Cam Balkonun Hayatımızdaki Yeri

Paylaş:

Her birimiz şehirleşmenin sonucu olarak uzak kaldığımı yeşile özlemimizi dile getiririz. Kapalı alanlarda geçirilen uzun vakitlerin bunaltıcılığından bir nebze uzaklaşma sağlamak adına çayımızı demler ve balkon sefası yapmaya niyetleriniz. Ancak son yıllarda giderek artan cam balkon tercihi bizi bu keyiften uzaklaştırmaya başlamış olabilir. Çünkü her cam balkon tasarımı ferah ve nefes alınabilir bir yapıda değildir. Diğer yandan soğuk, rüzgârlı ve yağışlı havalarda açık balkonu kullanmak ve onu temiz tutmak da zor olabilmektedir. Durum buyken en mantıklı çözüm ise uzmanlarca yapılmış, balkon ruhuna uygun tasarlanmış cam balkon tasarımları gibi durmaktadır. Bu tür işlemler unutmayınız ki bir defaya mahsustur. Bu nedenle alanında uzman kişilere çalışmak hem iyi ürün kalitesi sağlamak hem de sağlıklı montaj için olmazsa olmazdır.

Balkonlarımızı Neden Kapatırız?

Genel olarak balkonların kapatılmasının dört nedeni vardır:

  • Eve alan kazandırmak
  • Isı yalıtımına katkıda bulunmak
  • Balkonunu dört mevsim kullanabilmek
  • Güvenliğin sağlanması

Cam balkon yaptırma nedenimiz bunlardan biri veya bir kaçı olabilir. Ancak sebebimiz ne olursa olsun cam balkon tasarımının amacına uygun yapılması zorunluluktur zira yanlış tasarımlar amaçladığınız faydaları size sağlamayabileceği gibi zararlı sonuçlara da yol açabilir.

Cam Balkon Yaptırmaktaki Temel Amacımız Ne?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi amacımız ısı yalıtımı, güvenlik, yılın her dönemi kullanım ve daha fazla kapalı alan olabilir. Bunlar cam balkon tasarımını belirleyecek olan en önemli unsurların başında gelmektedir. Eğer alan kazanmak istiyorsanız ve balkonu bir odaya bağlayacaksanız güçlü yalıtıma sahip, şık tasarımlı ve kullanışlı pencerelere ihtiyacınız olacak. Sadece dört mevsim kullanmayı amaçlıyor ve balkonunuzun havadar kalmasını istiyorsanız, tamamen açılabilen boydan tasarlanmış sürgülü sistemler sizin için idealdir. Ancak bu sistem güvenlik kaygısı taşıyorsanız ikinci planda kalabilir.

Cam Balkonlar

Cam balkonlar sabit iskelet yapısına sahip olmadıklarında tamamen açılmaya ve dışarısıyla evinizi kesintiye uğramadan buluşturmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca usta ellerden çıkan ve kaliteli malzemeli cam balkonlar sayesinde iyi bir ısı yalıtımı sağlayabilir, güvenlik aparatları sayesinde çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla balkonlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Cam Balkon Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Cam balkon yaptırmadan önce kullanılan malzemenin standartlarına göre şunlara dikkat etmenizde fayda vardır:

  • Camın dayanıklılığına (Temperleme kalitesine),
  • İskelet sisteminin dayanıklılığına,
  • Sızdırmazlık sağlayan sistemine,
  • Açılıp kapanma konforuna,
  • Güvenlik kilitlerine dikkat etmeliyiz.

Camın Dayanıklılığı (Temperleme İşlemleri)

Camın temperlenmesi; sıcağa, soğuğa ve basınca karşı dayanıklılığını artırır. Bu da camınızın ömrünü uzatır. Bu sayede ek masraflar yapmadan uzun bir süre cam balkonunuzdan faydalanabilirsiniz.

Özellikle güvenlik açısından camın darbelere karşı dayanıklı olması ve olası kazalarda yaralanmaya sebebiyet verebilecek yapıda olmaması da önemlidir. Temperli cam kırılmalara karşı çok daha dayanıklı olmasına rağmen yine de kırılması durumunda yaralanmaları en aza indirir.  Çünkü darbe aldığında geniş yüzeyli sivri cam parçaları şeklinde dağılmaz.

İskelet Sisteminin Dayanıklılığı

Cam balkonlarda bir diğer önemli husus da iskelet sisteminin dayanıklılığıdır. İskelet sistemi montajı sırasında eğilecek kadar kalitesiz ise, rüzgârlarda eğilmelere sebep oluyorsa bu sizin asıl amacınız olan ısı yalıtımı sağlamanıza, dört mevsim kullanmanıza engel olacağı gibi çocuklarınızın güvenliğinden de taviz verecektir. Bu nedenle cam balkonunuzun kaliteli alüminyumdan yapıldığından ve sağlam monte edildiğinden emin olmalısınız.

Sızdırmazlık Sistemi

Sızdırmazlık sistemi cam balkonların dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliğidir. Sızdırmazlık sistemi cam balkonlarının bağlantı ve temas noktaları için tasarlanmış olan, yağmur ve rüzgâr gibi çevresel etkilerin içeriye sızmasını engelleyen parçalardır. Burada iki şey önemlidir; sistemin iyi tasarlanması ve kaliteli malzemeleri kullanılması. Kötü tasarlanmış veya kalitesiz malzeme kullanılan sızdırmazlık sistemleri işlev göremez, çevresel koşulların içeriye nüfuz etmesine izin verirler ve cam balkon yaptırılma amacını karşılayamaz hale gelir.

Cam Balkon Parçalarının Açılıp Kapanma Konforu

Cam balkonun en önemli tercih sebeplerinden biri açılıp kapanır özelliğe sahip olmasıdır. Cam balkon sisteminin en çok kullanılan parçası olan katlanır sistemin tekerleklerinin dayanıklı ve ergonomik olması çok önemlidir. Katlama sırasında takılma yapmamalı, kapatma sırasında sistem kolaylıkla yerine oturabilir olmalıdır.

Güvenlik Kilitlerine Dikkat Etmeliyiz

Cam balkon tercih ederken karar verilecek bir diğer hususta kilit sistemidir. Örneğin ipli kilit sistemi mi yoksa ispanyolet kilit sistemi mi kullanacaksınız. Balkonunuzu kapattırma amacınız bu seçimi yaparken önemli bir etkendir. Şöyle ki; sert esen rüzgârlara sahip bir yerde yaşamanızdan ötürü dört mevsim balkonunuzu kullanmak için kapatıyorsanız ispanyolet sistemini tercih edebilirsin çünkü bu sistem esnemelere karşı daha dayanıklıdır. Ancak ılıman bir iklimde veya oldukça sıcak bölgelerde yaşıyorsanız ispanyolet sistemi istenilen ferahlığı sağlamak adına yeterli olmayabilir. Bu yüzden ipli kilit sistemine sahip boydan tasarlanmış cam balkonları tercih etmeniz gerekebilir. Ancak bu sistemin açılması diğerine nazaran daha kolay olduğu için çocuk güvenliği için çok uygun olmayabilir.

Cam balkon yaptırma konusunda kararsızlığa düştüğünüz durumlarda işin uzmanlarının tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca cam balkon sektöründeki tüm ürün yelpazesini bilme ihtimaliniz düşük olduğundan uzman kimseler ihtiyaçlarınıza yönelik ürünü bulmanız için oldukça önemlidir. Sizde sitemizde yer alan uzmanlarımızla iletişime geçerek tavsiyeler alabilir ve ihtiyaçlarınız karşılayabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir