Elektrik Tesisat Yeniletmenizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş:

Elektrik Tesisatı denilince birçok insanın aklına lambalar, prizler ve diğer aksamlar gelir. Ancak Elektrik tesisatları daha kapsamlı bir sistemdir ve teknik açıdan bilginiz varsa ve kendin yap işini seviyor da olsanız tamiratını yapmakta zorlanabilirsiniz. Elektrikçi ya da elektrik ustası olmadan bir elektrik tesisatı yenilemesi yapmak oldukça zordur. Bu yüzden bir elektrik tesisatı yenilemesi için mutlaka bir elektrik ustası desteği almanız en iyisidir.

Bu yazımızda, elektrik tesisatı yenileme işleminden önce bilmeniz gereken bazı basit güvenlik ipuçlarını derledik.  Bu basit elektrik güvenlik ipuçlarını takip ederek birçok elektrik yangını önlenebilir. Aşağıda her ev sahibinin bilmesi ve uyması gereken 10 ev elektriği güvenlik önlemi bulunmaktadır. Bir elektrik prizinin veya cihazın güvenliğinden emin değilseniz, daima bir İstanbul elektrikçi ile temasa geçerek sormayı unutmayın.

1. Tüm armatürlerinizde ve cihazlarınızda doğru watt kullandığınızı kontrol edin.

Doğru ampullerin kullanılması elektrik sorunlarını önleyebilir, bu nedenle doğru watt değerini kullandığınızdan emin olmak için tüm lambaları, armatürleri ve aletleri kontrol edin. Bir aydınlatma armatürünün listede watt değeri yoksa, 60 watt veya daha az ampul kullanın. İşaretlenmemiş tavan armatürleri için 25 watt’lık ampulleri seçin.

Uzmandeposu.com ipucu
: LED ampuller daha az güç tüketir ve armatürlerin aşırı ısınma riskini azaltır.

2. Evinizi korumak için aşırı yüklenmiş prizlere dikkat edin.

Bir elektrik prizinin aşırı yüklenmesi, elektrik sorunlarının yaygın bir nedenidir. Dokunulabilecek kadar soğuk olduklarından, koruyucu yüz plakalarına sahip olduklarından ve düzgün çalıştıklarından emin olmak için tüm çıkışları kontrol edin. Aşağıdaki elektrik prizi güvenlik ipuçlarını takip edebilirsiniz:

  • Cihazlar için uzatma kabloları veya çok çıkışlı dönüştürücüler kullanmayın.
  • Sıcak prizler kalifiye elektrik ustası tarafından kontrol edilmelidir.
  • Güç şeritlerinin yalnızca priz eklediklerini unutmayın – prizin aldığı güç miktarını değiştirmezler.
  • Akıllı prizler, prizin aşırı ısınmaya başlaması durumunda prizdeki güç yüklerini izlemek ve hatta cihazları kapatmak için kullanılabilir.

3. Evinizi güvende tutmak için hasarlı elektrik kablolarını değiştirin veya onarın.

Hasarlı güç kabloları konutlarda ciddi bir elektrik güvenliği riskidir ve hem yangına hem de elektrik çarpmasına neden olabilirler. Tüm güç ve uzatma kabloları, yıpranma ve çatlama belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve daha sonra gerektiğinde onarılmalı veya değiştirilmelidir. Güç kabloları yerine zımbalanmamalı veya halı ve mobilyaların altından geçirilmemelidir. Halıların altındaki kordonlar takılma tehlikesi oluşturur ve aşırı ısınabilirken, mobilyalar kablo yalıtımını ezebilir ve kablolara zarar verebilir.

Düzenli olarak uzatma kablolarının kullanılması, ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterli priziniz olmadığı anlamına gelebilir. Uzatma kablolarını sık kullandığınız odalara elektriksel güvenlik kurallarını anlayan kalifiye bir elektrikçi ile ek prizler kurdurun. Bir güç kablosu satın alırken, taşıyacağı elektrik yükünü göz önünde bulundurun.

4. Kullanılmış ve kullanılmamış kablolarınızı hasar görmesini önlemek için düzenli ve güvenli bir şekilde saklayın.

Elektriksel güvenlik kuralları yalnızca kullanımda olan güç kabloları için geçerli değildir; ayrıca, hasarları önlemek için kabloların güvenli bir şekilde saklanması gerekir. Saklanan kabloları çocuklardan ve evcil hayvanlardan (kabloları çiğneyebilecek veya onlarla oynayabilecek) uzak tutun. İpleri nesnelerin etrafına sıkıca sarmaktan kaçının; bu, kordonu gerebilir veya aşırı ısınmaya neden olabilir. Kablonun yalıtımına ve tellerine zarar gelmesini önlemek için asla bir kordonu sıcak bir yüzeye koymayın.

5. Olası riskleri azaltmak için tüm kullanılmayan cihazlarınızı fişten çekin.

En basit elektriksel güvenlik ipuçlarından biri de unutması en kolay olanlardan biridir: Bir cihaz kullanılmadığında fişini çekin. Bu, yalnızca fantom boşalmasını (cihazın aktif olarak kullanılmadığında bile tükettiği enerji miktarını) azaltarak size güç tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanılmayan cihazların fişlerinin çıkarılması onları aşırı ısınmadan veya güç dalgalanmalarından korur. Kullanılmayan cihazları fişten çekmeyi hatırlamak genellikle zordur, ancak yeni nesil akıllı prizler, her priz için güç programları belirlemenize olanak tanıyan bir çözüm sunar. Elektrikçi desteği alarak markasına karar verebilirsiniz.

6. Elektrik çarpmasını önlemek için elektrikli cihazları ve prizleri sudan uzak tutun.

Su ve elektrik iyi karışmaz. Elektriksel güvenlik kurallarına uymak için, elektrikli ekipmanı kuru ve sudan uzak tutun, cihazların hasar görmesini önler ve kişisel yaralanma ve elektrik çarpmasına karşı koruma sağlayabilir. Elektrikli cihazlarla çalışırken kuru ellere sahip olmak önemlidir. Elektrikli ekipmanı saksılardan, akvaryumlardan, lavabolardan, duşlardan ve küvetlerden uzak tutmak, su ve elektriğin temas etme riskini azaltır.

7. Aşırı ısınmayı önlemek için cihazlarınıza hava sirkülasyonu için uygun alan sağlayın.

Uygun hava sirkülasyonu olmazsa, elektrikli ekipman aşırı ısınabilir ve kısa devre yapabilir ve elektriksel yangın tehlikesi haline gelebilir. Cihazlarınızın uygun hava sirkülasyonuna sahip olduğundan emin olun ve kapalı dolaplarda elektrikli ekipmanı çalıştırmaktan kaçının. En iyi elektrik güvenliği için, yanıcı nesnelerin tüm cihazlardan ve elektronik cihazlardan uzakta saklanması da önemlidir. Gazlı veya elektrikli kurutucunuza özellikle çok dikkat edin, çünkü bunların güvenli bir şekilde çalışması için duvardan en az bir adım uzağa yerleştirilmesi gerekir.

8. Yangın tehlikelerini önlemek için tüm egzoz fanlarınızın temiz olduğundan emin olun.

Bazı cihazların egzoz fanları vardır, bu da kirlenebilir veya kalıntılarla tıkanabilir ve cihazın daha fazla çalışmasını sağlayabilir. Bu, cihazın ömrünü kısaltabilir ve aşırı ısınma nedeniyle evde risk oluşturabilir ve hatta elektriksel yangın tehlikesine yol açabilecek tehlikeli gazların birikmesine neden olabilir. Egzoz fanlarının düzenli olarak temizlenmesi bu tür tehlikelerin önlenmesine yardımcı olur.

9. Gelişmiş elektrik güvenliği için her zaman cihaz talimatlarını izleyin.

Evde elektriksel güvenlik ipuçları listesinin başında “talimatları okuyun” olmalıdır. Cihazların güvenli bir şekilde nasıl çalıştırılacağını anlamak, hem cihazınızın performansını hem de kişisel güvenliğinizi artırır. Herhangi bir cihaz size hafif bir elektrik çarpması bile verse, kalifiye bir elektrikçi sorun olup olmadığını kontrol edene kadar cihazı kullanmayı bırakın.

10. Olası kazaları önlemek için ısıtıcılara ve su ısıtıcılarına dikkat edin.

Yanıcı maddeler portatif ısıtıcılardan ve ankastre fırınlardan uzak tutulmalıdır. Fırın güvenliği için, yanıcıları herhangi bir ısıtma cihazından uzakta saklayın. Taşınabilir ısıtıcılar perdelerin yakınında çalıştırılmamalı ve devrilmeyi önlemek için yalnızca sabit bir yüzeye yerleştirilmelidirler.

Eğer sizde elektrik tesisatını yenilemek istiyorsanız sitemiz üzerinden işinde uzman Elektrik Ustalarından Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir