Evinizde Bir Su Borusu Patladığında Yapılması Gerekenler

Paylaş:

Tesisat kazaları ev sahiplerinin en çok canını sıkan sorunların arasında yer alır. Bu sorunlar bazen için çıkılmayacak bir hal alabilir. Ancak panik yapmadan aşağıdaki adımları takip ederek bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

1. Suyunuzu Kapatın ve Tüm Muslukları Boşaltın

Bir su kaçağı veya boru patlağı bulduğunuzda yapmanız gereken ilk şey suyunuzu kapatmaktır. Bunu ne kadar erken yaparsanız, su hasarını en aza indirme şansınız o kadar artar. Ana su kesme vananız büyük olasılıkla uzakta bir yerde bulunur. Su kapatıldıktan sonra, borularınızda kalan suyu boşaltmak için musluklarınızı açmalısınız. Bu, boru sisteminizdeki basıncı tahliye eder ve sorunun büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Kaçağın konumuna ve boyutuna bağlı olarak, elektriğinizi de kapatmanız gerekebilir. Sızan suyun herhangi bir elektrik soketi veya sigorta kutunuzla temas ettiğinden şüpheleniyorsanız, bu alınması gereken önemli bir önlemdir.

2. Kaçağın Olduğu Yeri Tespit Edin

Bir sonraki adımınız, borunun nerede patladığını bulmak olmalıdır. Bir süredir sızıntı yapıyor gibi görünüyorsa, tek tek odalara ve tavanlara bakın. Islaklık ve leke gibi emareler sızmanın merkezini bulmanıza yardım eder.

3. Profesyonel Yardım İsteyin

Mümkün olan en kısa sürede onarımları yapmak için tesisatla ilgili uzmanları arayın. Patlayan borularınızı düzeltmek veya değiştirmek için profesyonel bir tesisatçı ve elektrik sisteminizde herhangi bir hasar varsa diye güvenilir bir elektrikçi getirmelisiniz.

4. Hasar Varsa, Sigorta Talebi İçin Belgelendirin

Patlayan borunuzdaki hasar geniş görünüyorsa, etkilenen alanların fotoğraflarını derhal çekmeye başlamalı ve gördüğünüz her adımında bunu yapmaya devam etmelisiniz. Su hatlarının ve sudan zarar gören eşyaların yakından fotoğrafını çekin. Suyun ne kadar yüksek olduğunu göstermek için varsa bir cetvel veya tutarak suyun geldiği seviyenin fotoğrafını çekin. Ayrıca vanayı hafif bir şekilde açarak sızıntının bir videosunu çekmek de faydalı olabilir.

Su hasarı meydana geldiğinde sigorta işlemleri başlatmak önemlidir. Aksi takdirde daha uzun süre bekletilirse evdeki eşyalarda küfler oluşmaya başlayacaktır. Sigorta poliçesinde neler olduğunu anlamakta güçlük çekiyorsanız hemen bir uzmandan destek alın.

5. Hasarı Temizlemeye Başlayın

Evinizde bir su basması meydana geldiğinde ıslak alanları mümkün olduğunca çabuk kurutmak önemlidir. Su ne kadar uzun süre beklerse, küfün büyümesi ve daha geniş, uzun vadeli hasarlar vermesi muhtemeldir. Evinizi nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçları ise şunlardır:

Önemli Eşyaları Kurtarın

Herhangi bir odada su olması durumunda, önemli eşyaları kurtarmaya başlamadan önce herhangi bir elektronik parçayı hızlıca çıkarmalısınız. Su ile temas eden eşyaları kurtarırken, değiştirilmesi en zor ya da en pahalı olan şeylere öncelik verin, örneğin önemli belgeler, aile hatıraları, bilgisayarlar ve TV’ler.

Tüm kişisel eşyalarınızı bitki bazlı bir antimikrobiyalle silin, kuru bir yere taşıyın ve sigorta şirketi, öğelerin profesyonel olarak temizlenmesi veya atılması gerekip gerekmediğini değerlendirmek için oraya gelene kadar koruyun.

Hasarlı alçıpan ve döşeme dışında, sigorta şirketi gelene kadar hiçbir şeyi atmayın, böylece talebinizi dosyalamak için öğelerinizin kalitesini ve derecesini onaylayabilirler.

Su sızıntısı 3 günden uzun sürmüşse küfün yayılması nedeniyle hemen hemen hiçbir eşya kullanılamaz hale gelir.

Islak Alanların Kurulanması

Sırılsıklam halılar ve mobilyalar da dâhil olmak üzere etkilenen alanlardan mümkün olan her şeyi kaldırın.

Elektriği kapattıysanız veya su sığsa, etkilenen alanları kurutmak için eski havluları, paspasları ve kovaları kullanabilirsiniz. Eğer su miktarı çok fazlaysa suyun acilen dalgıç bir pompa yardımıyla boşaltılması gerekir.

Su temizlendikten sonra, pencereleri açın ve kurutma işlemini hızlandırmak için varsa fanları ve ısıtıcılarını çalıştırın. Ancak klimanızı kesinlikle çalıştırmayın.

Kullanılamaz Durumdaki Parçaları Çöpe Atın

Acil durum temizleme ve onarımlarını yapıldıktan ve tüm sigorta işlemlerini hallettikten sonra, zarar gören veya küflenme riski olan her şeyden kurtulmanın zamanı geldi. Elden çıkarılması gereken önemli maddeler:

  • Islanmış halı, kilim ve alçıpanlar.
  • 48 saat içinde yıkanmayan ve kurutulmayan kumaşlar veya döşemeli mobilyalar.
  • Su altında kalmış ve hasar görmüş elektronik aletler.

Küf Büyümesini Önlemek İçin Harekete Geçin

Su sızıntısıyla temas eden her şeyin kesinlikle kurutulması, temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Evinizdeki su hasarının şiddetine bağlı olarak, temizlemenizde işi kolaylaştırmak adına temizlik uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

Tesisat Kazalarını Önlemeye Dair İpuçları

Su kazaları oldukça ağır maliyetlerle sonuçlanabilir. Can ve mal güvenliğinin sağlanması adına tesisat kazalarının önlenmesi çok önemlidir. İşte bu konuda yapabilecekleriniz:

  • Düzenli olarak tesisatınızın kontrolünü sağlayın.
  • Hafif de olsa sızdırma yapan tüm tesisatın tamirini sağlayın.
  • Basınç farklılığı olan tesisatta kaçak olabileceğinden bir uzmandan yardım alın.
  • Donmaya karşı dışarıda bulunan borulara yalıtım sağlayın.
  • Tesisatın geçebileceği duvarlarda tadilat yaparken dikkatli olun. Bazen bir matkap darbesi bile evinizi su basmasına neden olabilir.

Sizde evinizdeki su tesisatını tamir ettirmek istiyorsanız veya su basması sorunuyla karşı karşıyaysanız sitemizde bulunan güvenilir profesyonellerden alabilir, sorununuzun çözümünü kolayca ve makul ücretlere sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir