Catering Ne Demek?

Paylaş:

Catering kelimesi, İngilizce bir kelime olmakla birlikte günümüzde Türkçede yerleşmiş bir yapı ile kullanılırken, Türkçe olarak karşılığı yemek servisi anlamına gelmektedir. Bu kelimenin kullanımı ile birlikte ülkemizde oluşan sektör içerisinde yer alan catering firmaları ise farklı organizasyonlar için yemek tedariki gerçekleştiren işletmelerdir.

Hazır yemek ve yemek servisi olarak da adlandırılabilecek bu hizmet; bir müşteri tarafından seçilmiş bir konumda, bir firma tarafından hazırlanmış isteğe bağlı yemeklerin veya standart yemeklerin belirli bir bedel karşılığında, aşçılar ve servis ekipleri ile hazır hale getirilip sunulmasıdır. Bu kapsamı ile birlikte günümüzde özellikle düğünler, toplantılar, konferanslar, davetler, işyerleri, fabrikalar, devlet kurumları veya okullar gibi birçok noktada hizmet talep edilmektedir.

Catering Hizmetleri Nasıl Uygulanır?

Belirli bir grubun ve kalabalık bir kitlenin her gün ya da belirli bir süreç içerisinde düzenli ve lezzetli yemek tüketimi gerçekleştirmesi için catering, Türkiye’de son 40 yıl civarında popüler bir hale gelmiştir. Bu yapısıyla birlikte günümüzde bahsedildiği gibi okullar, devlet daireleri, hastaneler, konser organizasyonları ve düğünler gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Catering sayesinde özellikle bir davet sahibi veya kurum sahibinin düzenli bir şekilde çalışanlarını ya da misafirlerini doyurabilmesi için yemek yorgunluğu ile uğraşmak yerine hazır hizmet alması mümkün olmaktadır. Bahsedilen bu tür organizasyonlarda catering talepleri için anlaşma gerçekleştirilen firmaya yemek servisi alacak kişi sayısı belirtilerek, yemeklerin özelliklerinin de ifade edilmesi ile hizmet alınabilir.

Belirtilen kişi sayısı ve istenilen yemeklerin çeşitlerine bağlı olarak firmalar yemek hazırlıklarını kendi fabrika ortamlarında hijyenik ve kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirir. Soğumadan servis edilebilecek yani sıcaklığını koruyan bir yapıyla kapalı kaplarda servise uygun olarak nakil edilen bu yemekler, sunum alanında yemeğin servisi için kullanılacak tabak, bardak, kaşık, çatal gibi ekipmanlar ile birlikte tüketiciye yerinde ve taze olarak sunulur.

Sistematik bir şekilde catering hizmetlerinde öncelikle talep, sonrasında üretim ve sonrasında yerinde servis ve hatta ardından yerinde temizlik gibi aşamalar yer alır. Bu sayede de ister bir iş yeri sahibi ister bir düğün sahibi toplu olarak gerçekleştirilecek yemek etkinliğini bir yorgunluk olmaktan çıkararak, çok daha hızlı ve pratik bir hale getirebilir. 

Catering Hizmet Çeşitleri Nelerdir?

Catering denildiğinde akla genellikle 1 veya 2 çeşit hazır yemeğin servise hazır şekilde sunulması gelebilir. Fakat günümüzde firmalar tarafından sunulan bu hizmetlerde örneğin endüstriyel catering için her gün bir tabldot menü hazırlanarak, fabrikalarda ve kurumlarda personellere sunum yapılabilir. 

Farklı hizmet çeşitlerine bakıldığında örneğin bir ofis tarafından talep edilen catering hizmetlerinde firmaya hazırlanmış kullan-at paket içerisindeki yemekler farklı çeşitler ile teslim edebilir. Bazen bir otel restoranı veya bir yemek işletmesi için açık büfe hazırlığı gerçekleştirilerek, birden fazla yemek çeşidinin isteğe bağlı olarak sunulabileceği bir menü hazırlanabilir.

Bazen catering hizmetlerinde özel taleplere bağlı olarak örneğin bir düğünde sıcak döner servisi yapılması, kebap pişirilmesi, özel kavurmalar, ızgaralar veya mangal tarzında sofralar hazırlanması gerekebilir. Bazen piknikler gibi etkinliklerde de açık büfe kahvaltılar ve sofralar hazırlanması talep edilebilir. Hatta taleplere bağlı olarak catering hizmetlerinde bazen vegan veya vejetaryen menüler de hazırlanabilir.

Catering Hizmeti İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Catering Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir