Dış Çekim Mekanlarınızı Belirleyeceğiniz Önemli Faktörler

Paylaş:

Fotoğraflar için günün en iyi zamanının ne olduğunu merak ediyor musunuz? Size çarpıcı dış mekan fotoğraflarını nasıl çekeceğinizi ve tüm o muhteşem doğal ışıktan nasıl en iyi şekilde yararlanacağınızı göstereceğiz.

Dışarıda fotoğraf çekmek için en iyi zaman, açık hava fotoğraflarınızda nasıl görüneceğinize bağlı olacaktır. Bunun, fotoğraf projenizin ne olduğuna bağlı olarak değişeceğini bilmelisiniz. Bu yüzden o fikirleri düşünün ve istediğiniz mekanlara gitmenin ve çekim yapmanın en iyi zamanını öğrenmek için okumaya devam edin.

Altın Saat Fotoğrafçılığı

Muhtemelen fotoğrafçıların açık havada fotoğraf çekmek için altın saatin ne kadar inanılmaz olduğu hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. Birçok insan bunu fotoğraf çekmek için günün en iyi zamanı olarak görür. Peki, altın saat tam olarak ne zaman? Genellikle güneşin doğuşundan kısa süre sonra veya gün batımından önceki dönem olarak tanımlanır. Bu zamanlarda, güneş gökyüzünde oldukça düşüktür, bu nedenle doğal ışık süper yumuşak ve hoştur. Ayrıca sıcak kırmızımsı bir ton verir. Özellikle portre çekiyorsanız, fotoğraf çekmek için en iyi zamanlardan biridir.

İnsanlar yüzlerindeki gölgeler yumuşak ve dağınık olduğunda en iyi görünürler ve altın saat fotoğrafları bunu fazla çaba veya ekstra ekipman olmadan başarır. Sıcak ışık da evrensel olarak gurur duyuyor, bu nedenle özneleriniz nasıl göründüklerini sevmek zorunda, bu da mutsuz bir fotoğraf istemcisinden kaçınmak istiyorsanız önemlidir!

Peyzaj fotoğrafçısı iseniz, altın saat, peşindeyseniz sıcak renk tonu ise resimler için en iyi dış mekan aydınlatmasını sunabilir.

Altın Saatin Zorlukları

Günün bu zamanı kadar muhteşem, en iyi dış mekan fotoğrafçıları için de zorlukları var. Gündoğumu veya günbatımı aydınlatması sırasında çekim hakkında düşünmeniz gereken birkaç şey:

Aydınlatma koşulları hızla geçer: Güneş hızla yükselip alçaldığı için, aydınlatma koşullarının çok hızlı değiştiğini görebilirsiniz. Hedeflerinizi ayarlamak veya bir konumu keşfetmek için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, altın saat aslında ideal olmayabilir. Örneğin, özellikle kameranın önünde rahat olmayan bir nesneyi çekiyorsanız, o mükemmel çekimi elde etmeden önce en iyi ışık gitmiş olabilir.

Konunuzu tamamlamayabilirsiniz:Gündoğumu veya günbatımı etrafında çekim yapmak görüntünüzün arka planına gerçekten yoğun renkler verebilir. Gün batımını çekmeye çalışıyorsanız, bu harika. Ancak başka bir şey çekiyorsanız, göze çarpan renkler gözün öznenizden uzaklaşmasına neden olabilir, ki bu ideal değildir. Ne de olsa, fotoğrafınızın ana konusunu güçlendirmek istemezsiniz.

Günün rahatsız edici bir zamanında olabilir: Dünyanın neresinde olduğunuza ve yılın hangi zamanında olduğuna bağlı olarak, altın saat çoğu insan uyanmak istemeden önce veya uygun olmak için çok geç olabilir. Elbette, portre müşterileriniz bu ışıkta harika görünebilir, ancak şafakta onları almak uygun bir seçenek olmayabilir. Başarılı bir portre fotoğrafçılığı işi yürütmek, bunları akılda tutmak anlamına gelir.

Öznelerinizin yüzündeki gölgeleri doldurmak zor olabilir: Genellikle bir reflektör hile yapar, ancak güneş çok düşükse, reflektördeki ışığı yakalamak zor olabilir.

Bu zorluklara iyi bir çözümün ne olduğunu mu merak ediyorsunuz? Sabah altın saatinden birkaç saat sonra veya akşam altın saatinden önce çekim yapmayı deneyin. Bu fotoğraflar için günün en iyi zamanlarından biridir, çünkü zorluklar hakkında endişelenmenize gerek kalmadan altın saatin muhteşem etkilerinden bazılarını elde edersiniz.

Temel olarak, güneş gökyüzünde az olduğu sürece, dış mekan resimleriniz daha yumuşak bir ışıktan ve hoş bir ışıltıdan faydalanır.

Alaca Karanlık Dönemi

Güneş battıktan sonra ya da güneş doğmadan 30 ila 40 dakikalık bir dönem, gerçekliğin alacakaranlık denilen fantaziyle karıştığı büyülü bir zamandır. Alacakaranlıkta gördüğünüz ışığın çoğu mavidir, ancak gökyüzünün bir kısmı gün batımı ışığının son kalıntısı veya güneşin ilk kızarmasıyla sıcak bir şekilde parlayabilir. Alacakaranlık sırasında fazla ışık yoktur ve telafi etmek için uzun pozlamalar gerekebilir; bulutlar, su ve rüzgarla çevrili yapraklar uzun pozlamalarda hareket ederek fotoğraflarınızda izlenimci bulanıklıklar yaratır. Alacakaranlık sırasında, gökyüzünün en parlak kısmı (genellikle güneşin battığı veya yükseldiği yer) temelde dev bir reflektör görevi görür ve karaya bazen oldukça renkli olabilen yumuşak bir “parıltı” sıçrar.

Bulutlu Hava Çekimleri

Bulutlu koşullardan kaynaklanan yumuşak, renksiz ışık şelaleler ve akarsular, bazı vahşi yaşam konuları ve orman sahneleri için çok uygundur. Bulutlu ışık genellikle çok fazla doğal renge sahip nesnelerle çalışır; örneğin, bir ilkbahar veya sonbahar ormanının renkleri en iyi bulutlu ışıkla ortaya çıkar. Bulutlu ışık, çekici olmayan parlama ve sıcak noktaların insidansını azalttığı için şelale ve akış fotoğrafları için de uygundur. Bulutlu ışık ile gün boyu açık havada çekim yapabilirsiniz.

Uzmandeposu.com’da dış mekan fotoğrafçılarına ulaşabilir, tekliflerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir