En İyi Psikolog Doktorları Nasıl Anlaşılır?

Paylaş:

Hayat boyunca mücadelesini verdiğiniz, her gün farklı bir sorun ile karşılaştığınız ve bazen kendi başınıza çözüm elde edemediğiniz noktalarda bir profesyonelden destek almak en akıllıca tercih olur. Bu tercihler konusunda destek alınabilecek profesyonel ise elbette ki iyi bir psikolog olacaktır. Ancak bu tarz bir profesyonel seçme konusunda da en iyi kişilere ulaşabilmek için bazı kıstasları göz önünde bulundurarak, doğru kararlar vermeniz gerekecektir.

Karşınızdaki Kişi Güvenilir Midir?

Öncelikle temel olarak profesyonel bir terapist ile görüştüğünüzde, anlattığınız her şeyin konuştuğunuz odada kalması bir mesleki kuraldır. Yani gizlilik öncelikli olarak en büyük güven ayrıntısını oluşturur. Ancak bu konuda bahsedilen güven anlamında ki ifade; sizin ona güven duymanızdır ve alacağınız bu terapilerin yaşadığınız sorunlar noktasında size gerçekten iyi geleceğine inanmanızdır. 

Bu durum ister eğitim hayatı ister iş hayatı ister evlilik hayatı ile ilgili olsun alacağınız terapi açısından gerçekten katkı elde edeceğimize inanmanız gerekir. Bunun bağlamında da terapiste güven duyabilirsiniz. Bununla birlikte elbette ki görüştüğünüz terapist de kendisine güvenerek, sizin ona sunduğunuz sorunda bu soruna iyi gelebilecek ve yardımcı olabilecek bir güce sahip olduğuna inanması gerekmektedir.

Terapisti Anlayabiliyor Musunuz?

Yaşadığınız sorun hangi çerçevede ve hangi yaş aralığında karşınıza çıkarsa çıksın karşınızdaki terapist ile anlaşabilmeniz önemlidir. Elbette ki örneğin siz bir futbolcu olarak takım arkadaşlarınız ile bir sorun yaşıyorsanız ve karşınızdaki terapist daha önce böyle bir şey yaşamamış dahi olsa anlattığınız ve yaşadığınız problemi anlayabilmelidir. Aslında bu noktada öncelikle seçeceğiniz terapistin sizinle benzer bir kültürde benzer bir yaş aralığında olması büyük bir katkı sağlayabilir.

Bu gibi konularda bir terapist ile görüşmeye başlamadan öncesinde de onunla anlaşıp anlaşamayacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu adımda öncelikle yazdığı kitaplar varsa bu kitapları veya makaleleri okuyabilir, onun hakkında bilgilere ulaşabilir, bir web sayfası varsa inceleyebilir ya da onunla yaptığınız ilk görüşmede konuşmalarına dikkat ederek, bu konuda doğru kararı verebilirsiniz. Çünkü yazıları, yaptığı çalışmalar ya da konuşmaları anlaşılmayan bir terapist ile anlaşmanız gayet zor olacaktır.

Terapist Sizi Anlıyor Mu?

Genellikle bir terapist ile görüşmeye başlamadan önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirebilir veya ilk seansı alarak sizi anlayıp anlamadığını net bir şekilde kestirebilirsiniz. Çünkü eğer bir terapistin sizi anlamadığını hissediyorsanız, bu terapist ile sadece mecburiyet ya da birilerinin önerisi doğrultusunda görüşmeye devam etmeniz size neredeyse hiç bir katkı sağlamayacaktır.

Terapistin Uzmanlık Alanı Nedir?

Her terapist aynı bölümden mezun olsa da üzerinde uzun yıllar çalıştığı uzmanlık alanı elbette ki değişim gösterecektir. Bir terapist evlilik üzerinde başka bir terapist ise iş hayatı üzerinde psikoloji desteği verebilecek düzeyde uzmanlık elde etmiş olabilir. Bu bağlamda terapistler seçtikleri uzmanlık alanı üzerinde yıllarca incelemeler yaparak ve çalışmalar gerçekleştirerek kendilerine has çözüm yöntemleri oluşturur. 

Uzman Psikolog Hizmeti İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Psikolog Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir