İnşaat Sonrası Banyo ve Mutfak Nasıl Temizlenir ?

Paylaş:

İster inşaatı yeni bitmiş sıfır bir eve giriyor olun, ister evinizde tadilat sonrası inşaat temizliği yapıyor olun, zor bir işe başladığınızın bilincindesinizdir. Ancak bu iş sizi çok korkutmasın çünkü inşaat yapabileceğiniz kolay yöntemler ve profesyonel inşaat sonrası temizlik hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir illeri başta olmak üzere tüm Türkiye genelinde inşaat sonrası temizlik firmalarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zeminleri ve mobilyaları plastik veya kağıtla kaplamış olsanız da, bina çalışması sırasında ne kadar dikkatli olursanız olun, bazı yerlerde her zaman küçük boya damlacıkları, kalın bir toz tabakası, harç veya çimento damlaları kalır. Tam bir yenileme, yatak odasında bir şömine veya hatta mutfakta duvar kağıdını değiştirmiş olmanız fark etmez, onarım çalışmalarından sonra ev her zaman çok kirlenir.

Bazen en güçlü deterjanları elde etmek ve ovalamak yeterli çözüm değildir. Soru, tüm bu kir ve tozla nasıl başa çıkılacağıdır. Zamanında temizlenmezse toz birçok hastalığa ve alerjiye neden olabilir. Hayatınızı kolaylaştırmak için, inşaat sonrası temizlik için ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Temizlemeye Nereden Başlamalı?

Onarım ve inşaat çalışmalarından sonra temizlik yapmak kolaydır. Her zaman ilk iş, mekanı tutkal, alçı, ahşap veya şimdiye kadar yaptığınız herhangi bir onarımın kokusundan havalandırmak için pencereleri açmak olacaktır.

Daha sonra, çimento torbaları, kırık fayanslar, yırtık halılar vb. Gibi daha büyük nesneleri kaldırabilirsiniz. Ardından temizliğe tavandan aşağıya başlayın ve her köşe, ışıklara, pencerelere, duvarlara, mobilyalara ve zemine baktığınızdan emin olun. Duvarları kuru veya nemli bir bezle, boya ya da duvar kağıdı kaplandıklarına bağlı olarak temizleyebilirsiniz. Mevcut tüm “silahları” kullanın ve temizlik deterjanlarını ve çabalarını azaltmayı düşünmeyin. Ne kadar çok çaba sarf ederseniz, sonuçlar eviniz için o kadar iyi olur.

Banyoyu Temizlemek

Banyodaki lavabo, küvet, duşu yerleştirmek hatta tüm karoları değiştirmek son derece kirli ve yavaş iştir. Elbette ilk işiniz, tüm sıhhi tesisat ve tadilattan kalan büyük döküntüleri temizlemek olacaktır. Onarımdan sonraki her temizlikte, her zaman en büyüğünden başlayıp en küçük parçayla bitirin. Banyo karolarını deterjanla dezenfekte etmek için acele etmeyin. Önce kuru bir mikrofiber bezle temizleyin ve ardından ıslak temizlemeye başlayın. Böylece toz çok daha kolay düşer. Yapıştırıcıdan kalan izleri gözlemlerseniz, bunları hemen güçlü seyreltici veya oje çıkarıcı kullanarak temizleyin.

Daha Az Harç Hattı

Fayans, banyoların ve mutfakların tasarımının birçok yönü için ve iyi bir nedenden dolayı popüler bir seçimdir. Çok güzel görünebilir. Karonun dezavantajı, beraberinde gelen harç çizgileridir. Harç, banyodaki, özellikle de duş veya küvet çevresinde kir, kir, küf ve genel pislik için bir mıknatıstır. Sadece harç hatları çok fazla kir çekmekle kalmaz, aynı zamanda düzgün bir şekilde temizlenmesi özellikle zor olabilir. Banyonuzu ve mutfağınızı daha az derz hattı ile tasarlayın ve temiz tutması çok daha kolay bir alan elde edin.

Harç hatlarının miktarını azaltmanın birkaç basit yolu vardır. Birincisi, daha büyük boyutlu karoları seçmektir. Fayanslar ne kadar büyükse, gerekli olan harç çizgileri o kadar azdır. Fayans yerine katı yüzeyler başka bir yöntemdir. Taş, cam veya mermer gibi yüzeyler gözeneksizdir, bakteri ve küfe karşı dayanıklıdır ve ayrıca çoğu leke tutmaz. Pek çok ev sahibinin mozaik desenli bir karonun görünümünü kısmen tercih ettiğini biliyoruz, ancak mozaik karodaki harç çizgilerinin sayısının temiz tutulması zor olabilir. Banyonuzun tasarımında gerçekten ne kadar küçük mozaik karo istediğinizi düşünün.

Duşları Basit Tutun

Harç hatları gibi, duşlar da kiri çekiyor gibi görünür. Sabun köpüğü başka bir baş belasıdır. Cam duş kapılarının ve metal çerçevelerinin temiz tutulması ve güzel görünmesi özellikle zor olabilir, bu nedenle odanın kapladığı alan izin veriyorsa açık bir duş tasarımı düşünün. Cam bir muhafaza istiyorsanız veya buna ihtiyacınız varsa, temizlenmesi zor bileşenlerin miktarını azaltmak için çerçevesiz bir duşu tercih edin. Ayrıca duşunuzun şeklini ve duş duvarındaki yerleşik rafları veya boşlukları da göz önünde bulundurun. Duşunuzun içinde ne kadar çok köşe ve yüzey varsa, temizlenmesi o kadar zor olacaktır. Son olarak, el tipi duş başlığı, duş yüzeylerini hızlı ve kolay bir şekilde durulayabileceğiniz için basit bir çözümdür.

Karmaşık Olmayan Yüzeyler

Banyolar çok yoğun kullanıldığı için çok fazla toz, saç ve kir toplama eğilimindedirler. Bu gerçekle mücadele etmenin en önemli çözümü, zemini temiz tutmak ve birçok basit depolama çözümüne sahip olmaktır. Banyo armatürlerinin etrafını temizlemek özellikle zor olabilir ve pisliğin birikmesi için ulaşılması zor alanlar yaratır. Genel olarak, zeminde ne kadar az armatür olursa, temizlik açısından o kadar iyi durumda olursunuz. Duvara monte bir makyaj masası ve duvara monte tuvalet düşünün. Bunlar zemini süpürmeyi veya vakumlamayı basit bir iş haline getirecektir.

Banyodaki diğer bir pislik ve pislik arkadaşı dağınıklıktır. Makyaj tezgahında yaşayan tuvalet malzemeleri, su halkaları bırakabilir ve diğer pislikleri çekebilir. Aynı şey yerdeki tüm eşyalar için de geçerlidir. Banyo tasarımınızın ihtiyacınız olan her şeyi tutacak kadar yerleşik depolama alanı kullandığından emin olun. Kutunun dışında düşünün ve çekmecede priz bulunan bir makyaj masası düşünün, böylece fön makineniz ve diğer öğeler temizlik için gözden uzak durabilir.

Pencerelerin Parlatılması

Hem pencereler hem de çerçeveler genellikle çok fazla tozla kaplıdır. Silikon veya tutkal kalıntılarınız varsa, öncelikle bir kazıyıcı kullanın. Oje çıkarıcı ile ıslatılmış pamuklu bir ped kullanarak pencere panellerinin kenarlarındaki boya izlerini çıkarabilirsiniz. Ancak ileride benzer sorunlardan kaçınmak için pencerenin köşelerini ve kenarlarını sabunla silebilirsiniz, böylece boya yapışmaz.

Bir sonraki adım, pencereleri, çerçeveleri ve pervazları ılık su çözeltisi ve 2-3 yemek kaşığı ile nemlendirilmiş bir bezle silmek olacaktır. Sirke, temizlikte mükemmel çalışır. Elbette başka bir yol, geleneksel bir pencere temizleyicisi ve bir bez veya kağıt kullanmaktır.

Silikondan Kazıma izleri

İnşaat sonrası temizlik sırasında silikon izleri bulursanız, aceleyle nemli bir bezle ovmayın çünkü yeri daha da kirletecektir. Kurumasını bekleyin ve ardından bir kazıyıcı kullanarak nazikçe soyun veya çıkarın.

Temizleme Noktaları

Onarım çalışmasından sonra bir lekeyi temizlemekte güçlük çekiyorsanız, bir amonyak ve su çözeltisi deneyin. Taze boya kokusu sizi rahatsız ediyorsa, odaya bir kase karbonat koyun, hoş olmayan aromayı kolayca emecektir.

Zemin temizliği

Yerde temizlik esastır ve her zaman en sona bırakılır. Eşyaları ileri geri hareket ettirmeniz ve taşımanız gerekecek, o kadar çok şey yere düşecek ve işi iki kez yapmak istemeyeceksiniz, değil mi?

Herhangi bir deterjanı kullanmadan önce, kir ve tozu temizlemek için tüm yüzeyi nemli bir bezle sürün. En iyi sonuçlar için iki kez bile gidebilirsiniz. Yüzeyi temizledikten sonra artık döşeme için belirli bir ürün kullanabilirsiniz. İyice ve dikkatlice silin ve bir süre emmesi için bırakın. Ahşabı çiziklerden koruyan ve ömrünü uzatan bir döşeme deterjanı düşünmek daha iyidir. 1 litre su ve 2-3 yemek kaşığı limon suyu (veya sirke) mucizeler yaratır ve kireç, çimento veya lateks lekelerinin zeminini temizlemeye yarar.

Uzmandeposu İle Her Şey Daha Kolay

Ancak yeni bir ev inşa edenler için inşaat sonrası temizlik yapmak en zor görevdir. Nedeni basit: temizlik bütün gün sürebilir. Kullanacağınız temizlik ürünleri ve emek miktarı çok büyüktür. Pencereler, zeminler, duvarlar, tavanlar, aydınlatma ve mobilyalar, tüm bunlar mükemmel sonuçlar almak için fırçanın altına girmeli, böylece yeni eviniz hakkında güvenle övünebilirsiniz. Ancak mükemmel sonuçlar almak için taviz vermemelisiniz. Tüm enerjinizi tüm evi pırıl pırıl temizlemeye harcamalı ve tek bir noktayı kaçırmamalısınız. İster Ankara, ister İstanbul, ister İzmir ilinde yaşıyor olun eğer bu işin altından tek başınıza kalkamayacağınızı düşünüyorsanız sitemiz üzerinden Profesyonel İnşaat Sonrası Temizlik Firmalarından Fiyat Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir