Araç Park Etmenizi Geliştirecek 5 İp Ucu

Paylaş:

Araba kullanmak çok keyifli bir deneyim olsa da en zorlu kısmı aracı park etmektir. En usta sürücüler bile zaman zaman araçlarını park etmekte zorlanabilirler. Hele bir de yeni ehliyet sahibiyseniz bu konuda çekincenizin olması doğaldır. Paralel park etme düşüncesi, en deneyimli sürücülerde bile korku uyandırabilir. Paralel park etme, genellikle herhangi bir sürücünün ustalaşması gereken bir zorluk olarak kabul edilir ve her gün evinizin dışında sokağa park eden insanlardan biri değilseniz, muhtemelen bu, kendinizi ustalaşmaya zorlayacağınız bir beceri değildir. Birkaç basit ipucu, paralel park etme stresini ortadan kaldırabilir ve mükemmel alanı aramak için değerli zamanınızı boşa harcamamak anlamına gelebilir.

Eğer bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız İstanbul direksiyon dersi almak sizin için iyi bir çözüm olabilir. İster bir Ankara sürücü kursu vasıtasıyla ister özel direksiyon dersi ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Peki araç park etmenizi kolaylaştıracak neler yapmalısınız?

Ağırdan Alın

Arkanızda bir araba akışı varsa veya zaman için baskı altındaysanız paralel park etmeye çalışmayın. Zaman ayırarak, alanı yanlış değerlendirirseniz kendinizi düzeltmek için daha fazla zamanınız olacak.

Alanınızı Dikkatlice Seçin

Kullandığınız arabanın yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde bir araba park yeri seçin, çünkü bu size binmek için bolca alan sağlayacaktır ve daha da önemlisi manevra yapabilmek için de zaman tanıyacaktır.

Sürüş Öncesi Güvenlik Kontrolleri

Arabanızı Doğru Şekilde Konumlandırın

Park etmeyi planladığınız arabanın yanında durun ve arabanızı yaklaşık 1 metre uzakta konumlandırın, araca çok yakınsanız park etmeden önce kaldırıma çarpma riskiniz vardır, ancak çok uzaktaysanız araçtan çok uzakta park edersiniz. Doğru alanı bulduğunuza sevindikten sonra aynalarınızı kontrol edin ve ardından direksiyonunuzu kaldırıma doğru çevirin ve yavaşça geri gitmeye başlayın. Aracınız kaldırıma yaklaştığında direksiyonu ters yönde çevirin ve arabanızın önünü kaldırıma yaklaştırmak için yavaşça geri dönün. O zaman düzeltmeniz gerekir, bunu düzeltmek için arabanızı hafifçe ileri geri hareket ettirmeniz gerekebilir.

Panik Yapmayın

Yaklaşım açınızdan memnun değilseniz, geri çekin ve baştan başlayın. Etraftaki kişiler veya diğer arabalar tarafından rahatsız edilmeyin.

Sürücülerin etrafınızda dolaşmasını belirtmek için tehlike uyarı ışıklarınızı açın. Kendinizi panik hissetmeye başlarsanız derin bir nefes alın ve beş saniye derin nefes alın. Yavaşça nefes verin ve bu, sinirlerinizi gevşetmenize ve sakinleştirmenize yardımcı olacaktır.

Pratik Yapmak Mükemmelleştirir

Hayal kırıklığına uğramak ve denemekten vazgeçmek kolaydır ama sebat etmeye değer, korkunuzu yenip paralel park etmeyi başardığınızda, bu başarı size daha fazla park seçeneği sunacaktır.

Pratik yapmanın mükemmel olduğunu unutmayın, böylece mümkünse evinizin yakınlarında veya boş bir otoparkta park yerinizi işaretlemek için koniler veya kutular kullanarak pratik yapın. Güven kazandıkça sessiz bir cadde bulmaya ve iki araba arasına girmeden önce başka bir arabanın arkasında geri gitmeye değer. Bazen uzman tavsiyesi almak en iyisidir, İzmir sürücü kursu, güvenlerini yitirmiş gergin sürücüler için kurslar düzenlerken, 65 yaş üstü sürücüler için sürüş desteği sunan bir çok sürücü kursu da bulabilirsiniz. Çoğu direksiyon dersi verenler ve sürücü kursu park etme dahil olmak üzere bir dizi özel beceride tazeleme kursları düzenler.

Ayarlayın ve Unutun

İster manuel ister otomatik olarak sürüyor olun, önemli bir yokuşta park etmediğiniz zamanlarda bile park freninizi daima çekmelisiniz. Neden? Freni etkinleştirmek, şanzımanın çıkış milinin dönmesini önleyen metal bir pim olan park mandalınızın aşınmasını azaltacaktır. Park mandalı kırıldığında, genellikle pahalı bir onarımdır, bu nedenle gereksiz aşınmadan kaçınmak sizin yararınıza olacaktır.

El frenini düzenli olarak kullanmak, aynı zamanda otomobilinizin fren sisteminin o kısmında pas oluşumunu da önler, böylece bir yokuşta park ettiğinizde el freni sıkışmaz.

Her sürücü paralel park etmeyi bilmeli ve iyi haber şu ki, bu o kadar da zor değil. İşin püf noktası, tekerleği sadece arabanız dururken çevirmektir.

Önce, arka tamponunuzu diğer aracın arka tamponuyla aynı hizaya getirerek öndeki araca yakın çekin. Tamponu görmekte güçlük çekiyorsanız, muhtemelen sürücünüzün yan camını diğer aracın yolcu camıyla bile getirebilirsiniz.

Şimdi, direksiyonunuzu tamamen sağa (veya noktaya bağlı olarak sola) çevirin. Arkadaki aracın plakasını orta dikiz aynanızda görene kadar yavaşça geri gidin. Arabayı durdur.

Tekerleğinizi tekrar ortaya çevirin, ardından önünüzdeki aracı geçene kadar geri gitmeye devam edin. Durun, ardından arabayı hareket ettirmeden direksiyonunuzu diğer yöne çevirin. Yavaşça boşluğa geri gidin, ardından tekerleğinizi orta konuma çevirin. Kolay değil mi?

Bu, büyük etkinlikler sırasında trafikte uzun süre beklemekten kaçınmanıza yardımcı olabileceğinden, aşağı inmek için önemli bir beceridir. Bu durumda, önemli olan doğru yerden başlamaktır. Pratik yapmak için etrafta başka araç olmayan bir noktaya gidin. Arka tamponunuz boşlukla neredeyse aynı hizada olacak şekilde park yerine paralel çekin. Durun, tekerleğinizi sonuna kadar sağa (veya noktaya bağlı olarak sola) çevirin, ardından geri gitmeye başlayın ve yavaş yavaş direksiyonunuzu gevşetin.

Başka bir deyişle, gerçekten zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, yanınıza çekin ve park edin. Biraz daha egzersiz yapacaksınız, diğer sürücülere kızmayacaksınız ve gittiğiniz yere biraz daha hızlı varacaksınız. Göründüğü kadar basit, gözünüzde büyütmeyin. Yine de bir özel direksiyon dersi ya da sürücü kursu ile alacağınız derslerle kendinizi daha hissedeceğinizi düşünüyorsanız sitemiz üzerinden Uzman Direksiyon Eğitmenlerine Hemen Ulaşıp Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir