Direksiyon Eğitimi Almak Önemli Mi?

Paylaş:

18 yaşını yeni doldurdunuz ve heyecanla ehliyet almak için bir sürücü eğitim kursuna kaydoldunuz. Ya da yıllardır hayalini kurduğunuz fakat bir türlü hayatın koşuşturmacasından vakit bulamadığınız ehliyet işlemlerinizi başlatıyorsunuz. Her ne olursa olsun böyle bir cesareti gösterdiğiniz için öncelikle sizi takdir ediyoruz. Çünkü günümüzde trafikte olmak hem sağlam sinirlere hem de sağlam reflekslere ihtiyaç duymaktadır.  Ancak her yetişkin insanın da ehliyet sahibi olması da gereklidir. Bu yüzden direksiyon eğitimi teorik eğitimden bir adım daha öne çıkıyor.

Direksiyon Eğitimi

Direksiyon Eğitimleri, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir Sürücü Eğitim Kursu aracılığı ile verilmekte olan ve teorik eğitimle birlikte alınması zorunlu bir pratik eğitimidir. Aynı zamanda müfredattaki ders sayısı sonrasında da özel direksiyon eğitimi ile desteklenebilir. Eğer arabanız var ise, uzun süredir kullanmıyor ve trafiğe çıkmaktan korkuyorsanız herhangi bir sürücü kursu ile bağlantıya geçip özel direksiyon eğitimi de alabilirsiniz. Direksiyon eğitimleri sertifikalı eğitmenler eski adıyla direksiyon hocaları tarafından verilmektedir. Her araba kullanmayı bilen direksiyon dersi verebilir denmesi mümkün değildir. Çünkü eğitimci olabilmek için yine Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İl genelinde açılan sürücü eğitmen kursları bulunmakta ve bu kurslar tamamlandıktan sonra girilecek bir sınav ile sertifikaya sahip olunabilmektedir. İyi bir eğitimci olabilmek pratikte araba kullanmayla pekiştirilebilir. Direksiyon eğitimi ile ilgili bilgilerden sonra şimdi bir de direksiyon eğitimlerindeki tekniklere bir göz atalım…

Direksiyon Teknikleri

Temel itmeli çekme direksiyon tekniği, ilk sürüş dersinizdeki kokpit tatbikatı sırasında sürüş eğitmeniniz tarafından gösterilecektir.

Bununla birlikte, ilk birkaç ders boyunca, öncelikler genel olarak iyi bir kontrol ve gözlem tutması gerektiğinden, otomobil için sıkı bir yönlendirme tekniğini sürdürmekten endişe etmeyin. Eğitmeniniz, varsa itmeli çekme direksiyon tekniğinizi geliştirmek için sizi sürüş dersleri boyunca sürekli olarak yönlendirecektir.

Sürüş testi için, otomobili yönlendirirken yüksek düzeyde kontrol sağlamak gerekli olsa da, sınav görevlilerinin tüm sürüş testi boyunca sabit ve disiplinli bir itmeli çekme direksiyon tekniği araması beklenilen ve çok sık gözlenen bir durumdur. Direksiyon açısından arabanızı tutarlı bir şekilde iyi kontrol etmenizi sağlamak, öncelikle sizi değerlendirdikleri şeydir. Herkes farklı bir boyut ve yükseklikte, farklı arabaları kullanarak farklı oturma pozisyonlarına sahip. Bazı otomobiller ayrıca direksiyon simidi ve oturma pozisyonlarını ayarlamak için geniş bir seçenek yelpazesi sunarken, diğerleri temel bir minimum sunar. Sonuç olarak, direksiyon simidindeki sürücülerin el pozisyonu bu varyasyonları dikkate alacaktır.

Öğrencilere bu tekniği öğretme süreci, bunun için direksiyonun nasıl kullanılacağını doğru bir şekilde anlayamayacakları güvenli bir yöntem sağlamak içindir. Bu yöntemi sizin için daha rahat bir tekniğe uyarlamaktan çekinmeyin, ancak benzer tutun ve çok fazla direksiyon yaparken ellerinizi geçmemeye çalışın.

Direksiyon Tutma Teknikleri

  • Direksiyonu tutma 10:10
  • Direksiyon simidinin tutulması 10: 14
  • Direksiyonu 9: 15’te tutma

Direksiyonu tutmayı öğreten tanınmış üç yöntem vardır. Ellerin bir saatte olduğunu hayal ederseniz, bu pozisyonlar 10: 14 ve 9: 15 olarak bilinir. 10: 14, geleneksel olarak sürüş eğitmenleri tarafından öğretilen yöntemdir, ancak şimdi daha doğal ve rahat bir pozisyon olarak kabul edilen 9: 15 gibi bir alt el yerleşimi lehine daha az yaygınlaşmaktadır.

Daha uzun olanlar, sınırlı direksiyon ve oturma pozisyonlarına sahip bir araç kullanarak, tekerleğin 10: 14 pozisyonunda daha yüksek tutulması daha rahat olabilir. Ancak birçoğu rahat 9: 15 pozisyonunu tercih ediyor. Temel olarak, oturma ve direksiyon pozisyonunu uygun şekilde ayarladıktan sonra, tercih ettiğiniz direksiyon pozisyonunu kullanın.

Araç kullanmayı öğrenmeye başlamadan önce, bir lokanta kullanarak bu direksiyon “itme ve çekme” tekniklerini uygulayın. Mükemmelleştirmek biraz zaman alır, ancak mükemmelleştirildikten sonra, vitesler ve gözlem gibi sürüş sırasında daha önemli şeylere konsantre olmanızı sağlar. Direksiyonu sıkıca tutunuz, aynı zamanda gevşetiniz. Direksiyon simidini çok sıkı tutmak rahatsız edici olacak ve kendinizi daha gergin hissetmenizi sağlayacaktır.

Direksiyon Sol İtme-Çekme Tekniği

10: 14 veya 9: 15 konumunu kullanarak, tekerleği sol elinizle kavrayın ve sağ elinizi gevşetin. Sol elinizi kullanarak saatin altı pozisyonuna kadar tekerleği çekin ve sol elinize ulaşmak için sağ elinizi aşağı kaydırın. Şimdi sağ elinizle kavrayın ve sol elinizi gevşetin. Direksiyon simidini sağ elinizle saatin 12 pozisyonuna geri itin, sol elinizi sağa doğru kaydırın.

Direksiyon Sağ İtme Çekme Tekniği

Yine, 10: 14 veya 9: 15 konumunu kullanarak, direksiyonu sağ elinizle kavrayın ve sol elinizi gevşetin. Sağ elinizi kullanarak saatin altı konumuna kadar direksiyonu çekin ve sağ elinizle kaydırarak sol elinizi de aşağı kaydırın. Sol elinizle kavrayın ve sağ elinizi gevşetin. Direksiyon simidini sol elinizle on iki konuma geri itin, sağ eli karşılamak için yukarı kaydırın.

Direksiyon Eğitimlerine Yeni Başlayanlar İçin

İlk kez başlayan bir öğrenci, direksiyon başında ellerini ve kollarını kolayca karıştırabilir. Yukarıdaki el pozisyonları ve direksiyon teknikleri bunu önlemek için bir yöntem sunar. Kontrol pilotu eninde sonunda belirli el yerleşimlerini veya tekniklerini değil, aracın iyi kontrolünü arıyor. Kolları aşmaktan kaçının, tekerleğin serbestçe dönmesine izin verin ve iki elinizi mümkün olduğunca tekerlek üzerinde tutun. Kendi yönlendirme tekniğinizi uyarlamaktan çekinmeyin ve testinizde iyi sonuç verirseniz, iyi kontrol sağlamak sağlanır.

Sitemizden Uzman Direksiyon Eğitmenlerine Hemen Ulaşabilir Eğitim İçin Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir