Elektrik Sistemi Sorunlarını Belirlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş:

Edison’un ampulü icat etmesinden bu yana, temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için elektriğe bağımlı olduk. Bugün evler elektrikli aletlerle dolu. Hatalı kablolama, prizler, aydınlatma ve cihazlar ile aşırı yüklü sistemler evinizde tehlike yaratabilir. Bu nedenle elektrik sistemi sorunlarını belirlemede önemli olan işaretleri anlayabilmeniz çok önemlidir.

Elektrik sisteminizin ve cihazlarınızın güvenli bir şekilde çalıştığından emin olmak için periyodik olarak kontrol etmek önemlidir. Uzmanlar elektrik sistemlerinizi ve cihazlarınızı altı ayda bir kontrol etmenizi önerir. Ancak gerekli kontrolleri detaya girmeden siz de gerçekleştirip olası arızaları tespit edebilir, sorun büyümeden bir uzman yardımıyla tamiratın yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Odalarda Elektrik Sistemi Kontrolü

Işıklar: Işıklarınızı ve lambalarınızı kontrol edin ve her bir armatür için uygun watt ampul kullandığınızdan emin olun.

Elektrik Kabloları: Herhangi bir kablo yıpranmış, çatlamış veya başka şekilde hasar görmüş mü? Hasarlı kablolar elektrik çarpmasına ve yangına neden olabilecek canlı tellere sahip olabilir. Üzerine basılabileceği herhangi bir kablo yerleştirilmiş mi veya kablo üzerine oturan bir mobilya veya halı parçası mı? Kablolar, üzerine veya mobilya ağırlığına basıldığında hasar görebilir. Bir kablo bir şeyin etrafına sarılırsa veya düğümlenirse, kabloyu açın.

Uzatma kabloları: Uzatma kablolarında, şoku önlemek için kullanılmayan yuvaların üzerinde güvenlik kapakları bulunmalı ve uygun bir yük taşımalıdır. Çok fazla akım kabloların ısınmasına neden olur ve yangın tehlikesi yaratabilir.

Elektrikli Cihazlar: Elektrikli cihazların yerleşimini kontrol edin, ekipmanın aşırı ısınmasını ve yangına neden olmasını önlemek için uygun hava sirkülasyonu sağlandığından emin olun. Elektrikli cihazların yakınında hiçbir kâğıt benzeri tutuşturucu saklanmamalı, konumları bitkilerden ve akvaryumlardan uzakta kuru bir yer olmalıdır.

Elektrik Prizleri ve Anahtarları: Evinizde çocuklar varsa, kullanılmayan prizlerde güvenlik kapakları bulunmalıdır. Prizler ve anahtarlar doğru çalışıyor mu diye kontrol edilmelidir. Arızalı bir anahtar veya priz kablolama sorununun işareti olabileceğinden bir elektrikçiye kontrol ettirin. Isıyı hissetmek için çıkışlara ve anahtarlara bir süre dokunun. Alışılmadık derecede sıcak bir priz veya anahtar bir sorunun olduğunu gösterir. Herhangi bir priz veya anahtara dokunduğunuzda anlık elektrik çarpması gibi bir şey hissederseniz elektrik kaçağı olabileceğinden hemen bir uzman desteği almalısınız.

Mutfakta Elektrik Sistemi Kontrolü

Tezgâh Üstü Aletler: Tezgâh üstü cihazlar iyi çalışır durumda ve her zaman kullanılmadığında fişten çekilmiş olmalıdır. Kabloları ısı kaynaklarından uzak tutmanız çok önemlidir. Evye alanı yakınında kullanılan cihazlar topraklamalı olmalı ve prizler de buna uygun ve sorunsuz şekilde çalışmalıdır.

Buzdolabı: Buzdolapları yeterli hava sirkülasyonunun sağlandığı alanlara konumlandırılmalı, etrafında kolay tutuşabilecek şeyler bulundurulmamalıdır.

Fırınlar: Yüksek enerjiyle çalışan ve ısı kaynağı olan fırınların bağlı olduğu elektrik hattına çok fazla yük bindirilmemelidir. Yine fırınlar aşırı ısı ve elektrik kaçaklarından kolayca tutuşabilecek şeylerden uzakta yer almalıdır.

Elektrikli ve Elektrik Çakmaklı Ocaklar: Elektrik sistemi kullanılan ocakların aksamlarına sıvıların sızmaması için contaları ve bağlantıları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Eskimiş parçalar kazalara sebebiyet verebileceğinden acilen ilgili bir uzman tarafından tamiri veya değişimi sağlanmalıdır.

Islak Zeminlerde Elektrik Sistemi Kontrolü

Küçük Elektrikli Ev Aletleri: Saç kurutma makineleri, saç maşası, tıraş makinesi ve benzeri ıslak mekanlarda sıkça kullanılan aletler işleri bittiğinde derhal fişten çekilmelidir. Bu cihazlar için topraklama çıkışları bulunmalıdır. Nemli alanlarda kullanılan yerleşik cihazların da konumları su kaynaklarından uzak yerler olmalıdır.

Yatak Odalarında Elektrik Sistemi Kontrolü

Isıtıcılar: Yatak çarşaflarını, perdeleri ısıtıcı kaynaklarından ve elektrik çıkışlarından uzak tutun. Olası kazalarda kolayca tutuşup daha büyük sorunlara neden olabilirler.

Elektrikli Battaniyeler: Elektrikli bir battaniyeniz varsa durumunu düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Battaniyenin her iki yanında koyu veya yıpranmış lekeler olup olmadığını kontrol edin. Hasar görürseniz battaniyeyi derhal atın. Battaniyeyi kullanırken kedi, köpek ve benzeri uzun tırnakları ve güçlü dişleri olan evcil hayvanları uzakta tutun. Battaniyenin ve parçalarının herhangi bir yere sıkışmadığından emin olun. Battaniye bir yere sıkışmışsa, içerisinde ve çevresinde bükülmüş veya kopmuş tel olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir şey fark ederseniz battaniyeye dokunmadan, hatta ilgili prizin ana şalterini kapatıp fişini çekin ve bir daha o battaniyeyi kullanmayın.

Bodrum, Garaj ve Çalışma Alanlarında Elektrik Sistemi Kontrolü

Sigorta Kutusu: Sigortalar, devre için uygun boyutta olmalıdır. Aksi taktirde aşır yük bindiğinde işlevini yerine getiremez ve telafisi zor kazaların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Devre Kesici Kutusu: Devre kesicilerin otomatik olarak çalışabilmesini engelleyecek takılmaların olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Kesicileri açıp kapatmadan önce dondurucuyu, buzdolabını ve klimayı kesinlikle kapatın. Kompresör motorlu hassas cihazları bu işlemden önce kapatmazsanız hasar ortaya çıkabilir.

Tüm Elektrikli El Aletleri: Tüm elektrikli el aletleri topraklamalı sisteme sahip prizlerde kullanılmalıdır. Bu sayede olası arızalarda kaza yaşanma ihtimali en aza indirilir.

Evdeki elektrikli sistemlerinizi ve cihazlarınızı kontrol etmek yıllık ev bakımının bir parçası olmalıdır. Şüpheli görünen bir durumla karşılaşırsanız sitemiz aracılığıyla elektrik sistemleri konusunda uzmanlaşmış ustalara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir