Banyo Tadilatına Başlamadan Önce Sormanız Gereken 5 Soru

Paylaş:

Mutfağın yanı sıra, banyo evinizde en çok kullanılan bölümlerden biridir ve işlevselliğin tasarım kadar önemli olduğu bir odadır. Her gün kullandığınız için, sızdıran bir musluktan rahatsız olmadan veya eskimiş bir tasarımdan sıkılmadan bu alana girip mutlu olmak mümkün değildir. Banyoyu oluşturan herhangi bir parça yıpranmışsa veya gözünüzde çok eski bir imaj yaratıyorsa banyonuzun tamir ve tadilat zamanı gelmiş demektir.

Bir banyonun yeniden tasarlanıp döşenmesi büyük ve maliyetli bir iş gibi görünebilir, ancak doğru planlama ve güvenilir bir uzmanla çalıştığınızda işler sandığınız kadar zor olmayacaktır. Eğer banyonuzda tadilat düşünmeye hazırsanız işinize yarayacak şu 5 soruyu yanıtlamaya da hazırsınız demektir.

Banyoda Tadilat Yapılmasını İstemenizin Asıl Sebebi Nedir?

Kulağa basit bir soru gibi geliyor, ancak kendinize bunu sormak, tadilatın kapsamının ve gerekirse tasarımın belirlenmesi için oldukça önemlidir. Sızdıran lavabo musluğunuz veya küvet ve duşun fazla yer kaplaması sebeplerden bazıları olabilir. İşte bu noktada bütçe, tasarım ve amaç kolayca belirlenmiş oluyor. Eğer musluk tamiri gibi basit bir iş ise bu bütçeyi çok yormayacak demektir. Ancak tasarımı tamamen değiştirmek istiyorsanız o zaman detaylı bütçe planı çıkarmanız gerekir.

Banyo tadilatında bütçe planlaması yaparken kullanılacak malzemelerin kalitesi ve işçilik süresi maliyet üzerinde doğrudan etkili faktörler arasında yer alır. Ancak olası hasarlar, tadilat sırasında yaşanabilecek aksaklıklar ve sonradan fark edilebilecek problemler de göz önünde tutularak hesaplanandan biraz daha fazla bütçe ayrılmalıdır.

Sizi Memnun Edecek Banyo Tasarımı Nedir?

Kendinize yukarıdaki ilk soruyu sormak, modelinizden kesinlikle memnun olmak için neye ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir. Bir tarafta ihtiyaçlarınızı, diğer tarafta da isteklerinizi içeren bir liste yapmak da yararlı olabilir. Öncelikle ihtiyaçlarınız için bütçe ayırdığınızdan emin olun ve ardından ihtiyacınız olmayan şeyler için de alternatif kaynak oluşturmayı unutmayın. Bunların içinden sonradan ekleme yapılabilecek tasarım araçlarını çıkarabilirsiniz. Örneğin aplik ve benzeri duvar süslemelerini bütçeyi zorlamamak adına sonraki bir zamana da erteleyebilirsiniz. Sizi memnun edecek banyo tasarımına kesin olarak karar vermeniz tadilattaki öncelikleri belirlemek için avantaj sağlayacaktır.

Tadilat Yaptırdığınız Evde Uzun Süre Oturmayı Düşünüyor musunuz?

Banyoyu en çok kimin kullanacağını düşünmek, yeniden yapılanma tasarım planınızı bilgilendirmenize yardımcı olabilir. Örneğin, tadilat yaptırdığınız evi sonsuza kadar kullanmayı planlıyorsanız ve orada yaşlanmak istiyorsanız, banyonuzu hem güvenli hem de işlevsel tutacak bazı pratik evrensel tasarım öğelerini düşünebilirsiniz. Bu sayede uzun yıllar kullanmak zorunda kalsanız bile her daim ihtiyaçlarınıza hizmet edebilecek kullanışlı bir banyo tasarımına sahip olabilirsiniz.

Diğer yandan ailenizde genç kızlığa adım atmak üzere olan bir birey varsa onun kullanabileceği şekilde banyonun düzenlenmesi de mümkündür. Kısacası evi kullanmayı düşündüğünüz süre ve aile bireylerinin özellikleri banyo tasarımının belirlenmesinde önemlidir.

Verimlilik ve Kolay Temizleme Sizin İçin Önemli mi?

Buna cevabınız muhtemelen elbette şeklinde olacak. Neyse ki, yeni banyonuzun daha verimli kullanılabilmesi ve daha kolay temizlenmesi için seçilebilecek birçok tasarım var. Verimlilik konusunda su tasarrufuna yardımcı olmak için tasarruflu bir musluk tercih edebilirsiniz. Bunlar temelde suyun hacmini artıran veya etkili bir şekilde kullanılmasını sağlan sistemlerdir. Algılayıcı sistemler kullanılarak suyun gereksiz yere akıtılmasının önüne geçilebilirken, hacim artışı sağlayan sistemlerle de az su ile işlerinizi halletmeniz sağlanır.

Diğer yandan banyonuzu temizlemeyi ve düzenli bakımını kolaylaştırmak için kullanmak istediğiniz malzemeleri de özenle seçmelisiniz. Karo zemin veya duvar güzel görünebilir, ancak kirlerin karolar arasındaki harçta kolayca toplanabileceğini unutmayın. Yivsiz pürüzsüz yüzeyler temizlenmesi en kolay parçalardır. Diğer yandan kullanılacak olan dolap ve benzeri ekipmanların yere tamamen sıfır olması ya da temizlenebilecek kadar yüksekte sabitlenmesi çok önemlidir.

Banyo temizliği ve ferahlığı açısından havalandırma da temel taşlardan biridir. Etkili bir havalandırma sisteminin sağlanması banyonuzda küf ve benzeri zararlıların oluşmasını engellerken daha ferah ve temiz kokmasına da yardım eder.

Tadilat Sırasında Banyoyu Kullanamayacağınız Süre Nedir?

Tam bir banyo tadilatı önemli bir zaman alacaktır, bu nedenle evinizin banyosunu kullanmaktan taviz verebileceğiniz süreyi belirlemeniz çok önemlidir. Evinizde başka bir banyo varsa, inşaat devam ederken bu banyoyu kullanmak büyük bir avantaj sağlar. Diğer yandan tatile gitmeyi düşünüyorsanız veya tadilat sırasında kullanabileceğiniz bir başka yer varsa bunları da hesaba katmalısınız. İşlerin kontrolünün sağlanması için güvendiğiniz birinden rica ederek banyo tadilatının takibini sağlayabilir siz de bu sırada hiçbir sıkıntıya girmeden tadiliniz yapabilirsiniz.

Ancak tadilat konusunda işi doğru yapacağı konusunda güvenebileceğiniz bir ustanın olup olmadığı en önemli adımı teşkil eder. Eskiden eşe dosta sorarak ya da herhangi bir şirketle anlaşarak, yani işi tamamen şansa bırakarak tadilat işleri halledilirdi. Artık bu konuda, iş kaliteleri kullanıcılar tarafından onaylanmış profesyonellere ulaşmak bir tık kadar kolay. Sitemiz aracılığıyla tadilat konusundaki profesyonellere ulaşabilir her türlü tamir ve tadilat işlerinizi şansa bırakmadan kolayca yaptırabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir