Balkon Hayatınıza Renk Katacak 6 İp Ucu

Paylaş:

Balkon tasarımı sadece masa ve sandalyeler eklenerek yapılmaz. İsabetli planlarla balkonunuzu daha kullanışlı ve hoş bir alan haline dönüştürmek için birçok seçenek vardır. Bu yazıda balkonunuzu evinizin en güzel alanı haline getirecek 6 ipucuna yer verdik. İşte, etkileyici ve kullanışlı bir balkon tasarımı için aklınızda bulunması gereken balkon fikirleri…

Oturma Alanı Oluşturmak İçin İpuçları

Balkona saklama alanı olarak kullanabileceğiniz sandalyelerin yerini tutacak sandıklar ekleyin. Bu sayede balkonda oturma alanı ve depolama alanlarını bir arada kullanmış olacaksınız. Ayıca balkonunuzda uygun fiyatlarla oturma bölümü oluşturmak için birkaç minderle kendi bir köşe oluşturabilirsiniz. Geniş bir balkona sahip değilseniz güzel havalarda oturabileceğiniz küçük bir masa koymayı düşünebilirsiniz. Mesela duvara monte edilebilen katlanır bir masa yaptırarak rahatça kullanabilirsiniz.

Balkonunuzu Daha Geniş Göstermek İçin

Geniş bir balkonunuz yoksa alanınızı daha büyük göstermek için daha küçük ve kibar mobilyalar kullanmanız gerekir. Eğer balkon tasarımı için yeterli alan bulunmuyorsa ikonik ve orijinal dikkat çekici ufak mobilyalar işinizi görebilecektir. Diğer yandan balkon zemininde büyük karolar kullanarak daha geniş bir his uyandırmasını sağlamanız mümkündür.

Örtülerle Balkona Sıcaklık Katın

Havalar serinlediğinde, balkonda oluşturduğunuz oturma alanlarında sıcak tutan örtüler kullanmanız balkona hoş bir hava katacaktır. Bu eklemeler sadece kullanışı kolaylaştıran sıcak etkilere sahip değildir aynı zamanda diğer aksesuarlarla uyumlu bir tasarım yapmaya da olanak sağlar.

Zemini Örtmek İçin Kilimlerden Yararlanın

Balkonlarınızın zeminine örteceğiniz minik halı ve kilimlerle oturma bölgesini daha hoş bir şekle sokabilir, ev içindeki sıcaklığı balkona aktarabilirsiniz. Kilimler küçük alanlara stil katmak için çok farklı şekillerde de kullanılabilir. Sadece zeminlere sermekte değil aynı zamanda köşe takımlarınız örtmekte de kilimleri kullanmanız mümkündür.

Saksılar Balkonların Vazgeçilmezidir

Balkonları havadar, iç açıcı mekânlara dönüştürmek için yeşil bir ortam sağlamak önemlidir. Bu nedenle balkon dekorasyonunuza uygun saksılar kullanarak çiçek veya çeşitli bitkileri yetiştirmeniz tavsiye edilir.

Çevre Şartlarına Dayanıklı Aksesuarlar Kullanın

Evlerin dekorasyonuna verilen önemi balkonlarda da sağlamak gerekir. Balkona eklenecek dayanıklı aksesuarlarla balkonunuza has bir tasarım oluşturmanız mümkündür. Ayrıca balkonda görsel zıtlığı engellemek için bir merkez noktası oluşturarak tasarımı onun çevresinde oluşturabilirsiniz. Diğer yandan desenli ve renkli minderlerle bu aksesuarları bir araya getirerek farklı bir tarz yaratmanız da mümkündür.

Balkonunuzu Camla Kapatarak Dört Mevsim Kullanın

Katlanır ve sürme balkon mekanizmalarına verilen genel bir isimdir cam balkon.  Bu sistemlerle gerek güvenlik gerek tasarruf ve gerekse dört mevsim balkon kullanımı sağlamak için tercih edilirler. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda geçirilen vakit arttığında temiz hava alınabilecek ılık bir ortama ihtiyaç duyulur. Bu noktada cam balkonlar kışın bile kullanım için büyük bir imkân sağlar.

Diğer yandan ısı yalıtımını tamamlayan öğelerin başında yine cam balkon sistemleri gelir. Havalar soğuduğunda sistem tamamen kapatılarak balkon kapısı ile dışarısı arasında koruyucu bir bariyer oluşturulmuş olur. Bu sayede ısı yalıtımının zayıf noktalarını oluşturan balkon kapıları evin soğumasına neden olmazlar.

Cam Balkonların Sağladığı Avantajlar

Enerji tasarrufu sağlama ve dolayısıyla faturaları düşürme konusunda cam balkonların yine ısı yalıtım etkisinin payı büyüktür. Evde ısı kaçağı oluşmasını engelleyen bu sistemler sayesinde ısıtıcı sistemlerin dahi düşük ayarda ve daha az sıklıkla çalışması sağlanarak yakıt tasarrufu elde edilir.

Cam balkonların bir diğer avantajı ise doğru yapıldığında güvenlik sağlamalarıdır. Özellikle küçük çocuklu veya evcil hayvana sahip ailelerde cam balkon uygulamaları kaza yaşanma riskini en aza indirirler.

Cam balkon seçiminde dikkat edilecek birçok unsur bulunmaktadır. Bunların başında cam balkonun tercih ediliş amacı gelmektedir. Eğer güvenlik kaygısı ile cam balkon yaptırmayı düşünüyorsanız alt bölümü sabit üstten açılır, kilit sistemi kolay açılmayan uygulamaları kullanmanız gerekir. Böyle bir kaygınız yoksa ve sadece havadar bir mekân tasarlamak istiyorsanız o zaman boydan cama sahip raylı sistemleri tercih edebilirsiniz.

Enerji tasarrufu noktasında ise kalın direkleri olan, çift kat camdan meydana gelen, sağlam fitil sistemine sahip cam balkonları kullanmanız daha çok avantaj sağlar. Ayrıca bu tür sistemleri güvenli olarak kullanmanız da mümkündür.

Aşırı rüzgâra açık bölgelerde boydan cam balkonların kullanılması sakıncalıdır. Her ne kadar dayanıklı camlardan üretilseler de rüzgârın meydana getirdiği basınç ve titreşim boydan cam sistemlerinin kırılmasına veya deforme olmasına neden olabilmektedir.

Fazla güneş almayan bir eviniz varsa camın rengi ve türü de belirleyici bir özellik kazanır. Tamamen şeffaf camlar kullanmak güneş ışınlarının daha kolay içeri girmesine katkıda bulunarak ısınma avantajı sağlayabilir. Sırf dekoratif amaçlı koyu renklerin seçilmesi yeterli güneş ışığının alınmasına engel teşkil edebilir.

Cam balkonlarda ayırıcı özelliklerde biri de kilit sistemleridir. Çok çeşitli tasarımlar olsa da temelinde iki tip kilit mekanizması bulunmaktadır. Bunlardan biri bir ip yardımıyla kolayca açılabilirken diğeri çevirmeli bir kolla sabitlenmektedir. Özellikle güvenlik açısından kollu kilit sistemlerinin kullanılması daha iyidir. Ancak kullanım kolaylığı ve esnek tasarım için çoğunlukla ipli tasarımlar tercih edilmektedir.

Hangi tür cam balkonu seçecek olursanız olun, ihtiyacınız olacak en önemli şey uzman bilgisi ve iyi bir ustalıktır. Bu noktada sitemizde yer alan cam balkon ustalarından bilgi alabilir, montaj, tamir ve bakım gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için en uygun teklifleri alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir