Çelik Kapı Tarz ve Sağlamlık Uyumuna Nasıl Karar Vermeliyiz?

Paylaş:

Evinize yeni bir kapı için ne seçim yapacağızı düşünüyorsanız, güvenlik ve dayanıklılık en önemli önceliklerse çelik kapı en iyi seçeneğinizdir. Çelik kapılar fiberglas ya da ahşap kapılardan daha güçlüdür. Çelik kapılar çatlamaz veya bükülmez. Bu kapılardaki herhangi bir çukur, bir otomatik karoseri tamir seti ile çekilebilir ve yerleştirilebilir.

Çelik kapılar da en düşük maliyete sahiptir: Donanım veya cam olmayan 3 ayak genişliğinde, 6 ayak 20 cm yüksekliğinde panelli bir kapı için fiyatlar yaklaşık 1000 TL’den başlar. Bununla birlikte, sidelight ve birinci sınıf donanıma sahip çelik kapı sistemi, ahşap kapı sisteminin maliyetine neredeyse eşit olabilir.

Tüm çelik kapılarda daha fazla mukavemetli çelik ya da ahşaptan bir iç çerçeveye sahiptir. Çelik kapıların çerçeve içindeki boşlukları yüksek yoğunluktaki köpükler kullanılır. Bu sayede yalıtım sağlanır. Birinci sınıf kapılar genellikle 24 ayarlı bir cilde ve bir çelik çerçeveye sahiptir, ancak bazıları daha kalın ölçülü çelik sunar. Kabartmalı ahşap desenlerin yanı sıra yüzeyleri genellikle pürüzsüzdür. Çoğu çelik kapı, periyodik boyama gerektiren fırınlanmış polyester kaplama ile kaplanır. Çelik kapı firmaları tarafından üretilen Premium versiyonlar, daha fazla hava direnci için vinil kaplı pencerelerdekine benzer bir vinil kaplamaya sahiptir. Bazıları lekelenebilir bir ahşap lifli kaplamaya veya gerçekten üst düzey versiyonlarda lamine ahşap bir kaplamaya sahiptir.

Çelik kapılar genellikle ön ayak sisteminin bir parçasıdır. Ancak sadece eski kapıyı menteşelerinden kaldırıyor ve yeni bir kapı takıyorsanız, çelik kapıların menteşeler takılı veya menteşeler için önceden delinmiş delikler olduğunu unutmayın. Kapıdaki menteşe alanı, mevcut kapı çerçevesindeki menteşe alanı ile eşleşmelidir. Bazı kapılar menteşeler için ekstra bir önceden delinmiş delikle birlikte gelir, bu da kapıyı asarken küçük ayarlamalar yapılmasını sağlar.

Ayrıca, kabartmalı bir ahşap görünümü seçerseniz, raylar üzerinde yatay olarak ve stiller üzerinde dikey olarak çalıştığından emin olun. Son olarak, garantiyi kontrol edin. Çelik kapı ile bir alüminyum kapısı takarsanız, bazı üreticiler bunu geçersiz kılacaktır. Nedeni: Kapılar arasında ısı birikmesi kaplamanın soyulmasına neden olabilir.

Çelik Kapı Neden Seçilir?

“Neden Çelik?” ahşap, alüminyum ve fiberglas gibi alternatif malzemelere kıyasla çelik kapıların performans özelliklerini sunar. Bu veriler, gerekli performans özelliklerine göre belirli bir proje için en iyi kapı malzemesinin belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Çelik kapılar hakkında yapılan bir araştırmanın nicel ve nitel verileri, bağımsız test acentelerinin, standart organizasyonlarının ve çevrimiçi bilgilerin kullanımı ile 20’den fazla kapı ve çerçeve endüstrisi profesyoneliyle yapılan görüşmeler dahil kapsamlı araştırmalara dayanmaktadır.

Kantitatif testler kullanılarak değerlendirilen performans özellikleri (örneğin, bir test kuruluşu tarafından yapılan ölçümler ve / veya tanımlanmış standartlar):

  • Yangın derecesi
  • Ses iletimi
  • Termal performans
  • Kasırga direnci
  • Patlama direnci
  • Zorla giriş direnci

Öncelikli olarak malzeme özelliklerinin incelenmesi ve kapı ve çerçeve uzmanlarıyla yapılan görüşmeler yoluyla nitel değerlendirmeyle belirlenen performans özellikleri şunlardır:

  • Anti-mikrobiyal özellikler (sanitasyon)
  • Korozyon ve su geçirmezlik

Bakım ve Onarım

Çelik kapıların, diğer kapı malzemelerine kıyasla güç ve dayanıklılık açısından üstün performans gösterdiği gösterilmiştir. Bu çalışmada değerlendirilen performans özelliklerinin her birinde yüksek düzeyde çelik veya paslanmaz çelik kapılar yapılmıştır.

Bu üstün performans kısmen çeliğin doğal dayanıklılığından kaynaklanmaktadır. Değişmemiş durumunda, çelik daha fazla çevresel ve fiziksel kötüye kullanıma dayanabilir ve ahşap, alüminyum veya fiberglastan daha kolaydır.

Doğru bir şekilde monte edildiğinde ve bakım yapıldığında, çelik kapılar genellikle 30 yıl veya daha uzun sürer. Onarım gerektiğinde, genellikle sahada nispeten düşük bir maliyetle ortaya çıkarlar. Çeliğin mukavemetinin ve dayanıklılığının bir sonucu, çelik kapıların bu performans karşılaştırmasında herhangi bir malzemenin en düşük yaşam döngüsü maliyetine sahip olması ve hizmet ömürlerinin sonunda tamamen geri dönüştürülebilir olmasıdır.

İstisnalar

Özel kapı pazarında, çelik dışındaki malzemelerden yapılan kapılar, genel olarak kitlesel pazar ürünlerinden daha yüksek bir performans gösterecek şekilde geliştirilebilir. Bir örnek, minimum doğal ses azaltma veya yangın koruma özelliklerine sahip ahşaptır. Ahşap kapılar 51 STC veya 90 dakikalık yangın derecesine sahip olacak şekilde üretilebilir, ancak bu geliştirmeler genellikle oldukça pahalıdır. Bu nedenle performans tabloları, yalnızca çok maliyetli imalatla elde edilebilecek performans özelliklerini yansıtmaz, aksine genel olarak beklenen performansı iletir.

Uzmandeposu.com ’da onlarca çelik kapı firmasıyla irtibata geçebilir ve size özel fiyat tekliflerini alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir