Ev Temizliği Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş:

Sağlıklı bir yaşam atmosferi oluşturmak için evinizi belli periyotlarda temizlemeniz gerekiyor. Elbette herkes ev temizliğinin angaryasını yaşamak istemeyebilir. Ev temizliğinde iki türlü temizlikten bahsedebiliriz. Birincisi hafif temizliktir. İkincisi ise derin temizlik…

Hafif temizlik aslında her gün ya da iki günde bir yapılan yüzeysel temizliktir. Etrafı toplamak, süpürmek, toz almak hafif temizlikte yapılan şeylerdir. Derin temizlik ise ayda bir kere çok daha kapsamlı ve detaylı yapılması gereken temizliktir. Derin temizlik hijyen açısından çok önemlidir. Ev temizliği yaparken yaşam alanın her bölümüne ayrı zaman ayırmak gerekir. İçinize sinecek derin temizlik için şunlara dikkat etmelisiniz;

Temizlik Planı Yaparak, Sistematik Çalışın

Derinlemesine temizliğe başlamadan önce her yere rahat ulaşmak için etraftaki eşyaları toplayın. Tezgâh üstlerindeki ve diğer yerlerdeki fazla eşyaları kaldırın. Temizlik için bir plan oluşturun. Her bölüm için yapılacakları ayarlayın. Ve elinizde gereken temizlik malzemeleri olduğundan emin olun.

Banyo:

Tüm duş, küvet, lavabo ve klozetleri ovun. Duşa kabin varsa duş camlarını yıkayın. Klozet etrafındaki zemini çamaşır suyu ile temizleyin. Banyo paspaslarını çamaşır makinesinde yıkayın. Lavaboların altını ve dolapların içini temizleyin. Dolap ve kapı kollarını dezenfekte edin. Banyoda ve lavaboda kullanılmayan temizlik ürünleri varsa atın. Çamaşır makinesinin içini temizleyin.

Mutfak:

Dolapları silin. Buzdolabını boşaltıp havalandırın. Buzdolabını temizleyin. Eski mutfak süngeri ve bezlerini atın. Fırının içini temizleyin. Kilerinizi düzenleyin. Mutfak lavabosunu dezenfekte edin. Tezgâhları temizleyin. Mutfakta uzun süredir duran yiyecek varsa atın.

Ortak Kullanım Alanları:

Kanepe ve koltukların aralarını elektrik süpürgesiyle vakumlayın. Halıları silin ve havalandırın. Süpürgelikleri, pencere uygulamalarını, aydınlatma armatürlerini ve tavan vantilatörlerini silin. Elektronik eşyalara dikkat edin.

Yatak Odaları:

Yatak takımlarını yıkayın. Yatakları ters çevirip havalandırın. Mobilya altlarını süpürün ve paspaslayın. Dolapları düzenleyin. Kullanılmayan eşyaları atın. Perdeleri yıkayın. Elbise dolaplarını havalandırın.

Haftalık Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Haftalık temizliğin gücünü asla hafife almayın. Küçük günlük görevlerde ne kadar başarılı olursanız olun, haftada bir kez tamamlamanız gereken 20 dakikalık birkaç göreviniz olacaktır.
Haftalık temizlik programı mutlaka tek bedene uyan bir çözüm olmasa da, her seferinde tek bir oda yapmak için kolay bir yoldur. Her gün evinizin bir ana bölümüne odaklanmanıza izin veren bir rutini takip ettiğiniz sürece, asla bunalmazsınız. Evinizi temizlemek pratik olarak kendi kendine bakacaktır!

Haftalık temizlik programı örneği:

Pazartesi: Çamaşır ve toz alma
Salı: Banyolar ve genel elektrik süpürge tutulması
Çarşamba: Oturma odası ve paspas
Perşembe: Yatak Odaları
Cuma: Mutfak
Cumartesi: Örgütsel ve çeşitli görevler
Tutarlı günlük ve haftalık temizlemelerin yanı sıra aylık ve üç aylık temizlikleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bu şilteler, kapı pencere pervazları, cam silimi, hava filtreleri temizliği, panjur ve daha fazlasını içerebilir. Daha küçük görevlerinizle başlayarak, boşlukları daha büyük ve daha az sıklıkta olan görevlerle doldurabilirsiniz.

Ev Temizliği Nasıl Sağlanır?

Kimse evlerinin dağınık olduğunu bilerek uyumayı sevmez. Gece “güç” temizliğine 10-15 dakika harcayarak, evinizde yığınların oluşmasını önleyebilirsiniz.
Eğer aile üyelerinizi dahil edebiliyorsanız, o kadar hızlı ve ortak bir çalışma olur. Bir zamanlayıcı koyun, onunla biraz eğlenin ve en yüksek temizlik önceliklerinize odaklanın. Öncelikle en büyük karmaşaya neden olan öğelere odaklanın (ister mutfağınız, çocuk yatak odası veya antre olsun). Ardından, en fazla trafiği gören alanlarda düzenlemelerinizi yapın.
Akılda tutulması gereken bazı önemli alanlar şunlardır:

• Giriş yolunda ayakkabılar

• Lavabodaki tabaklar

• Banyo tezgahındaki ürünler

• Sehpa dağınıklığı

• Salondaki oyuncaklar

Bir Evi Nasıl Temiz Tutacağınızı Biliyor Musunuz?

Bir evi nasıl temiz tutacağınızı anlamak hayatın birçok gizeminden biri gibi görünebilir. Biraz zaman ve çaba ile, yerinizi düzenli tutmak için kolayca harika temizlik alışkanlıkları oluşturabilirsiniz.

Profesyonel Temizlik Hizmetleri İşlerinizi Kolaylaştırır

Yoğun iş ve çalışma ortamında her zaman ev temizliği yapmak mümkün olamayabilir. O zaman da profesyonel temizlik hizmetleri büyük bir ihtiyaç olmaktadır. Ya da inşaat sonrası temizlik gibi büyük temizlik ihtiyaçlarında hem alet hem de uzman personel açısından destek verecek profesyonel firma tercihi yapmak tasarruf edilmesini sağlar. Profesyonel temizlik firmaları temizlenecek alana uygun donanım ve temizlik maddesi ile hızlı ve kolay temizlik yapılmasını sağlar. Ev temizliği pek kolay iş değil. Bunları yapmak için zamanınız yoksa profesyonel temizlik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Uzman Deposu’nda ev temizliği için güvenebileceğiniz uzmanlara ulaşabilir ve en iyi fiyat teklifini değerlendirebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir