Evden Eve Eşya Taşırken Dikkat Etmeniz Gereken 11 Detay

Paylaş:

Türkiye ’de her yıl binlerce evin taşınması, birçoğunun sorunsuz bir şekilde gitmesi, sadece doğru hamlelerle seçim yapanlara nasip olmaktadır. Kaliteli nakliye firmalarının işe alınması şarttır. Sürecin her adımı hakkında bilgi sahibi olmak sizin yararınıza olacaktır. İşte, Evden Eve Eşya Taşırken dikkat etmeniz gereken 11 yolu:

Envanteri Taşıma

Saygın bir nakliye şirketi, tüm eşyalarınızın envanterini alacak ve hareketinizin toplu ve ağırlığını şahsen veya sanal bir anket aracılığıyla belirleyecektir. Tahmin edici eksiksiz olmalı ve dolaplar, çekmeceler, garajlar ve kitaplıklar gibi tüm depolama alanlarınızı kontrol etmelidir. Taşıyıcının fiyatının büyük bir bileşeni, eşyalarınızın ağırlığına ve mallarınızın kamyonda kapladığı alana bağlıdır. Bu tahmini anladığınızdan ve olabildiğince doğru olduğundan emin olun.

Kapsamlı Bir Gözden Geçirme Alın

Bir ev taşıma işlemi planladığınızda şirketlerden alacağınız teklifler gerçeklere bağlı olarak hareket edilerek belirlenmelidir. İyi bir nakliye firması ekspertiz uzmanı, mevcut evinizden bir sonraki evinize ne götürmeyi planladığınız hakkında sorular soracaktır. Bu nedenle, nakliye firmasının kamyonda neler olduğunu anlatmaya hazır olduğunuzdan emin olun.

Büyük Bir Depozito Ödemeyin

Saygın nakliyeciler taşınmadan önce nakit ya da büyük depozito talep etmez. Sadece teslimatta ödeme yapmalısınız. Peşin ödeme yaparsanız, eşyalarınızı ne zaman tekrar göreceğiniz üzerinde hiçbir kontrole sahip değilsiniz demektir. Ödeme yaparken olası hileli faaliyetlerden korunmanıza yardımcı olması için bir kredi kartı kullanın.

Şirketleri İyi Analiz Edin

Bazı şirketler, farklı isimler altında iş yaparak nakliyat firması olarak değerlendirilmezler. Bu yüzden şirketin yerel bir adresi ve lisanslama ve sigortalar hakkında doğru şirket olup olmadığından emin olun. Çalışanları telefona işletmenin tam adıyla cevap vermelidir. Şirketle ilgili şikayetler olup olmadığını görmek için çevrimiçi arama yapın.

Evden Eve Nakliyat Firması ile İlgili Referanslar Alın

Arkadaşlarınızın ve ailenizin önerileri yoksa, sitemiz üzerinden evden eve nakliyat firmalarını araştırabilirsiniz. Onlara, bölgenizden son üç ayda taşınan üç müşterisi ile ilgili bilgi istediğinizi söyleyin. Bu müşterileri arayın ve deneyimleri hakkında doğrudan sorular sorun.

Paketleme Maliyetlerinden Kaçının

Eşyalarınızı kendiniz toplarsanız, taşıyıcı genellikle onlara zarar vermekten sorumlu değildir. Ancak, nakliyecinizin ambalajı yapması durumunda, zaman ve işçilikten bahsetmemeksizin, kutular ve ambalaj malzemeleri için şişirilmiş fiyatlar da ödeyebilirsiniz. Taşınma paketini kullanmaya karar verirseniz, paketleyicilerin deneyimini sorun.

Ekstra Ücretlere Dikkat Edin

İki katlı bir evden 10. kattaki bir daireye mi taşınıyorsunuz? Eğer öyleyse, büyük olasılıkla taşınma görevlilerinin merdivenleri ve asansörleri müzakere etmek zorunda kalmaları için ekstra ücret ödersiniz. Hareketli bir kamyonete uymayan dar bir sokağınız var mı? Eşyalarınızın daha küçük bir kamyona teslim edilmesi için ek ücret alınmasını bekleyin. Durumunuz için geçerli olabilecek ek ücretler hakkında nakliye firmanızla konuşarak detay isteyin.  

Boş Bir Taşıma Sözleşmesi’nden Kaçının

Asla boş bir sözleşme imzalamayın. Her şeyi yazılı olarak alın. Nakliyat firmasının tahmini ve ekstra ücretlerin yanı sıra teslim alma ve teslim tarihleriniz de listelenmelidir. Sözleşmenizi okuyun ve tüm eşyalarınızın listelendiğinden emin olun. Dizüstü bilgisayarınız, sürücü ayrılmadan önce imzaladığınız envanter formunda etiketlenmemişse, geldiğinde kutunun içinde olmasını bekleyemezsiniz. Envanter listesinde görünmeyen bir şey için hak talebinde bulunamazsınız.

Taşınan şirkete herhangi bir sorun bildirmek ve sigorta talebinde bulunmak için dokuz ayınız var. Yani bir yıl sonra kutuları açar ve cam parçaları bulursanız, şansınız kalmaz. Günlük bir günde, her kutuyu açmaya çalışın ve hasarı kontrol etmek için eleyin. Taşıyıcının imzalamadan önce konşimento kopyasındaki sorunlara dikkat edin.

Taşıyıcınızın talebinizin alındığını onaylaması için 30 günü vardır. Bunu aldıktan sonraki 120 gün içinde, talebinizi reddetmeli veya ödeme teklifi yapmalıdır.

Taşınma Sigortası ve Değerleme Koruması

Tüm hareketli şirketlerin taşıdıkları malların değeri için sorumluluk üstlenmeleri gerekmektedir. Ancak, iki farklı sorumluluk seviyesi vardır. Geçerli ücretlerin ve her seviye tarafından sağlanan koruma miktarının farkında olmanız gerekir.

Tam (Değiştirme) Değer Koruması:

Bu, mallarınızın korunması için mevcut en kapsamlı plandır. Aşağıda açıklanan Alternatif Sorumluluk Seviyesini seçmediğiniz sürece gönderiniz, taşıyıcınızın Tam (Değiştirme) Değer Koruma sorumluluk seviyesi altında taşınacaktır. Bu planla, nakliyecinizin taşıması esnasında bir eşyanın kaybolmasında, çalınmasında veya hasar görmesinde eşyanın tazmini söz konusudur.

Nakliyat belgelerinde bu eşyaları özel olarak listelemediğiniz sürece, nakliyecilerin olağanüstü değerdeki eşyaların kayıp veya hasarla ilgili sorumluluklarını sınırlamasına izin verilir. Taşınma işleminizden önce nakliyecinizden bu sınırlamanın tam bir açıklamasını isteyin. Bu hükmü dikkatle incelemek ve gerekli beyanı yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Alternatif Sorumluluk Seviyesi:

Mevcut en ekonomik korumadır, ancak yalnızca minimum koruma sağlar. Bu seçenek uyarınca, nakliyeci, ürün başına pound başına belirlenen bir ücretten fazlasında sorumluluk kabul etmez. Kayıp veya hasar iddiaları, ürünün kilo ağırlığının 1 lira ile çarpılmasıyla çözülür. Bu asgari koruma için ek ücret alınmaz, ancak konşimentoyu kabul ederek belirli bir beyanı imzalamanız gerekir. Bu alternatif sorumluluk düzeyini seçmezseniz, gönderiniz tam (değiştirme) yükümlülük değerinin tamamında taşınır ve geçerli değerleme gideri olarak değerlendirilirsiniz. Kısacası Evden Eve Taşınırken dikkat etmeniz 11 ayrıntıyı sizler için sıraladık. Eğer sizde evinizi taşımak üzereyseniz ve araştırma yapıyorsanız uzmandeposu.com adresi tam size göre. Sitemiz üzerinden İşinde Uzman Evden Eve Nakliyat Firmalarından Fiyat Teklifleri Alıp Tercihinizi Yapabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir