Boya Seçimlerinizde Eşyalarınızın Uyumluluğuna Dikkat Ediyor Musunuz ?

Paylaş:

Yeni bir ev aldığınızda, eski evinize tadilat yaptırdığınızda ya da yeni bir eve taşındığınızda evinizin dekorasyonu çok önem taşır. Odaların renklerini seçmek, eşyalarınızla nasıl duracağını tahmin etmek ve tasarlamak size korkutucu gelebilir ama oldukça da zevklidir.

Bir Odanın Hazırlanması Fark Yaratır: Boyaya Hazırlık

Oturma odanızı boyuyor veya en iyi boya ustaları yardımı ile boyatıyorsanız, büyük mobilya parçalarını merkeze taşıyın ve eski çarşaflarla veya naylon örtülerle örtün.

Duvarları silmek gereksiz bir adım gibi görünse de, bu çok önemli bir adımdır. İster görsün ister görsün, ellerinizdeki kir, toz ve yağların duvarlarında birikme oluşturur. Boyamadan önce bu kalıntıların giderilmesi, boyanın duvarlara yapışmasına izin verecektir.

Ayrıca, çivi deliklerini veya çatlakları alçı ile doldurmanız ve bitişik duvarları, pencere döşemesini ve ışık anahtarı veya çıkış kapaklarını bantlamanız gerekir. Zeminlerin boya ve badanadan zarar görmemesi için, gazeteler veya naylon örtüler kullanın.

Alanınızı Değerlendirin

Farklı renkler farklı odalara uygundur, bu nedenle ilk adım alanı değerlendirmektir. Odanız kuzeye bakıyor ve sıklıkla serin oluyorsa, pembe, altın veya sarı gibi daha sıcak tonlar içeren gölgeler daha hoş hissetmenize yardımcı olacaktır. Odanız güneye bakıyorsa, çoğu renkle, hatta karanlık, dramatik olanlarla bile hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Odanızın bir resmini ya da 360 derece bir video çekerek, boya firmalarının uygulamalarında kullanarak seçim yapmak günümüz teknolojisinde oldukça sık kullanılan bir dizayn çalışmasıdır. Bu sayede çok fazla zaman kaybetmeden kolaylıkla renk seçimi yapabilirsiniz.

Odayı Ne İçin Kullandığınızı Düşünün

Odanızı ne için kullanacaksınız? Oturmak için mi, çalışmak ya da uyumak için mi yoksa yemek yemek için mi? Elde etmek istediğiniz ruh halini yaratmak için renk kullanın. Soluk yeşil ve açık mavi gibi serin, sakin, sessiz tonlar sakinleştirir, kırmızı ve morlar gibi derin, canlı renkler enerji verir ve uyarır.

Etrafınızdaki Her Yerden İlham Alın

Doğa, zahmetsiz renk kombinasyonlarının harika bir kaynağıdır. Açık havada doğada yürüyüşe çıkın. Hangi manzaralar sizi en canlı hissettiriyor? Neden daha önce dikkate almadığınız bazı renkleri seçip bunları boya firmalarının uygulamalarında denemiyorsunuz? Sonuçlara siz de şaşırabilirsiniz.

En Değerli Ev Eşyalarınıza Göre Renk Seçimi Yapın

Herhangi bir alana anında hoş bir görüntü katan bir minder veya yatak örtüsü var mı? Favori desenli bir aksesuardan renkler seçin ve ardından eşgüdümlü, kişisel bir görünüm için öğeyi bitmiş odanıza ekleyin. Sanat ayrıca çarpıcı renk şemalarına da ilham verebilir. Yaratıcı olmak istediğinizde eşyalarınızdan yararlanın, örneğin sevdiğiniz bir tablodan birkaç temel renk seçin. Uygulamadaki renk seçici, mükemmel gölgeyi bir aksesuardan veya sanat eserinden izole etmek için bir kısa yoldur.

Arkadaşlarınızın Ve Ailenizin Görüşüne Değer Verir Misiniz?

Evinizde dekorasyona başlamadan önce, onlara doğrudan uygulamadan “boyalı” odanızın bir fotoğrafını gönderin veya sosyal medyada paylaşın ve ne düşündüklerini görün. Bu öngörüler seçim yapmanızda size kolaylık sağlayacaktır. Ancak tabii ki son karar sizin…

Ruh halinin büyüsü

Renklerinizi seçtikten sonra, seçtiğiniz renk tonlarının farklı tonlarını içeren boya renk örnekleri ile kumaş ve duvar kağıdı örnekleri toplayın. Ortaya çıkan şemanız için arka plan olarak düz bir alan veya büyük bir beyaz karton parçası kullanın. Kalbinizin sesini dinleyin, acele etmeyin. Renk seçimi yapmakta en doğru karar vereceksiniz…

Renk Seçimi Sonrası Son Aşama

Eviniz veya odanız için vereceğiniz doğru renk kararı eşyalarınızın da daha farklı görünmesini sağlayacaktır. İşin zor tarafı olan renk seçimi yapma işlemi bittikten sonra en iyi boya ustaları ile çalışmak doğru ve gurur duyacağınız işi çıkarmanızı sağlayacaktır.

Boya ustalarının tarzı ve işi nasıl yaptığı da önemlidir. Çünkü ustaların işi sadece boyayı duvara sürmek değil, aynı zamanda ışık oyunlarını renkle birleştirerek odanın daha derinlik kazanmasını sağlamaktır. Bu ince detaylı işi sadece en iyi boya ustaları çıkarabilir.

Boya badana işlemleriniz bittikten sonra kalan temizlik ve yerleştirme işleri tamamen sizde olacak ancak keyifle ve huzurla yapılacağı için tadını çıkaracaksınız. Renklerin verdiği duruluk, görünüme,  odalarınıza, eşyalarınıza yansıyacak, eviniz huzurla dolacaktır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir