Covid-19 Sürecinde Balkon ve Teras Hayatı

Paylaş:

Covid 19 süreci, sosyal mesafe önlemleri ve evde kalma politikaları, Türkiye ’nin her yerinde her apartman dairesinin günlük rutinleri ve yaşam tarzı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kişisel alanlarına her zamankinden daha fazla hapsedilen birçok insan dış dünyayı ve eskiden zevk aldıkları özgürlüğü özlüyor.

Çocuklar okula gitmiyor, birçok insan evden çalışmaya geçti, bu yüzden gün boyunca hane halkı üyeleri evin içinde birbirine çarparak geziyor ancak yine de kolayca bir arada kalabiliyor. Temiz hava ve yalnız kalmak için bir an arayan, özellikle balkon / teras sahibi olan ev sahipleri yine evleri için iyi ki almışız dediler. Güzel bir balkon veya terasa sahip olmak böyle bir zamanda oldukça kullanışlı geliyor.

Balkonlar ve teraslar, her zaman kendi açık alanlarına sahip olmayı bir öncelik olarak gören ev sahipleri bu süreçte bir nebze olsun bu avantajlarını sonuna kadar kullandılar. Bununla birlikte, balkonlara genellikle bir evde veya konutta en az kullanılan alan denirdi, ancak kriz büyüdükçe, aslında ne kadar önemli olabileceğini anladık. Teraslar ve balkonlar mevcut koşullar altında hayatı nasıl daha katlanılabilir hale getiriyor ve kolaylaştırıyor değil mi?

Balkonlar ve Teraslar Temiz Hava Almanın Güvenli Bir Yoludur

Evin içinde kalmak için önerilerle, virüse yakalanacağınızdan endişe etmeden biraz temiz hava ve D vitamini alabileceğiniz açık bir köşeye sahip olmak güzel. Balkon ve teraslarda şehir sokaklarını ve binaları gözlemlemek, aile ile kahvaltı yapmak ya da akşamüstü keyfi yapmak, muhabbet etmek, yoga yapmak da hayatımızda olumlu bir etki yaratacaktır. Terasta veya balkonda zaman geçirmek ruh halinizi artıracak ve zihinsel sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Balkon veya terasa sahip olmak, dış dünyaya daha fazla bağlı hissetmek anlamına gelir, çünkü herhangi bir zamanda dışarı çıkıp şehrin enerjisini yükseklerden hissedebilirsiniz.

Balkonlar ve Teraslar Daha Doğal Işık Sağlar

Herkes evlerine kilitlendiğinde, doğal ışığın içeri çok girmesi güzeldir. Doğal güneş ışığına maruz kalmanın birçok sağlık faydası vardır, örneğin, depresyonu azaltır, uykuyu iyileştirir, enerjiyi artırır, vb. balkonunuz veya terasınız olmasa bile perdelerinizi sonuna kadar açın.

Kişisel Bir Saklanma Yeri İçin Mükemmel Bir Açık Alan

Çoğunluğu evden çalışırken, Türkiye’nin birçok ilindeki apartman sakinlerinin çoğu, 24 saat boyunca aileleri, partneri veya oda arkadaşı ile “sıkışıp kalıyor” ve bu da arada bir mola vermeyi de yalnız kalmayı da zorlaştırıyor. Kişisel alan bazen lüks gibi görünüyor. Hane halkı trafiğinden kaçmak için yer bulunmayan birçok kişi, teraslarını veya balkonlarını, sevdiklerine tekrar katılmaya hazır olmadan önce sessiz bir huzur anının tadını çıkarabilecekleri bir saklanmaya dönüştürdü.

Balkonlar ve Teraslar Ekstra Depolama Alanı Sağlar

Bazılarının ofis hayatı doğrudan oturma odasına taşınırken, birçok kişi dairesinde geçici bir ofis kurma ihtiyacı hissetti. Bu, mükemmel çalışma ortamını yaratmak için alandan vazgeçmeleri ve bazı şeyleri hareket ettirmeleri gerektiği anlamına gelir. Dağınıklığı ve etrafta yatan şeyleri önlemek için, balkonu veya terası geçici bir depolama yeri olarak kullanmak harika bir fikirdir. Oturma odanızdaki ya da antre de sizi boğan sıkan bazı eşyaları toplayın ve balkon / terasa taşıyın. Sonuçta, düzenli ve temiz bir yerde daha iyi çalışabileceksiniz, bu yüzden her şeyin doğru yerde olduğundan emin olun.

Cam Balkonlar

Covid – 19 döneminin yıldızı balkonlar ve teraslar gibi en popüler alanlardan biri de Cam Balkonlardı. Birçok insan balkonlarını kapatarak bu alanı aynı zamanda kışın da kullanabilmeyi sağladılar. Hoş bir kış bahçesi oluşturdular. Cam Balkonlar hem virüs izolasyonu açısından hem de evin içinde kullanılabilecek bir oda gibi değerlendirildi. Cam Balkon fiyatları da bu anlamda oldukça hesaplı olması sebebiyle birçok aile tercihini cam balkonlardan yana kullandı. Cam Balkonlar, artık hem bir oda hem de güneşten yararlanılabilecek bir alan ve keyifli bir yer olarak hayatlarımıza ve evimize artı bir değer kattı.  Aynı zamanda balkonlar, cam balkonlar ve teraslar her zaman emlak piyasasında bir evin değerine değer katmıştır, ancak gerçek bir krizde sunduğu faydalara ve sakinlerin nasıl takdir ettiklerine bakarak, daha da büyük bir emlak rolü oynadıklarını görebiliriz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir