Evde Pilates Yapılır mı?

Paylaş:

Pilates egzersiz rutininizi evinizde veya Pilates Merkezinde yapmaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Karar, nihayetinde egzersizleriniz için hangi tip veya Pilates türünü seçtiğinize veya tek başına mı yoksa bir grup ortamında mı tercih edeceğinize bağlı olabilir.

Ek olarak, çeşitli Pilates hareketlerini, pozlarını ve dizi hareketlerini gerçekleştirmek yeni başlayanlar için ustalaşmak çok zor olabilir. Bu nedenle, evinizde solo uçmadan önce anladığınızdan ve egzersizleri doğru bir şekilde yapabildiğinizden emin olmak için birkaç Pilates dersine katılmayı düşünebilirsiniz. Bu yaklaşım birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve dikkate alınması gereken bir seçenek olabilir.

Pilates Merkezi’nde egzersiz yapmaya karar vermenin birçok yararı vardır. Bu merkezler, Pilates’in gerektirdiği hareketleri gerçekleştirmeniz için size uygun eğitimi vermek üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Tekniğinizden veya formunuzdan emin değilseniz ve bazı yardımlardan faydalanabiliyorsanız, Pilates merkezi en iyi seçenek olabilir. Diğer insanların etrafında rahatsızlık duyuyorsanız veya pozlarınızı yaparken başkalarıyla çalışmaya hazır hissetmiyorsanız, evde egzersiz yapmayı düşünebilirsiniz. Bu makalede, her iki yaklaşımın da faydaları ve maliyetleri listelenecektir.

Pilates Merkezi’nde Çalışmanın Yararları

Grup Desteği

Bireyler diğer katılımcıları eleştirmek için genellikle Pilates derslerine katılmazlar. Pilates’in öğretilerinin gerçek uygulaması buna izin vermeyecektir. Pilates merkezindeki deneyimlerin çoğu öğretmeniniz ve daha deneyimli diğer öğrencilerden olumlu destek ve yardım olacaktır. Her hafta egzersiz yapmak için gördüğünüz sıkı bir gruba sahip olmak, sizi programda tutmanıza ve motivasyonunuzu kaybetmemenize yardımcı olabilir.

Görsel yardımlar

Pilates egzersizlerini evde yapmanıza yardımcı olacak birçok kitap ve video olduğu doğrudur. Bununla birlikte, hiçbir şey bir eğitmenin sadece pozlar göstermekle kalmayıp, pozunuzun tam olarak doğru olmaması durumunda size yardımcı olabileceği derslere katılmaya benzemez.

Pilates egzersizleri doğru ve tam potansiyellerine göre yapılırsa çok daha etkilidir. Aslında, bazı egzersizler herhangi bir etkiye sahip olmak için neredeyse mükemmelliğe ihtiyaç duyar.

Görsel yardımlara ve yakındaki bir eğitmene sahip olmak, Pilates’te gerçekleştirdiğiniz her pozun etkinliği üzerinde büyük faydalar sağlayabilir.

Sakinleştirici Ortam

Birçok insan evde odaklanamaz. Ayrıca, birkaç çocuğunuz varsa, biraz huzur ve sessizlik almak imkansız olabilir.

Pilates merkezleri özellikle huzurlu ve sakinleştirici ortamlar için tasarlanmıştır. Ayrıca, Pilates merkezinin tek amacı Pilates içindir. Bu, çok daha az dikkat dağıtıcı ve meditasyon, nefes alma ve gerçekleştirdiğiniz pozlara konsantre olma konusunda çok daha fazla yetenek olduğu anlamına gelir.

Pilates Merkezinde Uygulama Maliyetleri

Pilates merkezinde egzersiz yaptığınızda, genellikle ücretsiz değildir. 10 sınıf paketi satın alırsanız tipik sınıfın maliyeti yaklaşık 50 – 150 Lira arasında olabilir. Spor salonunun kullanımı için aylık veya yıllık ücretler de olabilir. Bu ücretler uzun vadede gerçekten artırabilir.

Pilates merkezinde egzersiz yapmak istiyorsanız, birkaç kontrol yapmaya hazır olun. Bununla birlikte, sınıflar için para ödemek zorunda kalmadan önce, kalifiye Pilates eğitmenlerine erişimin ve Pilates merkezinin kullanımının faydalarını göz önünde bulundurun ve bunları fiyata göre tartın.

Utangaçlık

Pilates derslerine ilk başladığınızda vücudunuz hakkında çok utangaç olabilir veya kendinizden emin olamayabilirsiniz. Gerçekten etkili olabilmek için, bedeniniz veya yanınızdaki beden hakkında endişelenmeden pozlara ve zihninize odaklanabilmelisiniz.

Bu nedenle, diğer insanlarla rahat hissetmeyen Pilates yeni başlayanlar evde pratik yapmayı düşünebilirler. Başkalarıyla rahatça çalışana kadar evde pratik yapabilirsiniz. Bazı insanlar bir arkadaşını sınıfa getirmenin odaklanmakta yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Program

Pilates merkezleri genellikle farklı zamanlarda birçok ders sunsa da, haftanın 7 günü, günde 24 saat açık olan çok az sayıda ders vardır. Bazı insanlar günün farklı saatlerinde daha kolay odaklanabileceklerini fark ederler.

Asal odaklanma süreniz bir oturumla çakışmazsa, sınıflarınız sonuçta verimsiz olabilir. Bir programa uymak zorunda kalmak bazı insanlar için zor olabilir. Sizin için durum buysa, evde pratik yapmayı düşünebilirsiniz.

Evde Pilates Uygulamanın Yararları

Bazı videolara, kitaplara ve uygun ekipmanlara yatırım yapmak isteyebilirsiniz, ancak evde Pilates yapmak ücretsizdir. Bir üyelik veya sınıfların maliyeti nedeniyle gitmekten vazgeçen  kişiler, evde pratik yapmanın çok daha ekonomik bir şekilde uygun olduğunu düşünebilirler. Buna ek olarak, evde videolarla yapılan oturumlar uzun bir süre boyunca kendilerini kolayca ödeyecektir. Videolardan veya kitaplardan yeterince öğreniyor gibi hissediyorsanız, sürekli yatırım yapmanız gerekmeyebilir. Ancak ne kadar yarar sağlayacağınız, hissedip hissetmeyeceğiniz sadece sizin gözlemleyebileceğiniz bir şeydir. Bu da kendinize objektif bakarak çözülebilir.

Pilates aslında belirli odaklanma teknik ve stillerini öğrendikten bir süre sonra evde yapılabilecek egzersizlerdir. Bu anlamda baktığınız zaman pilatesi belirli bir süre Spor veya Pilates Merkezleri’nde öğrendikten sonra evde devam edilebilir.

Başka bir alternatif de evde özel Pilates dersi almaktan geçer. Eğer Pilates veya spor merkezlerine gitmekten çekiniyor ve sıkıntı çekebileceğinizi düşünüyorsanız özel bir Pilates hocası ile bu işi çözebilirsiniz. Hem ev ortamında hem de Pilates tekniğini iyi bilen birinin eşlik ettiği bir süreç sizin de hoşunuza gidebilir. Aynı zamanda özel ders maliyetini birlikte paylaşabileceğiniz bir iki arkadaş veya komşu da olursa deymeyin keyfinize… Siz  hangisini tercih edersiniz?

Hangisini tercih ediyor olursanız olun sitemiz uzmandeposu.com ile En İyi Pilates Eğitmenlerine Ulaşabilir, Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir