Fonksiyonel Mutfak Dolabı Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş:

Mutfağımızın büyüklüğü ne olursa olsun hepimiz mutfaklarımıza sığamadığımızdan şikâyet ederiz. Çoğu zaman mutfak balkonunu katmak zorunda bile kalırız. Aslında mutfakların dar hissedilmesinin temel sebeplerinden biri kullanışsız dolap ve raf tasarımlarıdır. İşte bu konuda size yardımcı olacak fonksiyonel mutfak dolabı önerilerini sizler için derledik.

Fonksiyonel Ne Demektir?

Fonksiyonel yani işlevsel; çok iş gören demektir. Örneğin; siz bir bardağı hem içeceklerinizi servis etmekte hem tatlılarınızı sunmak için kullanabiliyorsanız bu bardak fonksiyonel bir bardaktır. Mutfak dolaplarımızı da birden fazla işte kullanılabilir şekilde tasarlamayı başarabilirsek daha geniş ve kullanışlı bir mutfağa sahip olabiliriz.

Mutfak Dolaplarında Fonksiyonelliğin Faydaları Nelerdir? 

Aynı örnekten gidecek olursak; iki işte birden kullanabildiğimiz bu bardaklar sayesinde hem iki kat eşyanın kaplayacağı alandan hem de iki kat para harcamaktan kurtulmuş oluruz. Aynı şeyi mutfak dolaplarımıza uygulamak da mümkündür. Mutfak dolaplarında fonksiyonelliğin faydaları ise şunlar olacaktır:

 • Alan tasarrufu sağlamak mümkün olacaktır.
 • Temizlik işlemleri kolaylaşacaktır.
 • Tasarımda bütünsellik korunabilecektir.
 • Mutfak kazalarının yaşanma ihtimali düşecektir.
 • Mutfakta yürütülen işler hızlanacaktır.
 • Paradan ve zamandan tasarruf sağlanacaktır.

Fonksiyonel Dolaplar İçin Kriterler Nasıl Belirlenir?

Mutfak dolaplarımıza fonksiyonel diyebilmek için yapacağımız seçimlerde olmazsa olmaz kriterler vardır. Bu kriterlerden biri veya bir kaçının olmaması durumunda zamanımızı veya paramızı boşa harcamışız demektir. Bunları aşağıdaki maddelerle belirleyebiliriz:

 • Mutfakta kullanılan tüm malzemeler dolaplara sığabilmeli,
 • Ekstra iş yükü oluşturmamalı,
 • Kullanırken herhangi bir zorlukla karşılaşılmamalı,
 • Güvenli olmalı,
 • Dayanıklı olmalı,
 • Estetik olmalı,
 • Dolapların yerleri en verimli şekillerde belirlenmelidir.

Mutfakta Kullanılan Tüm Malzemeler Dolaplara Sığabilmeli

Mutfak dolaplarını tasarlarken ergonominin göz önünde bulundurulmaması mutfak dolaplarına sığamamamızın en temel sebeplerinden biridir. Gereğinden çok daha az miktarda tasarlanan çekmeceli gözler sebebiyle kapaklı dolapların verimsiz kullanımı söz konusudur.

Mümkün mertebe mutfak dolaplarını iki bölümde ele alıp tezgah üstü ve tezgah altı olarak sınıflandırdıktan sonra tezgah üstü dolaplar kapaklı, tezgah altı dolaplar ise çekmeceli olarak tasarlanmalıdır.

Unutmamalıyız ki; mutfak tezgâhında veya açık yüzeylerde eşya bulunan mutfaklar ne kadar düzenli ve temiz tutulmaya çalışırsa çalışılsın yeterince istenilen sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle tezgâhlardaki baharatlıklar, yağdanlıklar veya çay ve şeker kavanozları gibi mutfağımızdaki tüm araç, gereç veya gıdalar dolaplara sığabilmelidir. Bunun da en organize yolu bol çekmeceli mutfaklardır.

Ekstra İş Yükü Oluşturmamalı

Her şeyin olduğu gibi mutfağında bir modası vardır ve hep olacaktır. Bu nedenle mutfağımızın demirbaşlarını, maddi yükü fazla olan eşyalarımızı seçerken modaya göre değil fonksiyonel olmasına göre seçmeliyiz. Modaya uyma ihtiyacını ise değişimi kolay maliyeti düşük olan aksesuarlarla gidermeliyiz.

Bir zamanlar parlak yüzeye sahip mutfak dolapları modaydı. Ancak evinde sürekli yemek pişen titiz Türk kadınının mutfağında pek de kullanışlı olmadı çünkü bu tür malzemelerde parmak izi ve su lekesi gibi görüntüyü bozan faktörler kolayca göze çarpar.

Diğer yandan birçok mutfakta bulaşık makinesi için ayrılan bölme sol taraftadır. Ancak insanların büyük çoğunluğu sağ elini kullanır. Bu hem kolay kullanım imkânını ortadan kaldırır hem de büyük bir zaman kaybına yol açar. Mutfağımızı; bireysel ihtiyaçlarımızı, alışkanlıklarımızı göz önünde bulundurarak işin uzmanı bir ustanın yardımıyla tasarlamalıyız.

Kullanırken Herhangi Bir Zorlukla Karşılaşılmamalı

Mutfaktaki her dolap, raf ve bölme işin yapılacağı alana göre tasarlanmalıdır. Sık kullanılan eşyalar için daha yakın raflar, nadir kullanılanlar için daha yüksekte alanlar oluşturulmalıdır. Evdeki bireylerin ihtiyaçları da karışılabilecek şekilde bir tasarım oluşturulmalıdır.

Dayanıklı Malzemeler Kullanılmalı

Mutfak temizliğinde çoğu zaman yağ sökücü gibi ağır kimyasallar kullanmamız gerektiğinden hem de sık ve yoğun kirlenmeler sonucu düzenli biçimde temizlik yapılması nedeniyle kullanılan ahşabın ve kaplamanın dayanıklı olması şarttır.

Kısa vadede elde edilecek ufak karlar uzun vadede paramızın ve vaktimizin boşa harcanmasına neden olabilir. Mutfak dolaplarımızın ne kadar yük taşıdığını, neme maruz kalma oranını ve aşındırıcı kimyasallarla temizlenme sıklığını göz önünde bulundurularak malzeme seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Estetik Bir Tasarıma Sahip Olmalı

Evde uzun süre vakit geçirilen alanların başında mutfaklar gelir ve bu nedenle mutfak tasarımlarının estetiği önem kazanır. Bunun için mutfak dolapları iyi bir işçilikten geçerek üretilmeli, evin duvarları ve diğer aksamlarıyla fiziksel ve estetik açıdan tam bir uyum içinde olmalıdır. İyi tasarlanmış mutfaklarda ailecek vakit geçirmek veya yemekler hazırlamak çok daha keyifli olacaktır.

Eşyalar Mutfak Dolaplarına Fonksiyonel Yerleştirilmeli

Mutfak 3 ana başlık altında değerlendirilir. Hazırlama, pişirme ve sunum olarak. Bu sebeple hazırlama başlığı altındaki ürünler (kesme tahtası, sebze kurutucu gibi) evye yakınında bulundurulmalıyken; tencereler, tahta kaşıklar, yağdanlıklar ve baharatlıklar yemek pişirme alanı olan, ocağa yakın yerde konumlandırılmalıdır. Servis tabakları bardaklar veya tepsiler ise birbirine yakın yerlerde bulundurulmalıdır. İşte mutfak dolapları da son derece kullanışlı olan bu yönteme uygun şekilde tasarlanmalıdır.

Tüm bu özellikler çok önemlidir ancak bu ve benzeri tasarımları yaptırabileceğiniz, güvenilir bir usta bulmak çok zordur. Ancak endişelenmeyin, sitemizde yer alan ve iş kalitelerini kanıtlamış ustalarımızla iletişime geçip istediğiniz mutfak dolabı tasarımı kolayca ve makul fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir