Haşere İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Paylaş:

Tarım alanında da kullanılmakta olan haşere öldürücü ilaçların genel ismi insektisit ’dir. Bu haşere ilaçlarının birden fazla uygulama yolu bulunmaktadır. Genellikle her haşere ilacı her böceğe ve parazit türüne karşı etkili olmaz. Bu işlemin başarılı olabilmesi için haşere ilaçlama yapılmadan önce hangi haşereye karşı ilaçlanacağı tespit edilip ona uygun haşere ilacı temin edilmelidir. Bu sayede haşere ilaçlama konusunda başarılı olunabilir.

Haşereler, insan, hayvan veya bitki olsun, her canlı için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Mantarlar, sivrisinekler, sinekler, sıçanlar, pireler, termitler, vahşi köpekler ve dolayısıyla insanlar, çevreleri, stokları ve besin kaynakları üzerinde zararlı bir etkisi olan herhangi bir canlı organizma dahil olmak üzere birçok farklı türde zararlı vardır. Zararlı böcekler, iyi hijyen muhafaza edilerek kontrol edilebilir veya en azından uygun bir dereceye kadar azaltılabilir. Çöpleri çöp kutusuna atmak, bankları, dolapları, çimleri, zemini ve diğer ev eşyalarını temiz tutmak ve havuzlardan, yollardan, tanklardan, kovalardan, bahçelerden, eski lastikler gibi nesnelerden ve diğer sulardan durgun su çıkarmak için insanlar bilinçlendirilmelidir. su biriktirebilecek kapların etrafında yatarken bırakıldı. Aşağıda, zararlılardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek beş tür listelenmiştir.

Etkili Bilgi

Karşılaştığınız haşere türlerini ve yaşam tarzlarını belirlemeniz gerekir. Ancak o zaman onları kontrol etmek için stratejiler geliştirebilirsiniz. Uygun olmayan taktiklerle maliyet ve zamandan tasarruf etmek için tanımlama konusunda hata yapmayın. Bu zararlıların nerede büyüdüğünü ve potansiyel tehditlerini öğrenin.

Organik Haşere Kontrol Yöntemi

Böceklerin ve küçük hayvanların neden olduğu zararı sınırlamak söz konusu olduğunda, birçok insan yalnızca zararlıları hedef almak ve bu süreçte diğer bitkilere veya hayvanlara zarar vermemek için doğal yöntemler kullanır. Bu şekilde, haşereleri öldürmek için güçlü ve verimli avcı tuzakları ve yemleri kullanılır. Sodyum floroasetat (FCH₂CO₂Na), bir dizi zararlıyı ortadan kaldırmak için yemlere karıştırılmış biyolojik olarak parçalanabilir bir zehirdir. Zorlu bölgeler üzerinde haşere kontrolü sağlamanın en uygun maliyetli yöntemidir. Organik haşere kontrolünde kullanılan diğer ürünler, yağ spreyleri, parazitik nematodlar, böcek öldürücü sabun vb.

Biyolojik Kontrol

Bu teknik esas olarak seralarda kullanılır, ancak açık havada da uygulanabilir. Zararlıları biyolojik olarak kontrol etmek için, zararlıları üreme ve ölümcül bir bakteri hastalığı ile enfekte etme yeteneklerini coğrafi olarak engelleyen yırtıcılar, parazitler, patojenler gibi zararlıların doğal düşmanları dahil edilir. Bazı yararlı böcekler, daha fazla büyümelerini azaltan zararlı larvaları ile beslenirler. Pestisitlerin potansiyel tehlikelerine kıyasla bu yöntem bitkileriniz, aileniz ve doğal yaban hayatı için çevre açısından güvenlidir. Ancak bu sürecin başarısı, uygun türlerin uygun koşullar altında doğru kullanımına bağlıdır.

Kimyasal Pestisitler

Bugün evlerde, ofislerde, mağazalarda, çiftliklerde ve daha birçok yerde kullanılan binlerce kimyasal böcek ilacı var. Pestisitler tehlikelidir ve toprağı, havayı, yiyeceği ve suyu kirletirler. Bazen onları kullanan insanlar ve yakındaki diğer canlı organizmalar için çok tehlikelidirler. Böcek öldürücüler, bakteriler için bakterisitler, bitkiler için herbisitler gibi öldürdükleri haşerenin türüne göre gruplandırılan pestisitler katı, sıvı ve aerosol formlarında mevcuttur. Pestisitler, zararlı bir hayvanı oral giriş (ağız yoluyla), solunum yolu girişi (nefes yoluyla) ve deri girişi (deri yoluyla) yoluyla öldürebilir. Bir spreyi kendi kendinize kullanmadan önce, her zaman bir böcek ilacının üzerindeki etiketi okumayı unutmayın ve etrafta duran yiyecek, içecek, mutfak eşyaları ve diğer kullanılabilir eşyaları kirletmekten kaçının. Pestisitleri kendi başınıza işlemekte zorluk çekerseniz, görevi yerine getirmenize yardımcı olması için haşere kontrol hizmet sağlayıcılarını arayın.

Haşere İlaçlama Yöntemleri

Kokulu ve Kokusuz Uygulamalar

Kokulu uygulama böceklerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere yapılmalıdır. Bu yöntem kısa sürede böceklere etki eder. Uygulamanın yapıldığı mekân uygulamadan sonra en az 4 saat kapalı kalmalı ve 2 saat havalandırılmadan içeri girilmemelidir.

Kokusuz uygulama ise sıvı bir malzeme ile püskürtme yapılarak uygulanır. Yine bu uygulamada da kokusuz uygulama yapılan yerin kapatılması ve havalandırıldıktan sonra girilmesi gerekmektedir. Bu iki uygulamanın yapıldığı yerde de açıkta yiyecek içecek bırakılmamalıdır.

Termal Flog Aygıtı ile Sıcak Sisleme

Sıcak sisleme adı verilen bu teknik kapalı mekanlarda, çöplüklerde, ormanlarda sivrisinek türlerine ve karasinek türlerine karşı mücadele etmede ve ahır gibi yerlerde kullanılır. Bu aygıtlar araçlara monte edilebilir veya portatif olarakta kullanılabilir. Bu aygıt ikiz zamanlı bir motorun haşere ilacını püskürtmesiyle çalışır.

Ulv Aygıtıyla Soğuk Sisleme

Zararlı haşerelerin ve popülasyonlarının artması durumunda bu yönteme başvurulmaktadır. Bu uygulamanın diğer ismi de alan spreylemesidir. Bu aygıt genel olarak araçlara monte edilen benzin ile çalışan damlacık ayarlı ulv aygıtlarıdır. Araç üzerine konumlandırılmış bu ulv aygıtları 50 metreye kadar ulaşan haşere ilaçları püskürtebilmektedirler. Soğuk sisleme yöntemi uçabilen haşerelerin ergin dönemlerinde yapılır ve onların aktif olduğu zaman dilimlerinde ve bölgelerde yapılır.

Jel Uygulama

Bu sözü geçen uygulama bir aplikatör ile işletmelerde yani daha çok restoran, mutfak, kafeterya gibi alanlarda olan haşere sorunlarına karşı jel biçiminde yem uygulamasıdır. Bu yöntem son derece etkilidir ve herhangi bir koku etrafa yaymaz. Dozunu uygulayanın istediği gibi ayarlayabildiği bir tabanca ile birlikte uygulanır. Siz de haşere sorunu yaşıyorsanız bu uygulamaları uygulayan uzmanlardan yardım almak için sitemizden www.uzmandeposu.com ’dan faydalanabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir