Ev Temizliği Hakkında Pratik Bilgiler

Paylaş:

Ev temizliğinde titiz olanlar, hijyenine düşkün olanlar için az bilinen ancak etkili yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz. İnatçı lekeleri çıkarmak ve mikropları kırmak isteyenlerin oldukça işine yarayacak bu pratik ev temizliği bilgileri epey işinize yarayacaktır.

Mutfak dolabındaki Lekelerden Kurtulma

Ev temizliği konusunda en büyük sorunlardan birisi mutfak dolaplarında oluşan lekeler. Dolabınızdaki lekelerden kurtulmak için bir kaşık bitki yağıyla 2 kaşık kabartma tozunu karıştırmanız gerekmekte. Ardından dolabınızın üzerindeki yağ ve lekelere bu karışımı bir diş fırçası ya da bir bez yardımıyla sürün. Kısa sürede lekelerin çıktığını sizde fark edeceksiniz.

Duş Başlıklarında Oluşan Kireçlerden Kurtulma

Ev temizliğinde başa bela olan bir konudur duş başlıklarında oluşan kireçler. Bir türlü gitmek bilmezler. Yalnız bununda basit bir yolu vardır. Bir miktar sirkeyi duş başlığına sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Büyük bir ihtimalle kireç lekeleri gidecektir ancak gitmezse bu sefer sirke sürdüğünüz bir poşeti duş başlığına bağlayın ve bir saat kadar bekleyin.

Yastık Kılıflarını Beyazlatma

Yıllar içerisinde sararan yastık kılıfları için de pratik çözümler mevcuttur. Bir bardak kadar çamaşır tozu, bir bardak kadar ufalanmış hale getirilen bulaşık makinesi toz bulaşık ilacı, bir bardak kadar çamaşır suyu ve en önemlisi de yarım bardak kadar boraksı bir kapta karıştırın. Bu karışımın içerisinde yastık kılıflarınızı yıkayın. Yastık kılıflarınızın ilk günkü gibi beyazladığını fark edeceksiniz.

Banyodaki Küflerden Kurtulma

Küçük top parçaları halinde kopardığınız pamukları çamaşır suyuna batırıp çıkarın. Daha sonra banyonuzdaki küflerin üzerine bu pamuk parçalarını yerleştirin. Bir gece boyunca pamukları küflerin üzerinde bırakın. Ertesi sabah pamukları alın ve küfleri bir diş fırçası yardımıyla temizleyin. Bu şekilde küflerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Ütünüzü Kolayca Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Ütü masasının üzerine tuz dökün. Daha sonra ütünüzü en yüksek seviyede çalıştırın ancak içinde su olmadığına emin olun ve buhar özelliğini mutlaka kapatın. Daha sonra yavaş bir şekilde ütünüzü tuzun üstünde sürtün. Bu sayede ütüdeki pasın, kirin gittiğini göreceksiniz.

Mutfaktaki Ağır Kirleri Temizlemek İçin Kabartma Tozu Denemeye Ne Dersiniz?

Mikrofiber bir bez, mutfak tezgahları ve cihaz yüzeylerindeki küçük lekeleri hızlı bir şekilde temizlemek için mükemmel olsa da, daha büyük gıda lekeleri için kabartma tozunun size kurtarıcı olabileceğini biliyor muydunuz? Özellikle yanmış yağlarda etkili olan kabartma tozunu lekelere serpin ve yanmış yağ birikmiş alanları silin. Birkaç dakika verin ve ardından kalıntıyı toplamak için alanı temiz, nemli bir bezle silin.

Parke Zeminlerde Temizlik İçin Tenis Topu

Şaka yapmıyoruz. Tenis topu sadece bir spor malzemesi değildir. Bir çorap veya temiz tenis topu ile küçük izleri parkenizden kaldırabilir ve parkelerinizi koruyabilirsiniz. Daha büyük sürtünmeleri silmek için nemli bir beze biraz kabartma tozu ekleyin ve hafifçe ovalayın. Sonra nemli bir kağıt havluyla durulayın ve kurulayın.

Kesme Tahtanızdaki Lekeleri Nasıl Çıkaracağınızı Biliyor Musunuz?

Gıda lekelerini ve kokularını gidermek için limonun kesilmiş tarafını tahta üzerinde uzun bir süre gezdirin. Ekstra temizleme gücü için, önce tuz veya kabartma tozu serpebilirsiniz.

Ceviz Ahşap Mobilyalarınızdaki Çizikleri Kapatır

Ahşap mobilyalarınızda çizik veya çentikler mi var? Hasarı maskelemek için bir ceviz içi (kabuklarından çıkarılmış) ile ovalayın. Çizik veya çentiklerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Canlı Bitkilerinizin Yapraklarını Parlatmak İçin Mayonez

Tozlu saksı bitkilerini hafif sabun ve suyla temizleyin, ardından ekstra canlı hale getirmek için bir damla mayonezi yaprakların üstlerine sürmek için bir kağıt havlu kullanın.

Parlak Aynalar İçin Kahve Filtresi

Kahve Filtreleri aslında sadece kahveleri filtre etmeye yaramıyor. Dokusunun özelliği sayesinde aynalarınızı kağıt filtre ile silerseniz daha farklı bir parlaklık elde edebilirsiniz.

Gümüş Çatal-Kaşıklarınızı Parlatmanın Yolu Kabartma Tozu’ndan Geçer

Donuk, filmli veya henüz renksiz olan gümüş kaşık, bıçak ve çatallar için birkaç damla yumuşak bulaşık sabununu ılık suyla karıştırın ve yumuşak bir beze batırın. Çatal, kaşıklarınızı ovalayın, sonra soğuk suda durulayın ve kuruyana kadar bir bezle parlatın.

Daha ağır kararmalar için, yarım fincan suya üç çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Gümüş çatal, kaşıklarınızı ıslatın ve temizleyiciyi yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle (kağıt havlular olmamalı) uygulayın. Durulayın ve kurulayın.

Mutfaktaki Doğal Dezenfektanlar

Taze bir koku bırakırken sterilize etmek için narenciye özleri veya meyve suyu kullanın. Mutfak lavabonuzun narenciye kokusunu almak için çöp imhasına birkaç greyfurt veya limon dilimi bırakın. Yemek alanlarını dezenfekte etmek veya çamaşır lekelerini çıkarmak için limon suyu kullanın. Yağlı lekeleri çıkarmak için giysilere birkaç damla limon suyu bile sürebilirsiniz. (Bu kıyafetleri hemen yıkadığınızdan emin olun.)

Ev temizliği için siz profesyonel bir ev temizliği hizmeti almak istiyorsanız uzmandeposu.com sitemizden bu hizmetleri alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir