İlk Defa Direksiyon Dersi Alacaklar İçin 6 Öneri

Paylaş:

Bir aracı ilk kez kontrol ettiğinizde, hem heyecan verici hem de korkutucu bir deneyim olabilir. Çoğu insan, bir araba kullanmadan önce yolun kurallarını ve uygun sürüş tekniklerini zaten okumuş olsa da, direksiyonun arkasında ilk deneyiminiz olduğunda dikkate almanız gereken birkaç şey var.

İlk sürüş dersinizde ne yapılır?

Endişelenmeyin. Hemen sürüş koltuğuna oturmayacaksınız. İlk olarak, eğitmeniniz sizi araba kontrollerinin tüm temellerini öğreneceğiniz sessiz bir yola götürecektir. Bu, vitesleri, pedalları ve kokpit tatbikatı olarak bilinen şeyi içerir.

Kokpit Tatbikatı Nedir?

Bu, tüm sürücülerin arabaya bindiklerinde yapmaları gereken bir egzersizdir ve genellikle öğrettiğiniz ilk şeylerden biridir. Kokpit tatbikatı, kapılarınızı, koltuğunuzu, direksiyonunuzu, emniyet kemerinizi ve aynalarınızı kontrol etmekten oluşur:

Kapılar – motorunuzu çalıştırmadan önce tüm kapıların kapalı ve sabit olduğunu kontrol edin.

Koltuk ve direksiyon – koltuklarınızı kumandalara kolayca erişilebilecek ve yolu net bir şekilde görebilecek şekilde ayarlayın. Ayrıca, kaza geçiriyorsanız, çarpma riskini önlemek için koltuk başlığınızı da ayarlamalısınız.

Emniyet kemeri – sizin ve yolcularınızın bağlandığından emin olun.

Aynalar – kör noktalarınızı en aza indirgemek için aynalarınızı konumlandırın.

İlk Direksiyon Dersinizde Bilmeniz Gereken 6 Önemli Ayrıntı

  1. Aracı rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Aracı çalıştırmadan önce, tüm aynalardan görebildiğinizden ve koltuğun boyunuza göre ayarlandığından emin olun. Rahat olmak, biraz sinir tıkanıklığı deneyimi sırasında rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki kılavuz, koltuğunuzu ve aynalarınızı ayarlamaya çalıştığınızda mükemmel bir yardımcıdır.
  2. Durumu fazla düşünmeyin. Araba sürmek, çoklu görev yapmanızı gerektiren bir deneyimdir. Sürücü koltuğuna ilk kez oturduğunuzda, hatırlamanız gereken tüm kurallara boğulmuş hissedebilirsiniz. Dönüş sinyallerini kullanmayı ve belirli bir yol işaretinin ne anlama geldiğini hatırlamak her ikisi de çok önemli olsa da, eldeki göreve konsantre olma yeteneğiniz daha da önemlidir. Zihninizi temizlemeye ve yaptığınız işe odaklanmaya çalışın.
  3. Sinirlerinizi sakinleştirin. İlk kez bir araba kullanırken yanınızdaki yolcu koltuğunda güvenilir ve deneyimli bir sürücüye sahip olmak her zaman en iyisidir. Sadece ehliyet verilmeden önce genellikle araçta başka bir yetişkininle birlikte kullanabileceğiniz bir öğrenme süresinin gerekli olmasının bir nedeni vardır. Size yardımcı olacak ve tavsiyede bulunacak güvenilir bir ebeveyn veya başka bir yetişkinin olması, ilk kez bir aracı sürmeyi biraz daha az korkutucu hale getirecektir.
  4. Dikkatinizi dağıtacak şeylerden kurtulun. Ağlayan küçük kız kardeşinizi günlük bakıma veya konuşkan arkadaşlarınızdan üçünü bir partiye taşıma zamanı değil. Dikkat dağıtıcı araç kullanmak asla iyi bir fikir değildir, özellikle daha önce hiç araç kullanmadıysanız. Ayrıca radyoyu kapatın, pencereleri açın ve cep telefonunuzu çıkarın. Yine, güvenilir ve deneyimli bir sürücü, direksiyonun ilk deneyimini yaşamak için en iyi yolcudur. İşte neden yola konsantre olmak önemlidir:
  5. İlk sürüşte tanıdık yollarda kalın. İlk kez sürerken çevrenizde dolaşmanız gerekmez. Çevrenizde veya aşina olduğunuz bir rotada sürün.
  6. Şehirler arası ve büyük otoyollardan uzak durun. Gelecekte bir noktada bu tür yollarda nasıl sürüleceğini öğrenmeniz gerekse de, ilk kez direksiyona geçtiğinizde iyi bir zaman değil. Kendinizi zor sürüş koşullarına sokmadan önce bir aracı kontrol etme deneyiminiz olana kadar bekleyin. Kendine daha güvende hissetmeye başladığınızda otoyollarda nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Bir yerden bir yere gitmenin yanı sıra sürüşün birçok yönü var.

İlk kez araba kullanmaya hazırlanırken bu basit talimatları akılda tutmak, deneyimi biraz daha az korkutucu hale getirmeye yardımcı olacaktır. Araç kullanmak korkulması gereken bir şey değildir, ancak büyük bir sorumluluktur. Bir direksiyonun her başına geçtiğinizde, güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini kendi ellerinize alıyorsunuz. Sakin ve yolun kuralları hakkında bilgi sahibi olarak ilk kez araç kullanmaya hazır olduğunuzdan emin olun.

İlk Sürüş

Ebeveyniniz bir sürüş uzmanı olmasa bile, destekleri daha rahat hissetmenize ve sürüşün tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

İlk Sürüşte Bir Hata Yapılırsa Ne Olur?

Araba kullanmayı öğrenirken gergin olmak normaldir ve her şeye hemen hakim olmanız beklenmez. Sürüş, zaman ve pratikte daha iyi hale getirdiğiniz bir şeydir. Yıllardır yolda olan sürücüler bile gelişmeye devam ediyor. Bu yüzden bir hata yapmaktan endişe etmeyin – eğitmeniniz her şeyi daha önce görmüştü.

(Yanlışlıkla) bir şeyler ters giderse, eğitmeninizin arabayı kontrol edebileceğinden emin olabilirsiniz. Tüm profesyonel sürüş okulları çift kontrollü araba kullanır, bu da yardıma ihtiyacınız olursa eğitmeninizin devreye girebileceği anlamına gelir.

İşinde Uzman Direksiyon Eğitmenlerimize Hemen Ulaşabilir, Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Direksiyon Dersi İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Direksiyon Dersi VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir