Evdeki Boşlukları Güzelleştirebileceğiniz 15 İpucu

Paylaş:

Evlerimizin her ayrıntısının güzel ve kullanışlı olması isteriz. Her köşesine ayrı ayrı özenilmiş olmalıdır. Bu sebeple Boş bir biçimde kullandığınız veya atıl olan alanlarınızı değerlendirmeniz ve güzelleştirmeniz için 15 ipucu yazımızda.

1. Kapı arkalarında kalan boşlukları değerlendirin

Kapıların arkaları genellikle ütü masasını veya süpürgeleri gizlemek için kullanılır. Ve bu görüntü hiç hoş değildir. Ancak bu alanlar ince dolaplarla dekore edilebilirse hem çok daha şık hem de çok daha kullanışlı hale gelebilir. Diğer bir seçenek ise kapınızın arka yüzeyinde kumaş bölmeli aksesuarlar kullanarak hem şık hem de kullanışlı çözümler yaratabilirsiniz.

2. Merdiven altlarını değerlendirin

Merdiven altları çokça alana ihtiyacımız olan evlerimizde bizlere olağanüstü tasarımlar için büyükçe mekânlar sağlayabilir. Bu alanlarda oturma köşeleri tasarım çekmeceler tasarlayarak evimizde yaratıcı çözümler ve şık görüntüler elde edebiliriz.

3. Masa altlarını değerlendirin

Dünyada oldukça yaygın bir kullanımı olan fakat ülkemizde kullanımına pek rastlanmayan altı dolaplı masalar aslında fonksiyonelliğin en güzel örneklerindendir. Ayrıca mutfağınıza oldukça güzel bir görünüm sağlayacaktır.

4. Cam önlerini değerlendirin

Birçok şanslı insanın pencereleri harika manzara bakar hatta kimimiz sırf o manzara için o evde yaşıyoruzdur. Ancak boş alanları verimli kullanamadığımızdan manzaralarımızın keyfini çıkarmakta güçlük çekiyor olabiliriz. Oysaki ufak tefek birkaç dokunuşla pencerelerimizin önü harika mekânlara dönüşebilir. Denizlik mermeri tercihimiz geniz bir mermerden seçerek penceremizin önünde harika oturma mekânları yaratabilir.

5. Duvarlarda gizli bölmeler oluşturun

Duvarlarımızı dekore ettiğimiz ayna, çerçeve veya tablo gibi dekoratif ürünlerimizin arkalarını depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem evinize boyut katıp hem de yaratıcı çözümlerinizle çevrenize ilham verebilirsiniz.

6. Koridor boşluklarını değerlendirin

Koridorlar hem en güzel hatıralarımızı yani fotoğraflarımızı sergileye bileceğimiz hem de ufak dokunuşlarla harikalar yaratabileceğimiz alanlardır. Evlerimizde büyük bir alan kaplayan koridorlardaki boşlukları dekore etmek yuvalarımızda olağanüstü alanlara fırsatlar yatabilir.

7. Balkonları değerlendirin

Balkonlar evlerin en opsiyonel alanları olmasına rağmen klasik dizaynlardan sıyrılmayı bir türlü başaramamış alanlardır. Mutfağımızı veya salonumuzu dekore ederken bu alanların fonksiyonuna uygun hareket etmek zorundayken balkonlarımızı dekore ederken tamamen özgürüzdür. Örneğin balkonumuzda açık havaya uygun mobilyalar kullanarak bir kahve standı oluşturabiliriz. Şık makrome bir hamakla okuma köşesi yapabiliriz veya balkon boyutlarına uygun bitkiler tercih ederek küçük bir botanik bahçe dizayn edebiliriz. Seçenekler çok daha fazla genişletilebilir. Elinizde özgürce kullanabileceğiniz açık hava alanınızı hayal gücünüzle dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

8. Boru geçen alanları değerlendirin

Evlerimizde istenmeyen görüntülere sebep boruları göz önünden kaldırmak için kullanılan yığın yöntemlerden birisi dolapla kapatmaktır. Bu yöntemle hem çirkin görünümden kurtulabilir hem de kullanabileceğiniz yeni boş alanlara sahip olabilirsiniz.

9. Holü değerlendirin

Sadece port mantoların yer aldığı holler evle girdiğimizde bizleri ilk karşılayan alanlardır. Yuvamızın ilk intibakını veren ve bizleri karşılayan alanımız olan holler en özensiz dekore edilen mekânımızdır. Oysaki bu alanda dışarıdan gelen kişiyi konforlu ve şık bir alanla karşılamak hiç de zor değildir.  Şık bir sehpa ile elegan bir berjer holünüzde göz doldurabilir. Kullanacağınız salon bitkileriyle de mekâna ferahlık katabilirsiniz.

10. Klozet üzerini değerlendirin

Taşıdığı yüke uygun banyoya sahip çok az ev sahibi vardır. Bakım ürünleri, duş ürünleri, havlular, peçeteler… Bunlar yetmezmiş gibi çamaşır makinesi v.s. Banyolarımıza sığdırmamız gereken birçok eşya varken kullanılmayan atıl durumda da birçok alan vardır. Bunların başında ise klozet üzeri duvar gelir. Klozet üzerine raf veya dolap tasarlayarak banyolarınızı hem şık hem de kullanışlı alanlara dönüştürmek işten bile değildir.

11. Dolap üzerindeki boşlukları ele alın

Dolaplar üzerinde yer alan boş bölgeleri dekoratif kutulara az kullanılan eşyaları yerleştirerek kullanabilirsiniz. Diğer yandan bu boşlukları ufak bir dolap bölmesine de çevirmeniz mümkündür.

12. Dolap kapaklarınızı raflarla donatın

Buzdolabı kapaklarında olduğu gibi evde yer alan diğer dolaplara da raf eklemek mümkündür. Bu işlem sizi küçük parçalar için büyük alanları kullanmak zorunluluğundan kurtaracaktır.

13. Merdiven basamaklarından çekmeceler yapın

Ahşap merdivenlerinizi yeniden tasarlayarak her basamağı birer çekmece haline getirebilirsiniz. Bu sayede ek dolap ve çekmece ihtiyacınız hiç yer kaplamadan karşılayabilirsiniz.

14. Köşe Koltuk Takımlarını Tercih Edin

Köşe takımları evdeki boşlukları en iyi şekilde değerlendirme imkânı sağlayan koltuk tasarımlarındandır. Siz de hantal koltukların yerine köşe takımlarını kullanarak evinizde kullanılmayan alanların sayısını azaltabilirsiniz.

15. Uzman bir iç mimardan yardım alın

Bizlerin ev dekorasyonu gibi girift ve pahalı bir uygulamayı yapmamız hayatımızda sadece birkaç kere karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Oysaki ev dekorasyonu alanında her geçen gün bir öncekine nazaran çok daha iyi ürünler üretilmektedir. Bu nedenle bizim hayatımızda belki de ilk defa yapacağımız bu işi meslek olarak her gün yapan profesyonel içmimarlar vardır. Herkesin ulaşamayacağı geniş bir perspektife sahip bu meslek gurubundaki kişilerle çalışmanın önemi çok büyüktür. Zamandan ve dekorasyon giderlerinden tasarruf etmemizi sağlayan iç mimarlar ayrıca bir fikrin yapılabilirliğini analiz etme konusunda da tercih edilmek zorundadır. Profesyonel destek almadan yapılan dekorasyon çalışmalarında sonuç bazen öyle hüsran olur ki evimizde yapısal hasarlara dahi sebep olabilir.

İç mimar desteğine dair ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına sitemizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Sitemizde bulunan tecrübeli ve müşteriler tarafından olumlu oy almış iç mimarlarla iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınız için teklifler alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir