Çatı Tamir ve Aktarımında Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Paylaş:

Çatı muhtemelen evinizin en önemli bileşenidir. Sonuçta, yağmuru, karı,rüzgarı binadan uzak tutar. Ve hiç kimse bir çatıyı değiştirmek için ödeme yapmaktan hoşlanmasa da, sunduğu kritik ve estetik fonksiyon, iş için harcama acısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Birçok kişi, aşırı hava ve günlük aşınma ve yıpranmanın getirdiği çatılardaki hasarı onarmaları için çatı ustalarına güveniyor.

Yeni bir çatıya ihtiyacın olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? İşte bir çatıyı tamir veya aktarımında göz önünde bulundurmanız gereken yedi önemli ayrıntıyı sizler için bir araya getirdik.

Bir çatı tamirini düşünüyorsanız, muhtemelen yakında bir çatı ustaları arayacaksınız. Bunu yapmadan önce, bir çatı değişiminin tam olarak ne gerektirdiğini de bilmelisiniz.

Bir çatıyı değiştirirken dikkate alınması gereken en önemli altı şey hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çatı Tamir ve Aktarımı ya da Değişikliği İçin İhtiyacınız Olan İşaretler

Çatınızı değiştirmeyi düşünmeye başlamadan önce, öncelikle gerçekten ihtiyacınız olan şey olduğundan emin olmalısınız. Aşağıda, yeni bir çatıya ihtiyaç duyabileceğiniz bazı yaygın işaretler listelenmiştir:

  • Çatının yapılmasından ya da değiştirilmesinden bu yana 20-25 yıl geçtiyse,
  • Evinize veya işyerinize su sızıntıları varsa,
  • Gözle görülür şekilde çatlamış veya hasar görmüşse,
  • Çatı sarkmaları
  • Evinizde veya işinizde kalıp var
  • Çatı malzemesi üzerinde yosunlanma  var ise
  • Enerji faturalarınızda kısa bir süre önce bir artış yaşadıysanız, yeni bir çatıya da ihtiyacınız olabilir.

Bu, evinizin enerjiyi verimli kullanmadığını ve çatıdan sıcak veya soğuk hava sızdırdığını gösteren bir işaret olabilir.

Çatıyı Tamir Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işaretlerden herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse, o zaman bir çatı değişimine ihtiyaç duyma şansınız yüksektir.

Çoğu kişinin ticari veya konut çatısının tamiri veya değiştirilmesi konusunda nereden başlayacağı hakkında hiçbir fikri yoktur. Aynı durumda iseniz, aşağıdaki faktörleri dikkate alarak başlayın:

1. Çatı Malzemesi Seçenekleri

Çatınızı değiştirirken kullanabileceğiniz birkaç farklı çatı malzemesi türü vardır. Çatı teknolojisi son birkaç yılda çok yol kat etti ve muhtemelen eviniz ilk inşa edildiğinde bile var olmayan seçenekleriniz var.

Asfalt ve arduvazdan yapılmış geleneksel , popüler seçeneklerdir, ancak birçok insan da metal çatılara yönelmektedir. Diğer malzemelere benzeyen ancak daha uzun ömürlü ve daha enerji verimli olan birçok yeni metal çatı malzemesi var. Evinizde bu tamiri veya değişikliğe karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

2. Çatı Tamiri Zor Bir İştir

Çatınızı tamir ettirdiğinizde veya değiştirdiğinizde işlerin çok olacağını kabul etmelisiniz. Proje başlamadan önce çalışanları gürültü konusunda uyarmalısınız, böylece uygun şekilde planlama yapabilir ve gerekirse evden çalışabilirler. Evinizin çatısını tamir ettiriyorsanız, çalışma saatleri içinde evden çıkmayı denemek isteyebilirsiniz.

3. Çatı Ustalarının Sigortaları

Çatı ustaları seçiminde karar vermeden önce alışveriş yapmak ve seçeneklerinizi karşılaştırmak en iyisidir. Komşularınız, arkadaşlarınız veya aile üyelerinizden referans isteyin ve nihai kararınızı vermeden önce her birinden tahmin alın. Bu noktada çatı ustalarının sigortalarını ve lisanslarını da doğrulamak iyi bir fikirdir. Böylece daha sonra hoş olmayan sürprizler yaşamayacaksınız.

4. Kaliteye Odaklanın

En düşük fiyatları sunan ve onlarla çalışan bir çatı ustası bulmak ve çalışmak cazip gelebilir. Yine de, bir çatının kesinlikle tamirinin ya da değişikliğinin her şeyden çok önemli unutmayın. Çatı değişimi gibi büyük bir proje üzerinde çalışırken, çatıya ve malzemelerin kendilerine kısacası kaliteye yatırım yapmaya değer olarak görmek gerekir.  Bu, harika ve uzun süreli sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

5. Çatı Kaldırma İşlemi Hakkında Bilgi İsteyin

Bir çatı ustası ararken, temiz çalışmasını da göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle, sizin için eski çatınızdan kurtulup kurtulmayacaklarını sorun. Üzerine yeni bir çatı koymak yerine, eski çatının kaldırılması genellikle en iyisidir. Son olarak, çatı ustalarının çatınızdaki çöp malzemesinden nasıl kurtulacaklarını sorun. İdeal olarak, hepsini kaldırmak için bir konteyner getirecekler. Bunu yaparlarsa, konteyneri nereye yerleştireceklerini ve araba yolunuza veya mülkünüzün diğer kısımlarına herhangi bir zarar verirse ne yapacaklarını bildiğinizden emin olun.

6. Evrakları Dikkatle Okuyun

Herhangi bir çatı ustası ile çalışmayı kabul etmeden önce, sözleşmelerini dikkatlice okumalısınız. Bir göz atın ve kullanılan ürünler ve değiştirme maliyeti hakkında özel ayrıntılar içerdiğinden emin olun. Herhangi bir sorun fark ederseniz, imzalamadan önce bu sorunları giderin. Ayrıca çatı ustanızın takip ettiğinden emin olmalısınız

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir