Butik Pasta Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Doğum günleri başta olmak üzere evlilik yıldönümleri, nişan veya düğün günleri için yaş pasta vazgeçilmez bir yere sahiptir. Çünkü hem lezzetli hem de özel görünümü sayesinde kutlamaların daha çekici hale gelmesini ve lezzetli bir atıştırmalık elde edilmesini sağlar. Bu tip etkinliklerde talep edilen pastalarda da genellikle butik pasta ön plana çıkmaktadır.

Özel bir şekilde tasarlanan, farklı renkler ile hazır hale getirilen, tatlandırılan ve birçok farklı şekilde üretilebilen butik pastalar günümüzde özellikle doğum günleri ve nişan gibi törenlerde çok daha fazla tercih edilmektedir. Bu konuda istediğiniz bu özel pastanın hazırlanabilmesi için de profesyonel bir yapıya sahip olarak tecrübeli butik pastacılar üzerinden hizmet alınabilir.

Butik Pasta Nedir?

Pastacılar tarafından verilen bu hizmetten daha geniş bir şekilde bahsetmeden önce kısa bir yapıyla butik pasta tanımından bahsedilebilir. Bu anlamda butik pasta; tüm ayrıntıları sizin tarafınızdan seçilmiş, beklentilerinizi ve hayallerinizi karşılayan bir pasta çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Bu tür pastalarda pastanın renginden üzerinde bulunacak süslemeye, şeklinden boyutuna ve tadından kullanılacak meyvelere kadar her ayrıntıyı kendi zevkinize göre seçerek üretimini talep edebilirsiniz.

Butik Pastalar Nasıl Üretilir?

Tanımda da ifade edildiği şekilde bu tip pasta ürünleri, ev ortamında hazırlanması gayet zor ürünler olduğu için profesyonel ortamlarda eksiksiz malzemeler ile hazırlanabilir. Bu pastalar uzun bir yapım süresi isteyen, emek verilmesi gereken ve gerçekten sanatsal bir bakış açısıyla gerçekçi bir görsellik elde edilen ürünlerdir. Öte yandan bu pastalarda koku, lezzet ve renk ayrıntılarına doğru şekilde uygulamak da gerçekten önemlidir.

Profesyonel bir pastacı bir butik pasta hazırlığı yapacağı zamanlarda belirli bir aşamaya uygun olarak ilerleme gerçekleştirir. Bu noktada aslında yapım aşaması teker teker maddeler ile incelenebilir.

  • Pasta için malzemelerin hazırlanması ilk aşamayı sağlar. Bu noktada standart bir pasta oluşturmak için elbette pandispanya malzemelerinin hazırlanması ve ardından pastanın süslemesi için gerekecek şeker hamuru, hamur biçimlendirme malzemeleri ve kalıplar hazırlanmalıdır.
  • Tüm malzemelerin hazır hale getirilmesi sonrasında pandispanya olarak adlandırılan pasta keki malzemelerin karıştırılması ile elde edilir ve sonrasında uygun ısıda fırında pişirilerek kullanıma hazır hale getirilir.
  • Butik pastalarda mutlak bir şekilde meyveli kremalar, sade kremalar, çikolatalı kremalar veya renkli kremalar kullanılır. Bu nedenle pandispanya hazırlandıktan sonra kullanılacak kremalar renklerine, kokularına, tatlarına ve kıvamlarına göre hazır hale getirilir.
  • Pandispanya ve krema ile birlikte şeker hamurlarının el altında bir araya gelmesi ile birlikte artık pasta yapım aşamasına geçilir. Yani bu aşamada pandispanyanın ara kısmında kremanın kullanılması, pandispanyanın üst kısmının krem şanti gibi bir krema ile kaplanması ve ardından pastanın tamamlanması aşaması bulunur.
  • Çalışmanın en özel ve en fazla dikkat isteyen kısmı ise süsleme işlemlerinin yapılmasıdır. Süsleme işlemleri gerçekleştirirken, her usta kendi görüş açısına ve zevkliliğine bağlı olarak taleplerinizi yerine getirir. Bu kapsamda şeker hamuru, gıda boyaları ve doğal malzemelerin kullanımı sayesinde pastalarda istediğiniz tüm figürler, renkler, yazılar ve eklentiler ile sonuç sağlanır.

Butik Pasta İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Butik Pasta Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir