Cam Balkon Tasarım Planlamanızda 5 Alternatif Öneri

Paylaş:

Son yılların en iyi ev dekorasyon trendlerinden biri olan Cam Balkonlar, İstanbul Ankara başta olmak üzere ülkemizin her yerinde tercih edilen bir sonradan dönüştürme işlemidir. Sonradan dönüştürme diyoruz çünkü Türkiye’nin geneline baktığımızda apartmanların çoğu küçük de olsa mutlaka bir balkona sahip olmasıdır. O yüzden var olan balkonları cam balkona dönüştürmek yeni bir fikirdir ve ülkemizde oldukça sevilen bir işlemdir. Cam Balkon metrekare fiyatları şehirden şehre farklılık gösterse de ekonomik fiyatlarla çalışabileceğiniz uzmanlarla sitemiz üzerinden buluşabilirsiniz.

Neden Evinize Cam Bir Balkon Eklemelisiniz?

Cam Balkonlar, evinize değer katmanın harika bir yoludur. Balkonlu mülklerde genellikle bir prim talep edilebilir. Bir metre kara açık alan, bir metre kare kapalı alan fiyatının % 25 ila 50’si arasında olabilir, bu da bir evin satış fiyatına iyi bir miktar ekler. Cam Balkon görünümü sadece evin genel dış tasarımını yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda keyifli bir manzara sağlar ve bir odaya dış mekana bir dokunuş verir. Balkonlar dışarıdaki yaşam alanınızı genişletir, dışarıyı içeri taşır. Birini küçük bir bahçeye dönüştürebilir, misafir ağırlayabilir, egzersiz yapabilir ve daha temiz hava alabilirsiniz. Hatta romantik bir kaçamak havasını kendi evinize bile getirebilirsiniz. İkinci bir kat balkon, ek bir platform kadar basit olabilirken, hayallerinizdeki dış mekan yaşam alanını tasarlamak için aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda Cam Balkon tasarımı vardır.

Balkonunuzu Tasarlama ve İnşa Etme

Her projede olduğu gibi, bütçeniz ve ihtiyaçlarınız için doğru yükleniciyi seçmek önemlidir. Bir balkon inşa ederken boyutlandırma, alan, inşaat, izinler ve tasarım dahil olmak üzere çeşitli faktörler dikkate alınmalıdır. Yeni balkonunuzu planlarken, bu önemli tasarım unsurlarını aklınızda bulundurmalısınız:

Cam balkon evinize eklenirken, oda içinde uygun bir konumdan bir kapı ve erişim noktası olması balkonun bir anda bir odaya dönüşmesini sağlar. Kış bahçesi olarak da adlandırılan Cam Balkonlar, size yeni bir oda kazandırmak için ideal seçimlerdir.

Korkuluk: Korkuluğun stili, balkonun genel görünümünü tanımlamaya yardımcı olan unsurlardır. Korkuluklar yarım daire, düz çizgi veya köşeli çizgiler şeklinde olabilir. En yaygın seçenekler ahşap, metal ve hatta cam panellerdir. Evinizin dış tarzına uygun bir korkuluk seçmek önemlidir. Ve eğer bir cam balkona dönüştürülecekse ona göre malzeme seçimi yapılması da büyük önem taşır.

Cam Korkuluklu Bir Balkonu Tamamen Cam Balkona dönüştürme

Dış alanınız için doğru boyuttaki cam balkonu seçmek ve bitişik oda, dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir. Ev sahipleri balkonun ne için kullanılacağını dikkate almalıdır. Bir oturma alanı, eğlence veya depolama için kullanılması amaçlanan bir alandan nispeten daha küçük olabilir. Profesyonel bir mimar veya tasarımcı, alan için uygun boyuta karar vermenize yardımcı olabilir. Evinizin büyüklüğü ve komşularınıza yakınlığı da tasarlayıp inşa edebileceğiniz balkon tipini belirleyecektir. Daha büyük evler, dış mekanda oturma alanı veya bahçeler barındırabilirken, daha küçük evler daha küçük ve daha ucuz “Juliet” tipi balkonlar olabilir. Juliet tarzı balkonlar da kolaylıkla cam balkona dönüştürülebilinir.

Cam Balkon Yapma Maliyeti

Yeni balkonunuzu inşa etmenin maliyeti, boyut, yükseklik, malzemeler, işçilik maliyeti ve bitişler gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Ortalama bir ev sahibi, küçük bir cam balkon inşa etmek için toplam 5.000 – 15.000 TL arasında ve daha büyük metrekarelik bir cam balkon için yaklaşık 15.000 – 35.000 TL gibi bir paraya mal oluyor. Cam Balkon metre kare fiyatları İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yüksek olabileceği gibi, Ahşap, plastik veya kompozit gibi seçilen malzemelerin de fiyatlandırma üzerinde farklı etkileri olacaktır. Yine de iyi haber şu ki, iyi yapılmış bir balkon, bir gün satmaya karar verirseniz yatırımınız için güzel bir getiri sağlayabilir.

Neden Bir Uzmanı İşe Almalısınız?

Her zaman olduğu gibi, hayalinizdeki balkonu tasarlarken ve inşa ederken lisanslı bir mühendis ya da firma tutmak önemlidir. Planınızın kodlanmasını sağlayacak, planlama ve inşaat sürecini düzene sokacak ve muhtemelen uzun vadede size para ve zaman kazandıracak.

Bir profesyoneli işe almamanın sonuçları evinize ve güvenliğinize zarar verebilir. Bu yüzden uzman ekiplerle çalışmak hem evinizin değerini arttıracak hem de güvenliğiniz açısından sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

Sitemiz üzerinden Türkiye’nin neresinde olursanız olun Uzman Cam Balkon Firmalarından Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir