Ev Taşıyanlar İçin En İyi İpuçları

Paylaş:

Ev taşımaya karar veren herkes ister istemez endişeli düşüncelere kapılır. Bu kadar eşya nasıl taşınacak, nasıl yerleştirilecek gibi sorular akıllarda dolanıp durur. Oysa ev taşırken bazı ufak tefek şeylere dikkat ederek endişelerinizden kurtulabilirsiniz.
Her şeyden önce ev taşıma sırasında eskilerden kurtulmayı bilin. Yeni evinizde daha kaliteli bir yaşam atmosferi oluşturmak için yenileyebildiğiniz eşyaları yenileyin. Kalabalık yapan, evde çok uzun zamandır kullanılmayan eşyalardan kurtulun. Yani şu atmaya kıyamadıklarınızı bir daha gözden geçirin. Tertemiz yepyeni bir hayata başlarken fazlalıkları atmayı unutmayın. Evet, gelelim şimdi ev taşırken işinizi çok kolaylaştıracak ufak tefek ipuçlarına:

Evden Son Çıkan Siz Olun

Daha sonra kendinize teşekkür etmek istiyorsanız, her şeyi yazın. Basit bir kayıt tutma sistemi oluşturun. Her kutuya bir numara verin. Her numarayı özel adlandırdığınız bir liste yapın. Kutulara sayı verin. Her kutunun içindekileri tanımlarken açık ve net olun. Örneğin; salona A harfini verdiniz diyelim. Salondaki süs eşyaları için A-1 diyebilirsiniz. Listenizde bunun açıklaması olur.

Değerli Eşyalarınızı Siz Taşıyın

Kaybolacağından korktuğunuz değerli eşyalarınız bir kutu yaparak siz taşıyın. Bu eşyalarınızı özel bir kutuya koyarak, kendi aracınıza koyabilirsiniz.

Paketleme İçin Fazladan Malzeme Alın ve İlk Kullanılacaklar İçin Ayrı Kutular Yapın

Karton kutular, ev taşırken en büyük yardımcınız olacaktır. Ne kadar fazla karton kutu ve paketleme malzemesi alırsanız o kadar iyi olacaktır. Taşınma günü kutuları ayırırken mutlaka ilk kullanılacakları ayrı turun. Nevresim, yastık, kıyafet ve temizlik eşyası gibi ilk kullanılacak eşyalar için ayrı renkte kutu kullanın. Kutuları çok doldurmayın. Her bir kutu belli bir ağırlığın altında olsun.

Kişisel Kutular Hazırlayın

Evin genel eşyaları dışında aile üyelerinin sık kullandıkları eşyaları koyabilecekleri kişisel kutuları olmalı. Kişisel kutular diğer ev eşyası kutularından farklı seçilmeli. Şarj kablosu, diş fırçası gibi sık kullanılan özel eşyalar bu kutulara konabilir.

Renk Koordinatıyla Organize Olun

Yeni evin her odası için bir renk belirleyin. Mutfak için kırmızı, salon için sarı, yatak odası için mavi gibi. Kutu numaralarının yanına renkli çıkartmalar yapıştırarak kategoriyi belirleyin. Yeni evin her odasına kutudaki renklerle eşleşen etiketler koyun. Böylece nakliciler eşyaları nereye koyacaklarını bilir.

Dolap Kapaklarını Açık Tutun

Dolabınızı ve dolap kapaklarınızı taşınma gününe kadar açık tutmanız size her şeyi paketlediğinizi görme şansı verecektir.
Bu şekilde, her şeye sahip olduğunuzu veya içinde herhangi bir şey bırakıp bırakmadığınızı görebileceksiniz. Aynısını mutfak çekmeceleriyle de yapabilirsiniz.

Bir Hayatta Kalma Kutusu Paketleyin

Ev taşınırken ve eve yerleşirken yorulacağınızı ve vücudunuzun sıvı kaybedeceğini unutmayın. Evin yakınlarındaki bir bakkal ya da bir pastaneden alışveriş yapmak yerine kendinize erkenden bir hayatta kalma kutusu hazırlamanız iki ayağınızı bir pabuca girmekten de kurtarır. Örneğin, taşınma gününden önce hazırlayacağınız veya alacağınız soğuk sandviçler, meyveler, su ve meyve suları çok işinize yarayacaktır. İsteğe göre kolay yapılabilen çay, kahve, çorba gibi sıcak içecekler için küçük bir kettle’ı da hayatta kalma kutusuna eklemeniz molalarda keyfinizi yerine getirebilir. Eğer sıcak içecekler de tercih edecekseniz kağıt bardakları da hayatta kalma kutunuza eklemeyi unutmayın.

Fotoğraf Çekin

Televizyonunuzun arkasındaki kabloları veya diğer elektronik cihazları fotoğraflayın. Bu, yeni evinizde her şeyi bir araya getirdiğinizde neyin nereye gittiğini takip etmenin harika bir yoludur. Mevcut evinizdeki çok sevdiğiniz ve yeni yerinizde yeniden yaratmak istediğiniz herhangi bir duvar teşhirinin, süs yerleşiminin veya raf kurulumunun fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Yeni Bölgenizi Ziyaret Edin

Taşınacağınız ev önemlidir peki ya mahalle? Evden eve nakliyat şirketi rezerve edildikten ve paketleme yapmaya başladıktan sonra, yeni mahallenize gidip hafta sonunu dükkanları ve diğer önemli ayrıntıları kontrol ederek geçirin. Çünkü ev taşınırken gerçekleşebilecek ani sorunları çözmek için bakkal gibi, süpermarket gibi alışveriş yerlerini bilmeniz zaman kaybetmeden lazım olan malzemeyi alarak kısa sürede eve dönmenizi sağlayacaktır. Bu arada yeni taşınacağınız eve geçmeden önce internet altyapısını da kontrol etmelisiniz. Günümüzde birçok sorunu çözmek için internet kullanıyoruz. Bir yemek siparişi vermek için bile internete ihtiyacımız oluyor. O yüzden internet bağlantınızı eve taşınmadan önce yapmayı unutmamalısınız.

Evden Son Çıkan Siz Olun

Evden eve nakliyat sırasında boşalttığınız evi mutlaka en son siz gözden geçirin. Eksik ya da gözden kaçan bir şey varsa hemen müdahale edin. Ev taşıma sırasında profesyonel firmalardan destek almak kolay ve hızlı taşınmayı sağlayan önemli bir unsurdur. Uzman Deposu’nda yer alan konusunda uzman firmalardan en uygun fiyatlar ile teklif alabilir, taşınma gibi zor bir süreci kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir