Evden Eve Nakliyat için Firma Seçimi

Paylaş:

Evden eve nakliyat çok sık gerçekleşen bir iş olmadığından daha önce edindiğimiz tecrübeleri de hatırlamak çok kolay olmuyor. Bu nedenle taşınma işini daha kolay ve rahat nasıl gerçekleştirilebilir diye kafa yorduğumuz her seferde şu sonuca varıyoruz? Bilinçli olmak..
Eşyalarınızı bir araca yükleyip yeni şehre eşyalarınızdan önce siz gider, eşyayı beklersiniz. “Eşyam ne zaman gelecek?”, “Acaba eşyam zarar gördü mü?”, “Nakliyat firmama ulaşamıyorum yoksa bir şey mi oldu?” gibi daha birçok soru oluşmakta ve olası birçok problem nedeniyle bu sorular farklılaşıp stresi arttırmaktadırlar. En baştan eğer her aşama hakkında bilgili olursak yanlış tercihte bulunma olasılığımız o kadar az olacaktır.

Evden Eve Nakliyatta Profesyonellerle Çalışmak

Profesyonel bir evden eve nakliyat hizmeti alsanız bile, dikkate alınması gereken çok şey var. Profesyonel bir hareket eden şirketi işe alırken nereden başlıyorsunuz? Hangi nitelikleri aramalısınız? Aşağıdaki kontrol listesi yardımcı olabilir:
Hareket için ne kadar çok plan yaparsanız, o kadar düzgün gider.
Önceden planlamak, iyi bir şirket bulma fırsatı sağlar. Ayrıca, hareketin ne kadar tutacağını söyleyecek birden fazla tahmin elde etmek için size zaman verecektir.
Arkadaşlarınızdan ve ailenizden tavsiyeler isteyin. Şöyle sorular sormalısınız: Hareketliler zamanında mıydı? Profesyoneller miydi? Yeterli sayıda insanı ve iş için doğru ekipmanı var mıydı? Herhangi bir şeye zarar verdiler mi?
Ev eşyalarınıza objektif bir göz atın ve hareketinize ne kadar zaman ve enerji harcamak istediğinize karar verin. Bu önemli gerçekleri bilmek, bir maliyet tahmini almanıza ve hangi şirketin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.
Maliyeti etkileyen faktörler şunlardır:
Ağırlık: Uzun mesafeli hareketlerde ağırlık ne kadar fazla olursa maliyet o kadar artar.
Mesafe: Kalkış ve varış adresi arasında seyahat ettiğiniz kilometre..Bazı evden eve nakliyat firmaları yalnızca belirli şehirlere hizmet eder.
Zaman: Bu faktör, yaz veya tatiller gibi yoğun zamanlarda farklılık gösterebilir. Bu, taşınmanız için daha fazla ödeyeceğiniz anlamına gelir. Varış noktanızın 100 kilometre yakınında bulunan yerel evden eve nakliyat firmaları, saatlik ücret üzerinden ücretlendirilir. Evden eve nakliyat firmasının ev eşyaları, planlama ve verimliliği, nihai maliyeti hesabını ortaya çıkaracaktır.
Profesyonel bir evden eve nakliyat hizmeti alırken, nihai maliyet faktörü “self servis” ile “tam hizmet” arasında karar vermektir. Bir self servis hamlede, hareket eden şirket eşyalarınızı eski evden yenisine taşır, ancak kutularınızı her iki uçta paketlemeniz ve paketinden çıkarmanız gerekir. Tam hizmetli bir harekette, taşıma şirketi kutularınızı paketleyip açacak ve tüm ev eşyalarınızı taşıyacaktır. Profesyonel nakliyeciler kiralayan kişiler genellikle tam hizmeti seçerler. Self servis bir hareket size para kazandıracak olsa da, çok sayıda ağır, değerli eşya içeren uzun mesafeli hareketler en iyisi profesyonellere bırakılır.
Yapabileceğiniz en önemli şey, tüm maliyetlerinizi (kamyon kiralama, sigorta, yiyecek, geçiş ücretleri) hesaba katmak ve ardından bunu profesyonel taşınma şirketlerinin tahminleriyle karşılaştırarak iyi bir karar verebilmektir.

Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken;

Kendinize en uygun nakliyat firmasını seçer iken mutlaka firmanın K1 ve K3 yetki belgesine sahip olup olmadığını araştırmalı aksi takdirde o firmalardan uzak durmalısınız.
Kamyonların kapalı kasa olup olmamasına dikkat etmelisiniz.
Kaliteli ambalaj malzemeleri sunan bir nakliyat firması ile iş birliği yapmak eşyalarınız açısından daha yararlı olacaktır.
Eşyalarınızın yoğunluğuna göre araç belirlenmesi eşyalarınız için daha sağlıklı taşıma sağlar. Bazı firmalar 3 evlik eşyaları bile tek sefer de taşıyabilmektedir.
Firma ile mutlaka bir sözleşme imzalamalı ve işinizi şansa bırakmamalısınız.
Ayrıca kışın yapılan tüm nakliyat işleri için sigorta yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bir de sigortanın kapsamını iyi bilmek gerekiyor. Sigorta yapıldı artık bardak bile kırılırsa sigorta karşılayacak diye düşünüyor iseniz üzülerek söylememiz gerekir ki maalesef sigorta bu durumları kapsamıyor. Taşıma sırasında gerçekleşecek her şeyi sözleşmeye dahil etmelisiniz. Nakliyat sigortası eşyalarınız araca yüklendikten sonra kaza, yangın, sel ve deprem gibi doğal afetler sonucu eşyalarınızın içinde bulunduğu araç sigortalanır. Böyle bir durum sonucu eşyalarınız zarar görürse sigorta yapılan bedelin % 80’i sigorta firmanız tarafından size ödenir. Yani özetle kısmi hasarları sigorta karşılamaz.
Ve son olarak Nakliyat Firması ile anlaştığınız gün firmadan sizi taşıyacağı aracın plakasını isteyin. Bazı firmalar sizinle anlaştıktan sonra işi başka bir firmaya devredebilirler ve bu durum birçok soruna neden olmaktadır. Araç plakası isteyerek bu durumu engelleyebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir