Asansörsüz Binalara Taşınma Nasıl Gerçekleşmeli?

Paylaş:

Yüksek bir binaya taşınırken, mobilyalarınızı ve kutularınızı yukarı taşımanıza yardımcı olacak bir asansör olma ihtimali vardır. Ancak bazen durum böyle değildir ve asansörü olmayan bir apartman binasında daha yüksek bir kata taşınmanız gerekebilir.

Binanın hiç asansörü olup olmadığı ya da olup olmadığı büyük ölçüde önemsizdir, ancak şu anda hizmet dışıdır ve taşınacağınız gün kullanılamayacaktır. Önemli olan şey, onu ağır ve büyük eşyalarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde kaldırmak için kullanamayacağınızdır.

Bu sorunun en iyi çözümü evden eve nakliyat firmaları ile anlaşmaktır. Nakliyat firmaları ile anlaşmadan önce asansörlü taşıma yapıp yapmadıklarını kontrol etmek önemlidir.

Peki, apartman dairesine taşınırken ne yapmalısınız?

Asansörü olmayan bir binaya taşınmak için aşağıdaki ipuçları, bu zorlu yer değiştirme görevini herhangi bir hareketli günlük kaza olmadan yönetmenize yardımcı olacaktır.

Hiçbir mobilyayı hareket ettirmeyin

Bir apartman dairesine taşınırken, yanınızda herhangi bir mobilya parçası almadan önce iki kez düşünün. İdeal koşullar altında, yeni yeriniz tamamen mobilyalı olacak ve büyük ve ağır mobilyaları yanınızda taşımanıza gerek kalmayacaktı. Özellikle asansörü olmayan bir binaya taşınmak söz konusu olduğunda, mobilyasız bir hareketin ne kadar kolay ve güvenli olacağını hayal edin.

Tabii ki, yukarıda bahsedilen en iyi durum senaryosu nadiren mümkündür, bu nedenle en azından mobilyalarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Ancak bu sefer, son kararınızı vermeden önce, bu büyük parçaları merdivenlerden, dar köşelerden ve yüksek korkuluklardan nasıl yukarı çıkardığınızı gözünüzde canlandırın. Zor bir yolculuk olacağını düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden nakliyat firması ile anlaşarak asansörlü taşıma için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Büyük Mobilyalarınızı Ölçün ve Parçalarına Ayırın

Asansörsüz bir apartmana taşındığınızı bildiğinizde, büyük mobilya parçalarınızı önceden ölçmeniz önemlidir, böylece nihayet onları yeni yerinize kadar tamamladığınızda, en azından kapı sığacaklardır. Bu nedenle, yeni dairenizin kapısında beklenmedik sorunlardan kaçınmak için her zaman büyük mobilyalarınızı ölçün.

Taşındığınız binada asansör olmamasına rağmen bazı mobilya parçalarınızı aldığınıza karar verdiyseniz, yatağı, şifonyeri, kanepeyi, porselen dolabı, masayı sökmeyi düşünün. Veya yemek odası masasını merdivenlerden yukarı taşımak çok daha kolay ve güvenli olacak daha küçük elemanlara dönüştürün.

Mobilya Eşyalarınızı Sarın ve Tamponlayın

Asansörsüz bir binaya taşınırken, eşyalarınızı evinize götürmenin tek yolu merdivenler olacaktır. Ve karton kutuları taşırken sorun değildir. İster elle taşıyor olun ister hareketli bir araba kullanarak kaldırıyor olun, taşıma kutuları başa çıkmak için oldukça güvenli bir yüktür.

Ancak, keskin kenarlı mobilya parçalarını merdivenlerden yukarı taşırken, bu süreçte kolayca bir duvara çarpabilir veya bir köşeyi kırabilirsiniz. Sizi onarımlar için fazladan para harcamaya zorlayacak taşınma sorununu önlemek için, tüm mobilya parçalarını kalın battaniyeye sarmalısınız. Ayrıca, ekstra dolgu olarak köşelerine balonlu sargı yapraklarını sabitlemeyi düşünün.

Bir El Arabası Kullanın

Ağır eşyaları birden fazla basamak yukarı taşımak zor bir iştir ve aynı zamanda oldukça riskli olabilir. Siz ve yardımcı arkadaşlarınız taşınma sürecinde yorulmaya başladığında, işler daha da tehlikeli hale gelecektir.

Akıllı olun ve çarpmadan önce beladan kaçının. Ağır eşyalarınızı merdivenlerden her seferinde bir adım yukarı taşımanıza yardımcı olacak bir alet arabası (bir el arabası) aldığınızdan emin olun.

Öncelikle, ağır mobilya parçalarının veya büyük kutuların el arabasına iyice sabitlendiğinden emin olun – bunu, hareketli araba ile birlikte gelen kayışları veya ayrı güçlü ip parçalarını kullanarak yapın. Ardından, siz önde dururken el arabasını yönlendirmek ve desteklemek için birisinin arabanın arkasında kalmasını sağlayın ve L şeklindeki kolu yavaş ve dikkatli bir şekilde yukarı çekin.

Bu nedenle, bunu yapacak enerjiniz varken önce ağır eşyaları yukarı kaldırın. Bu şekilde, gittikçe daha fazla yorulmaya başladıkça, sorunlu olmaması gereken daha hafif eşyalarla baş başa kalırsınız.

Doğru Kıyafetleri ve Ayakkabıları Giyin

Asansörü olmayan bir binaya taşınmak, bir moda ifadesi yapmak için doğru zaman değildir. Durum için uygun şekilde giyinmeyi ve ne giyeceğiniz konusunda kararınızı rahatlık ve güvenliğe dayandırmayı unutmayın.

Esnek ve nefes alabilen malzemelerden yapılmış rahat giysiler seçin. Ayakkabılara gelince, mükemmel çekişe sahip (kaymaz tabanlar) kapalı burunlu ayakkabılar tercih edin. Aynı zamanda yeterli bilek korumasına sahip ayakkabılar giymek de iyi bir fikirdir.

Bir şeye takılıp kırılabileceği veya daha kötüsü kazaya neden olabileceği için takı takmayın.

Ayrıca, her türden nesneyi merdivenlerden yukarı taşırken ellerinizi ve parmaklarınızı her türlü yaralanmaya karşı korumanız çok önemlidir. Yüksek kaliteli iş eldivenlerine yatırım yapın.

En İyi Çözüm

Evden eve nakliyat firması ile anlaştıysanız bu ayrıntıları fazla düşünmeyeceksiniz. Hele bir de asansörlü taşıma yapan bir nakliyat firması ise işiniz daha kolaylaşacaktır. Sitemiz üzerinden En İyi Nakliyat Firmalarından Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir