Çocuklarınız İçin evinizi Güvenli Bir hale Getirebileceğiniz 10 Önemli Faktör

Paylaş:

Eviniz, çocuklarınız için tanıdık bir konfor yeri olabilir, ancak evin etrafındaki bazı günlük eşyalar da güvenlikleri için risk oluşturabilir. Çocukların travmatik yaralanma ve ölümlerinin üçte birinden fazlası evde gerçekleşiyor. Ev kazalarında küçük çocuklar en büyük risk altındadır çünkü en çok evde vakit geçirenler ve tecrübesiz olanlar onlardır. İşte çocuklarınız için evinizi güvenli bir hale getirebileceğiniz 10 önemli faktör:

Çocuğunuzun Gözünden Bakın

Çocukların korunması çok zordur çünkü çocuklar çok hızlı değişiyor ve ilgi duydukları eşyalar farklılaşıyor, bu nedenle onların korunması gereken risk faktörleri de zaman içinde değişiyor. Ebeveynlerin önerilen en önemli şey, emekleme porsiyonunda veya dizleriniz üzerinde, yani onların seviyesinden evdeki riskleri kontrol etmeleridir.

Banyo Güvenliği Kurallarına Uyun

Arabalarda gerçekleşen kazalarının ardından, boğulma küçük çocuklar için en yaygın ölüm nedenidir. Çocuklar küvetteki 2 santim yüksekliğindeki suda bile boğulabilirler. Çocuğunuzu yıkıyorsanız, özellikle 2 yaşın altındaysa, hiçbir zaman küvetten asla uzaklaşmamalısınız.

Süs Havuzlarının Etrafında Bariyerleri Kullanın

Ev havuzları da çocuklar için boğulma riski taşır. Eğer evinizin çevresinde bir havuz varsa, çocukların gözetiminiz olmadan havuza girmesini engellemek için güvenlik çitleri yerleştirin.  Çünkü çocukları 7/24 izlemek mümkün değildir.

Uyuması İçin Güvenli Bir Alan Oluşturun

Bebekler veya yeni doğanlar için güvenli bir şekilde uyuduklarından emin olmanız gerekir. Çocuğunuzun uyku alanı düz, sağlam ve korunaklı olmalıdır. Boğulma tehlikesi yaratabilecek oyuncak, battaniye, yastık veya tamponlar beşikte bırakılmamalıdır. Çarpmalara karşı beşikler yumuşak ama pürüzsüz maddelerle güvenli hale getirilmelidir.

Silahları Ve Yaralayıcı Maddeleri Ortadan Kaldırın

Silahınız varsa, boşaltıldığından, kilitlendiğinden ve güvenli bir yerde saklandığından emin olmalısınız. Çocukları korumaya yardımcı olmak için tetik kilitleri, silah kasaları ve silah dolapları kullanabilirsiniz. Çocuğunuz başka evde oynayacaksa, ebeveynlere evde silahları olup olmadığını sormalısınız.

Zehirleyici Maddeleri Özel Bir Şekilde Depolayın

Çocuğunuzu zehirleyebilecek maddeleri kilitli ve erişemeyeceği yerlerde saklayın:

  • Alkol
  • Temizlik malzemeleri
  • Makyaj malzemeleri
  • İlaçlar
  • Vitaminler

Pencere Korumalarını Kullanın

Pencerelerden ve balkonlardan düşmek evdeki çocuklar için büyük bir tehlikedir. Böyle kazaların önlenmesi adına pencerelerin 5 santimden daha fazla açılmasını önleyen pencere koruyucuları veya kilitleri takmanızı gerekir. Bu cihazlar, güvenli bir biçimde evi havalandırmanıza yardım eder.

Mobilyaları Güvenli Hale Getirin

Ezilme yaralanmaları olarak da adlandırılan ağır mobilya devrilme yaralanmaları çocukların maruz kaldığı ev kazaları arasında yer alır. Çocuğunuzu korumaya yardımcı olmak için TV, raf, şifonyer, masa ve diğer eşyalar da dâhil olmak üzere tüm mobilyaları duvara sabitlemelisiniz. Bu eşyaları güvence altına almak için ev geliştirme mağazalarından mobilya bağları satın alabilirsiniz.

Çocuklarınızı Hep Göz Önünde Tutun

Çocukları hiçbir zaman gözünüzden uzakta tek başına bırakmayın. Kazaların önüne geçmek her zaman mümkün olmasa da olası kazalarda erken müdahale için çocuklarınız hep yakınınızda bulunmalıdır.

Zemin Kayganlığına Dikkat Edin

Zemin döşemelerinin kaygan olması çocukların kaza yaşama riskini artırmaktadır. Bu nedenle özellikle parkelerinizde kayganlığı az olan sistre cila uygulamasını tercih edebilirsiniz. Sistre Cila, genel olarak parke bakım uygulamasını ifade eder. Sistre çizilmiş, yıpranmış parkelerin zımpara ile çiziklerden ve deformelerden arındırma tekniğidir. Bu teknik için son sistem toz vakumlayıcı sistre makineleri tercih edilmektedir. Sistre işlemi ahşap kökenli tüm yer döşemelerine uygulanabilir. Sırasıyla, lamine parke, masif parke, merdiven kaplamaları, rabıta ve dış mekân decklerde tercih edilir.

Sistre cila ya da wax kullanılan döşemeler kaliteli bir görünüm kazanır. Parke cila teknikleri alanında uzman profesyonel ekiplerce gerçekleştirilmelidir. Uzman olmayan kişilerce yapılan bu işlemler hem maddi hem de can güvenliği açısından riskler doğurabilir.

Ahşap malzemelere sistre uygulanırken döşeme boşlukları ahşap tozu ile oluşturulan kapatıcı bir macun ile doldurulur. Sistresi tamamlanan ahşaplara isteğe göre su bazlı, solvent bazlı, selülozik cila, wax veya sentetik cila uygulaması yapılabilir. Subazlı cilalar zararlı kimyasallar içermez ve kokusu yoktur. Kuruma süreci havalandırma durumuna göre 2 ila 4 saat arasında değişmektedir. Su bazlı olanlar dışındakiler zararlı kimyasal madde barındırabilirler ve ağır kokuya neden olurlar. Ve bunların kuruma süresi su bazlıya göre 8 ila 24 olmak üzere daha uzundur. Bu nedenle özellikle çocukların bulunduğu evler için su bazlı cilalar tercih edilmesi şiddetle önerilir.

Alışveriş merkezleri, restoranlar ve yoğun trafiğin olduğu alanlarda solvent veya selülozik cila uygulanması önerilir. Ahşap döşemelerde ayrıca bakım sürecinde isteğe göre renk değişikliği de sağlanabilir. Renk değiştirme uygulaması renkli ahşap renklendiricilerle, wax oil, pinoteks ahşap boyaları gibi maddelerle sağlanır.

Parke cilası uygulama kriteri en az 1 kat astar üzerine 2 kat cila, en fazla 1 kat astar üzerine 4 kat cila uygulanacak biçimde belirlenmiştir. Ahşap türüne, zeminin yapısına göre bu oran farklı biçimlerde uygulanabilir. Parke onarım süreci tamamlanan alanların 48 saat geçtikten sonra kullanılmalıdır. Uygulama yapılan bölgelerin üzerini hava geçirmeyen bir örtü ile örtmeyiniz, sadece karton benzeri maddelerle koruyunuz. Hizmet sağladığınız ekibin tercih ettiği cila kutularının kapaklarının bandrol veya mühürle kapatıldığından emin olun. Açık ve bandrolsüz ürünleri kullanmak sağlık ve güvenlik açısından uygun değildir. Detaylı bilgi ve destek almak için sitemizde yer alan uzman ekipleri tercih edebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir