Halı Seçimlerinizde Etkili Olacak 7 İp Ucu

Paylaş:

Halı evlerimizin göz önünde büyük parçalardan eşyalarımızın arasında yer alır. Bu nedenle doğru bir şekilde halısı seçilmemiş evin tamamlandığı söylenemez. Eve sıcaklık katan halıların tasarım unsurları yeni yeni dikkate alınmaya başlamıştır. Diğer yandan makine işlerinin gelişmesi birçok desen, renk ve kalitede halıların üretimine imkân sağlamıştır. Bu sayede evin tarzını halıları kullanarak belirlemek daha kolay hale gelmiştir. Peki, bu kadar çeşit içerisinden doğru halı nasıl seçilir? Bu yazımızda halı seçiminde sizi doğruya yönlendirecek 7 ipucundan bahsedeceğiz.

Halının Hammaddesini Araştırın

Halı seçiminde en önemli unsurlardan biri halının yapıldığı malzemelerdir. Unutmamalıyız ki sürekli üzerinde gezdiğimiz bebeklerimizin üzerinde emeklediği halının plastik ve kanserojen olmayan ürünlerden yapılmış olması takdir edersiniz ki önemli bir unsurdur. Bu nedenle her zaman halıların etiketini kontrol edin veya bir uzmandan bilgi alın.

Halının Kullanılacağı Mekâna Göre Seçim Yapılmalı

Kimi mekânlarda kirlenme yükü fazla olduğundan o bölgelerde kilim tercih edilmeli iken misafirlerin ağırlandığı ve şıklığın önem arz ettiği alanlarda klasik halı tercih edilebilir. Ayrıca odanın genişliği ve zemin döşemesinin durumu da halı genişliğinde önemli bir rol oynar. Güzel bir parkeniz varsa onu göstermek için daha küçük halılar tercih edilmelidir. Eğer zemin döşemesinde görünmesini istemediğiniz noktalar varsa buraları kapatacak ebatta bir halı almanız uygun olacaktır.

Diğer yandan mutfak gibi çabuk kirlenen alanlarda yada banyo gibi nem oranı yüksek yerlerde uzun tüylere sahip halıların kullanılması uygun değildir. Bu tür alanlarda kısa tüylü ve kolay temizlenebilir halılar tercih edilmeli, koyu tonlara ağırlık verilmeli ve mümkünse halı yerine kilim tercih edilmelidir.

Halının Mobilyalarla Uyumu Dikkate Alınmalı

Ev dekorasyonlarında yapılan en sık hata koltuklar ile halının aynı renk tercih edilmesidir. Seçimi aynı renkte değil mümkün mertebe zıt renklerde tercih edilmelidir. Halıyla koltuğun uyumunu minder kılıflarında halının desenini veya rengini kullanarak saylayabilirsiniz.

Sehpa tercihini halıya göre yapmak daha mantıklı bir yöntemdir. Sehpayı cam malzemeden tercih etmek en kolay yöntemdir. Ayrıca halının değişmesi durumunda sehpa hala kullanılabilir durumda olur. Sehpanın cam seçilmemesi durumunda ise halının tonlarında seçilmesi sehpanın alanı boğucu ve kalabalık göstermesini engelleyecektir.

Halı İle Duvar Renginin Uyum Sağlamasına Özen Gösterilmeli

Halınızın pastel tonlarda mı olacağı yoksa parlak mı olacağı, dokulumu yoksa tek yüzey mi olacağı duvar rengine göre belirlenir. Örneğin hem halının rengini hem duvarların rengini açık renkli tercih etmek eve ferah bir hava katacağı düşünülse de evdeki derinliği tamamen yok edecektir. Bu nedenle duvarda kullanılan tonlardan daha farklı renkleri tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Halı İle Perdenin Seçimi Tarza Uygun Olmalı

Halı ile perde geniş yüzeye sahip iki objedir. Bu iki yüzeyde renk uyumuna gitmek evdeki diğer objelerin sönük kalmasına sebep olacaktır. Bu nedenle örneğin perdeyle koltuk minderini kombinlerken, halıyla duvardaki bir tablonun uyumunu sağlamak mümkündür. Bu kompozisyon seçilmiş her nesnenin fark edilebilirliğini artıracaktır.

Halının Kolay Temizlenebilir Olmasına Dikkat Edilmeli

Halı seçiminde akla en son gelen ancak en önemli özelliklerden biri temizlenme özelliğidir. Bu özellik kullanılan ipliğin türüne, halı üzerindeki oymalara, rengine ve dokuma türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle temizliği kolay bir halı seçerken, leke tutmayan, oymaları olmayan, ince kesim ve anti-bakteriyel özelliklere sahip halıları tercih etmeniz gerekir. Temizlik konusunda kaygılarınız yoksa veya sık temizlik yapan biri değilseniz gri tonlardaki kabarık halı türlerini seçmeniz daha yararlı olur.

Halıyla Parkenin Uyumu

Renk konusunda parkelerinizin ve halılarınızın uyumlu olması önemlidir, ancak bu aynı renkte olmaları gerektiği anlamına gelmez. Açık tonlardaki bir parkenin üzerine aynı şekilde açık tonlarda halı kullanmaktan kontrast yaratacak tonlarda birbirini vurgulayan renkler seçilmelidir. Bu sayede hem halınız hem de parkeleriniz daha dikkat çekici olacaktır.

Halının seçiminde en önemli faktör zemin yüzeyidir. Parkenin sıcak tonlarda mı yoksa pastel tonlarda mı seçilmesinden tutunda desenli olup olmadığı da halı seçimini baştan sona değiştirecektir. Ayrıca parkenizin pürüzsüz veya tımbirland yüzeye sahip olması da halı seçiminde önem arz eder. Şöyle ki pürüzsüz yüzeye sahip parkelerin üzerine kaymaz halı tercih edilmeliyken tımbirland yüzeye sahip parkelerde istenilen halı kullanılabilir. Parkelerin desenli mi yoksa sade mi seçildiği ise halının desenli mi sade mi seçileceğini belirleyecektir.

Eğer bir halıyı çok beğendiyseniz ancak parkelerinize uymadığını düşünüyorsanız parkelerinizi değiştirmeyi veya boyatmayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda çok gelişmiş tekniklerle fazla zaman ve para harcamadan parkelerinizde muhteşem değişimleri elde edebilirsiniz. Gerek cila uygulamaları gerekse zımpara işlemleriyle ilk günkü kadar kaliteli parkelere sahip olmak mümkündür. Ancak her işte olduğu gibi başarılı bir sonuç elde edilmesi için işinin ehli kişilerle çalışmak gerekir. İşin uzmanına teslim edilmemesi durumunda verilen emek ve harcanan paranın karşılığı alınamayacağı gibi evinizdeki tasarım bütünlüğünü de kaybedebilirsiniz.

Gerek halı seçiminde yardımcı olmaları gerekse parke döşeme konusundaki ihtiyaçlarınızı karşılamaları konusunda sitemizdeki ustalardan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Yapmanız gereken tek şey bir istek oluşturmak ve ustalardan gelecek teklifleri değerlendirmektedir. Bu sayede sizinle çalışmak isteyen ustanın müşterilerden aldıkları olumlu ve olumsuz yorumları görebilir, istediğiniz ustayla uygun gördüğünüz ücretle anlaşabilirsiniz. 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir