bazı önemli ipuçları verilmiştir:

Performanslarını kontrol edin: 2014 yılından bu yana, eğitmenler öğretim standartlarının tutarlı olmasını sağlamak için düzenli olarak derecelendirilmektedir. A notu olan eğitmenler genel olarak yüksek eğitim standardı sunarken, B notu alanlar “yeterli” kabul edilir. En son puanlarının ne olduğunu sormaktan çekinmeyin.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun: Sizden biraz daha yaşlı ve derslere başlamış olan bazı arkadaşlarınız olabilir. Eğitmenlerini tavsiye edip etmeyeceklerini görmek için onlarla sohbet edin.

Sürücü kursunun arabalarına bakın: Bir eğitmenin, yolcu koltuğunda otururken çalışabilecekleri ekstra pedal setine sahip çift kontrollü bir araca sahip olması çok önemlidir. Otomatik veya manuel şanzımanlı bir arabada da öğrenmek isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Son olarak, uzmanlar sizi “gösterişli” bir araba ile cezbetmeye çalışan sürücü kurslarına dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. Daha da önemlisi, eğitmenin, yaşı kaç olursa olsun, eğitiminiz boyunca kullanabileceğiniz bir araçta iyi, güvenli ve üretken dersler sunmasıdır.

Eğitmen ile bir test sürüşü yapın: Sizin için uygun olup olmadıklarını belirleyene kadar önceden bir sürü ders ayırmayın.

Ehliyet Kursunda Teori Uygulamanıza Başlayın

Teori sınavınızı güvenle geçmek için öğrenmeniz gereken birçok kural, düzenleme ve yol işaretinde size net bir yol sağlayacak resmi kitaplara ve uygulamalara yatırım yapmak için bolca zaman ayırmanız ve resmi kitaplara ve uygulamalara yatırım yapmanız iyidir.

Sınavınız sırasında ortaya çıkabilecek yüzlerce potansiyel soru vardır, bu nedenle şimdiye kadar sınavlarda çıkan sınav sorularını da çalışarak, testler çözerek sınavlara hazırlanabilirsiniz.

Pratik Sürüşler Yapmak Sınavınız Açısından Önemlidir

Ehliyet Kurslarında genellikle belirli bir saat direksiyon kursu ödediğiniz fiyata dahildir. Bunun dışında direksiyon eğitiminiz için ekstra ödeme yaparsınız. Bütçeniz dahilinde mutlaka farklı trafik yoğunluklarında direksiyon eğitimi almanız tavsiye edilir. Pratiklik kazanma açısından ne kadar çok direksiyon dersi alırsanız o kadar kendinize güveniniz gelir bu da sınavda daha paniksiz ve rahat bir şekilde araba kullanmanızı sağlar.

Direksiyon Kursu Eğitimlerinde Neler Var?

Bir Direksiyon kursunda araba ile ilgili her ayrıntıyı öğrenmeniz gerekir. Bir arabanın koltuğuna oturduktan sonra başta direksiyon nasıl tutulur? Vites değiştirmek, gaz, fren nerede bütün ayrıntıları öğrenirsiniz. Ardından etkili ve doğru vites kullanımı, trafikte sinyal vererek yön değiştirme teknikleri, yokuşta araba kullanmak, park etmeyi öğrenmek gibi birçok ince ayrıntı da verilen derslerdeki diğer ayrıntılardır.

Araba kullanmaya başlarken karar verilmesi gereken en önemli ayrıntı ise normal yaşantınızda kullanacağınız arabanın vitesidir. Eğer otomatik bir araba kullanacaksanız manuel vitesi öğrenmek yerine direkt otomatik vitesi öğrenme şansınız bulunmaktadır. Ancak manuel vites kullanmayı öğrenmek, tüm zamanlarda işinize yarayabilir. Manuel vites kullanma mantığını öğrenmeniz, acil durumlarda manuel vitesli bir arabaya denk gelirseniz hayat kurtarabilir. O yüzden manuel vites kullanmayı öğrendikten sonra otomatik vitese geçmek kolaylık sağlayacaktır.

Güvenlik Eğitimi Önemlidir

Sürücü eğitiminde bir sonraki adım güvenliktir. Sürücüler, sadece atıf ve para cezalarından kaçınmak için değil, aynı zamanda sürücülerin ve yayaların hasar ve yaralanmadan korunmasına yardımcı olmak için trafik yasalarına uymalıdır. Bununla birlikte, güvenli sürüş bilimi, sürücülerin sadece kaza sorumluluğundan kaçınmakla kalmayıp, kazaları tamamen önleyebileceğinin çok ötesine geçer.

Defansif sürüşün zaman ve mekanın izin verdiğinden daha fazla tanımı vardır. Bununla birlikte, genel kavram, sürücülerin çevrelerini ve diğer sürücüleri bilinçlendirerek her birini dikkate alarak ve kazalara yol açabilecek eylem ve koşulları öngörmesi gerektiğini savunmaktadır. Emniyet eğitiminin temelini oluşturan bu kavramdır.

Defansif sürüş, sürücülerin “diğer adamın” beklenmedik bir şey yapacağını varsaymasını gerektirdiğinden güvenlik eğitiminin amacı sürücüleri sadece kendisinin hareketlerinde değil, karşıdakinin hareketini tahmin etmek üzere eğitir. Sürücü, trafik kontrollerini göz ardı eden başka bir sürücü ile uğraşmak zorunda kalacağının farkında olmalı ve durum ortaya çıkarsa ne yapacağını tahmin etmelidir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir