Ev Temizliğinde Zaman Kazandıracak 7 Püf Nokta

Paylaş:

Ev temizliği her zaman tartışılan, herkesin farklı teknikler uygulayarak yaptığı bir konudur. Tecrübeler, deneme yanılma yöntemleri gibi birçok teknik geliştirenler için en önemli ayrıntı zamandan tasarruf sağlamanın yollarıdır. Yıllar boyunca, evinizde de kullanabileceğiniz en iyi zaman kazandıran temizlik ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik. O kadar çok püf nokta vardı ki biz bile yazıyı ortaya koyarken hangisinin daha çok etkili olabileceğini düşünürek ince eleyip sık dokuduk. Temizliğin tüm gün sürmesinin gerekmediğini artık biliyoruz ve bu ipuçları temizliğinizi önemli ölçüde azaltabilir. Hepsini deneyin ve kendiniz görün…

Zamandan kazandıran profesyonel temizlik ipuçları ve püf noktaları

1. Temizleme Programı

Profesyonel temizleyiciler tüm temizlik zamanlarını dakikaya indirirler. Temizleyiciler evi temizlerken pazartesi günü duşu temizlemek ve salı günü tuvaleti temizlemek için geri gelmezler. Tek bir programda ve oda oda organize edilen temizlikler daha çabuk biter.

2. Vakum Yapmadan Önce Hazırlayın

Vakumlama yaparken odanın hazır olduğundan emin olun. Yerden her şeyi alın, mobilyaları hareket ettirin ve alan halılarını toplayın. Bunu yapmak, odanın içinde daha hızlı hareket etmenize yardımcı olur ve başlangıç ​​ve duraklamaları azaltır. Her şeyi olduğu gibi bir başka yere yığmak yerine düzenli olarak istiflemeyi unutmayın.

3. Vakumdan ÖNCE Toz

Toz aldığınızda, kir ve toz parçaları yere düşer. Tozunu almadan önce vakum yaparsanız, her şeyi tekrar yapmak zorunda kalırsınız. Bu tam bir zaman kaybıdır. Vakum yapmak üzere hazırladığınız ortamda toz alıp ardından vakumlama işlemine başlamak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

4. Gittiğiniz Gibi Temizleyin

Bir anlığına gelip evinizi temizlemek için profesyonellerden yardım aldığınızı farz edin.  Maliyet yüksektir ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istediğinizden emin olmak istersiniz. Ancak sizin de profesyonel temizlikçilerden önce yapmanız gerekenler var, örneğin yatağınızın üstünde bir yığın halinde bekleyen elbiselerinizin yerlerini en iyi siz biliyorsunuz. Ya da mutfaktaki kirli bulaşıkları olduğu gibi sıralamanın bir alemi yok. Kendinize bir iyilik yapın ve biriktirmeyin ve gittikçe toplayın, böylece evinizi temizlemenin zamanı geldiğinde, yer dışı öğelerin neden olduğu dikkat dağılması olmadan bunu yapacaksınız.

5. Uygun Araçlara Yatırım Yapın

Ucuz temizlik araçları onları daha sık değiştirmenizi sağlar ve uzun vadede daha pahalıya mal olur. Sağlam, iyi yapılmış temizlik araçlarına yatırım yapın ve kullanın. Örneğin piyasada onlarca vakum ya da elektrik süpürgesi olarak tabir edilen araçlar var. Bu araçların seçimini yaparken iyi araştırarak karar vermelisiniz. En pahalı araç en iyisi olacak diye bir şey yok. Doğru şekilde araştırmanın size hep ekonomi yaptıracağını ve hem de iyi bir makine ile çalışabileceğinizin kanıtıdır.

Havlu temizleme bezleri (ya da “detaylandırma havluları” da denilen temizlik bezleri duvarlara, tezgahlara ve zor zeminlere dayanıklıdır ve sıcak su ve çamaşır suyu ile kolayca yıkanabilir.

6. Temizlik Çantası veya kovası Hazırlamaya Ne Dersiniz?

Profesyonel temizleyiciler her zaman malzemelerini taşırlar. Gittikleri her yerde temizlik kovaları var, böylece ihtiyaç duydukları anda ihtiyaçları olan şeylere sahipler.  Bir temizlik kovası oluşturun ve evinizi temizlerken yanınızda taşıyın.

7. Dikkatiniz Mi Dağılıyor?

Temizlik yaparken sadece yaptığınız işe odaklanmak size zaman kazandırır. Telefona cevap verirseniz, e-postalarınızı kontrol ederseniz, tv izlerseniz veya eldeki temizlik işine dikkat etmenin yanı sıra başka bir şey yaparsanız, tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kesip işe odaklanmanızdan çok daha uzun sürecektir. Aynı anda birden fazla iş yapmak yerine bir kerede kesin ve hızlı çözümler üretebilirsiniz.

8. Bazı İşleri Atlayın

Çoğu hane halkı için iki haftada bir temizlik programı yeterlidir. Evinizi günlük olarak koruyorsanız, bazı ev işlerinin sadece aylık olarak yapılması gerekir.

Profesyonel bir temizlikçi bir evi temizlediğinde, daha az sıklıkta yapılan işleri ayın birinci ve ikinci temizliği arasında bölerler. Süpürgelikler ve tavanlar, ikinci misafir yatak odaları ve diğer oturma odaları gibi ilk temiz ve nadiren kullanılan odalarda yapılabilir.

9. Vakumunuzu Ayarlayın

Çoğu zaman insanlar mükemmel vakumlarını atarlar çünkü bir zamanlar olduğu gibi olmadıklarını düşünürler. Ancak bunun için basit bir düzeltme var. Kayış zamanla gevşer ve dönen fırçanın eskisi kadar hızlı dönmemesine neden olur. Birkaç lira ve teknik servis ile kayış değiştirilebilir ve vakum ilk kez olduğu gibi çalışacaktır.

10. Yarı Vakum

Makinenizi her zaman fişe takıp fişten çekmemek için vakumunuzu evin her tarafına ulaşabileceğiniz bir uzatma kablosuyla birlikte kullanın Bu şekilde evinizi kesintisiz temizleyebilirsiniz.

11. Temizlikte yeni devir: Sihirli Silgilerden Yardım Alın.

Teknoloji ilerledikçe diğer sektörler de yerinde durmuyor ve gelişiyor. Birçok temizliği kolaylaştıran hatta yorulmanızı bile önleyen bir çok icat bile bulunuyor.  Tabii bir çoğu henüz çok fazla bilinmese de pratik ve ucuz çözümler ev hanımlarının gözdesi oluyor. Örneğin sihirli silgiler….Zeminden tavana kadar hemen hemen her yüzeyi temizler. Sihirli silgiler laminat, fayans ve ahşapta kullanılabilir ve lekelerden kire, mum boyaya ve mürekkebe kadar her şeyden kurtulurlar. Küvetlerde, lavabolarda, tezgahlarda ve kirli duvarlarda da kullanın. Sihirli silgiler kullanmak, temizleme sürenizi yarıya indirir.

Sitemiz üzerinden İşinde Uzman Temizlik Personellerine Hemen Ulaşabilir Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir