Evlerde Su Tesisatı Ne Zaman Yenilenmelidir?

Paylaş:

Evinizin tesisatının herhangi bir kısmının başarısız olması, büyük maddi hasara ve mobilya kaybına neden olabilir. Borular ve boru bağlantıları genellikle yaş, bakım eksikliği, sıcaklıkta büyük dalgalanmalar, hatalı bileşenler veya düşük kaliteli malzemeler nedeniyle hasar yaşar. Evinizin tesisat boruları betonun altında veya duvarların arkasında yer alır. Bu nedenle boruların hasarlı olup olmadığını çok büyük sorunlar çıkana kadar anlamayız. Tesisat sağlığının bilinçli bir gözle düzenli olarak takip edilmesi ve gerekirse yılda bir kez uzman bir ekip tarafından kontrol edilmesi önerilir.

Günümüz teknolojisinin sunduğu imkânlar sayesinde herhangi bir duvar kırma işlemi olmadan borularınızın sağlıklı olup olmadığını kolay bir biçimde anlayabilirsiniz. Bunun dışında burada verdiğimiz ipuçlarıyla tesisatınızın sağlığı konusunda genel bir fikir de edinebilirsiniz. Sıhhi tesisatınızın beklenen yaşam döngüsünü ve arıza belirtilerini bilmek, herhangi bir ev sahibinin tesisat değiştirme zamanının geldiğini bilmesine yardımcı olabilir.

Borularda Kullanılan Malzemelerin Türü ve Kalitesi

Ev tesisatında ne tür boru malzemesi monte edildiğini belirlemek için evinizin proje raporuna bakabilirsiniz. Farklı malzemelerin farklı yaşam beklentileri vardır ve farklı problemler ortaya çıkarırlar. Evinizi satın aldığınızda, bir değerlendirme veya inceleme raporunda evinizdeki boru malzemesi türü ayrıntılı olarak gösterilmesi gerekir. Tesisatta kullanılabilen başlıca maddelerin kullanım ömürlerini bilmek önemlidir. Bunun için şu bilgileri aklınızda tutun:

  • Bakır: 50+ yıl
  • Pirinç: 40 ila 45 yıl
  • Dökme Demir: 75 ila 100 yıl
  • Galvanizli Çelik: 20 ila 50 yıl
  • PVC borular süresiz olarak kullanılabilir.

Bu uzun ömürlü maddeler kullanım için etkileyici görünse de, tesisatınızı ev armatürlerine bağlayan boru bağlantı elemanlarını ve mekanik bileşenleri de dikkate almanız gerekir. Yaşlı veya hatalı armatürler ve güvenli olmayan bağlantılar, sızıntılara ve su basmalarına neden olabilir.

Kullanılan malzemeler dayanıklılık açısından ne kadar önemliyse sağlık açısından da en az o kadar önemlidir. Kolay paslanan parçalar kullanmak tesisatın ömrünü kısalttığı gibi hastalıklara davetiye çıkarması yönünden de zararlıdır. Bu nedenle tesisatınızda bu tür malzemeler kullanılmışsa acilen değiştirilmesini sağlamanız bir zorunluluktur.

Sıhhi Tesisat Arızalarının Belirtileri Nelerdir?

Evinizde bir sıhhi tesisat probleminin en belirgin işareti, boru çatlakları, korozyon veya borulardan sızıntılar olacaktır. Diğer işaretler de sıhhi tesisat sorunlarını gösterecektir: ıslak süpürgelikler veya bulaşık makinesi veya lavaboların arkasındaki alanda su lekesi veya şişmiş zemin döşemesi, sarı ve paslı su borusu sızıntı veya korozyon sorunlarını gösterebilir.

Düşük su basıncı, tıkanmış giderler veya duvardan aşağı akmış gibi görünen su lekeleri de tesisat arızasını gösterebilir. Borularınızdan gelen bir tıkırtı veya sızma sesi, bir boru tıkanmasına işaret edebilir. Havalandırma boşluklarının, hattın geçtiği kapalı alanların nem veya lekelenme açısından incelenmesi de bir boru sızıntısının tespiti için faydalıdır. Giderlerdeki suyun yavaş çekilmesi tıkanmaya yakın olduğunun bir göstergesidir. Bu nedenle böyle borular lavabo açıcılarla yada bir usta yardımıyla açılmalıdır ki sorun büyümeden çözülebilsin.

Sıcak ve soğuk musluklar arasındaki fark ya da iki farklı bölümde bulunan çeşmelerden gelen su basıncı arasındaki fark da tesisatta tıkanma sorunlarının olabileceğine işaret etmektedir. Çoğu zaman ufak kum parçacıkları tesisatın bağlantı noktalarında veya kıvrımlarında birikir ve tıkanmaya yol açar. Bu tür sorunların tamir masrafı ve güçlüğü bulunduğu yere göre değişiklik göstermektedir. Musluklardan kaynaklanan tıkanıklığın çözümü amatör olarak gerçekleştirilebilir. Ancak bağlantı noktalarında veya gömülü bölümlerde meydana gelen tıkanmalar için bir uzman yardımı bulmanız gerekebilir.

Su Tesisatının Onarımı veya Yenilenmesi

Gömülü boruların yerinden çıkarılması, arızalı armatürlerin, boru konektörlerinin değiştirilmesi ve hatta arızalı açık boruların değiştirilmesi tesisat bakımları arasında yer alır. Bunların kimileri amatör olarak tamir edilebilir ancak duvar içindeki tesisatın yenilenmesi gibi özel bilgi ve tecrübe gerektiren işler için kesinlikle iyi bir tesisat ustasıyla çalışılması gerekir.

Tesisat projesine sahip olmak çok önemlidir. Bu proje sayesinde hatların geçtiği yerler kolay bir şekilde tespit edilir, zaman, emek ve para tasarrufu sağlanır. Proje bilinmediğinde arızanın kaynağını tespit etmek için çeşitli ileri teknoloji ürünü cihazlar kullanmak gerekebilir. Böyle bir imkân olmadığında ise arızalı noktayı bulmak için normalde kırılması gereken alandan çok daha fazlasının kırılması gerekir.

Tesisat ve Ev Dekorasyonu Arasındaki Bağlantı

Su tesisatının yenilenmesi için her zaman bir arıza yaşanmasına gerek yoktur. Bazı durumlarda evde gerçekleştirilen tasarım değişikliklerinin uygulanabilmesi için tesisatın yenilenmesi veya üzerinde ufak oynamalar yapılması gerekebilir. Bu noktada da tadilatlarda kazalar yaşanmaması için tesisat sistemine ait projenin elinizde olması çok önemlidir. Bu sayede tasarımı buna göre yaptırarak ek masrafların çıkmasını önleyebilir ya da tasarımdan önce size zorluk yaşatmayacak şekilde tesisatın düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Birçok ev projesi su tesisatlarının konumları nedeniyle kısıtlı bir çerçevede planlanabilmektedir. Bu nedenle tesisatınızı baştan aşağıya yenilemeyi düşünüyorsanız ileride gerçekleştirilebilecek tasarım değişikliklerinde, tamirat ve tadilatlarda sorun teşkil etmemesi için önceden plan yaparak tesisatın yerleşimini belirlemelisiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir