İnşaat Sonrası Temizlik Yaptırırken Dikkat Edeceğiniz 6 Detay

Paylaş:

Bir bina geliştirildikten sonra, kamuya hazır hale getirmek için çok fazla temizlik çalışması gerekir. Bu konut ve ticari binalar için de geçerlidir. Türkiye’deki inşaat şirketleri, mülk geliştiricileri, gayrimenkul yatırımcıları ve genel yükleniciler için inşaat sonrası temizlik hizmetleri çok önemlidir. Çünkü inşaat sonrası temizlik demek, bir ürünün vitrine çıkması parıldaması demektir. İşte inşaat sonrası temizliğin adım adım nasıl çalıştığına bir bakış için yazımızı okumaya devam edin.

İnşaat Sonrası Temizlik Öncesi

İnşaat tamamlanmadan inşaat sonrası temizleme işlemine başlayabiliriz. Bu, alçıpan döşendikten sonra zeminlerin temizlenmesi gibi belirli bir hizmet tamamlandıktan sonra temizlik alanlarını içerecektir. Bu proje ortası temizlik çabalarının adımları, inşaat boyunca ne kadar olduğuna bağlı olarak değişir.

Büyük Kalıntıları Ortadan Kaldırmak

İnşaat sonrası temizliğin ilk adımı, inşaattan kalan büyük kalıntıları temizlemektir. Buna ahşap, alçıpan hurdaları, boş boya tenekeleri, atık döşemeler dahildir. Ne kadar orasına inşaat dense de orası tüm bu iş kollarının işyerleridir. Aklınıza gelebilecek her şey de bir iş yerinde bırakılabilir. Malzemeler yeniden kullanılabilirse, mülk sahibi veya inşaat şirketinin çıkarması için bunları toplanması gerekir. Değilse, malzemeleri uygun mekanda geri dönüştürülmesi veya bertaraf edilmesi önemlidir. Bazı kimyasallar çevreyi korumak için özel imha yöntemleri gerektirir.

Başlıca Toz Kaynaklarını Temizleme

İnşaat sonrası temizliğin bir sonraki adımı binadaki tozu temizlemektir. Mutfak tezgahı, zeminler, raflar ve dolaplar genellikle inşaatın sonunda tozla kaplanır. Ayrıntılı temizleme işlemi sırasında havaya girmemesi için bu tozun büyük kısmını temizleyeceğiz. Yüzeyler henüz tamamen dezenfekte edilmeyecek, ancak toz ve kirden arındırılacaktır.

Yukarıdan Aşağıya Temizleme ve Dezenfekte Etme

Tozun çoğu bina dışına çıktığında, asıl temizlik adımlarına başlanabilir. Tavandan zemine kadar çalışma prensibi ile hareket etmek tozlardan tamamen kurtulmayı , yol boyunca her yüzeyin iyice silindiğinden emin olacağız. Bu içerir:

 • Dolaplar
 • Tezgahlar
 •  Kapılar
 • Kapı Döşemesi
 •  Lavabo
 • Armatürler
 • Aynalar
 • Süpürgelikler
 • Döşeme
 • Pencereler

Bu yüzeylerdeki kiri temizledikten sonra, sağlıklı bir ortam yaratmak için onları dezenfekte edeceğiz. Her yüzey için doğru temizlik ürünlerini kullanacağız. İnşaat malzemelerini korurken mümkün olan en iyi temizlik sonuçlarını elde edersiniz.

Verimlilik aracı olarak yukarıdan aşağıya çalışıyoruz. Üst seviye bir yüzeyden herhangi bir kir veya toz düşerse, döşemeyi, tezgahları veya korkulukları temizlemek için geri gitmemiz gerekmez. Bu, işi mümkün olduğunca çabuk yapmamızı sağlar, böylece binayı kullanım için açabilirsiniz.

Son Denetimin Yapılması

İnşaat sonrası temizlikte son adım, binanın son incelemesini tamamlamaktır. Orijinal olarak gözden kaçırılmış olabilecek kirleri aranmalı ve profesyonel ekip ayrılmadan önce bu sorunları halletmelidir. Tüm yüzeyleriniz yeni gibi parlayacak ve binayı uygun görür görmez kullanmaya başlayabilirsiniz.

İnşaat Sonrası Temizlik: Kirli İşler Yapıldıktan Sonra Temizlenmesi Gerekenler

Büyük bir inşaat veya yenileme projesi tamamlandığında, ardından her zaman büyük bir karmaşa kalır. Büyük kalıntıların giderilmesi ve alet ve ekipmanların geri gönderilmesi ile ilgili temel temizliğin yanı sıra, inşaat sonrası temizliğin kritik bir kısmı üretilen tüm tozu temizlemektir. İnşaat projeleri, çevreleyen yüzeylerde yatandan havada yüzene kadar çok miktarda toz üretir. Bu parçacıklar kendilerini yeni binanın her köşesine yerleştirecek ve mekanın donuk ve pis görünmesini sağlayacak ve iç mekan hava kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Bir inşaat veya yenileme projesini tamamladıktan sonra bu alanları temizlendiğinden emin olun:

Tüm Yüzeylerin Silinmesi

Bu, inşaat sonrası temizliğin ilk ve en belirgin kısmıdır. Duvarlar da dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyin üzerine toz yerleşecektir. Yüzeyin verniğine veya boyasına zarar vermemek için tozu kurutmak en iyisidir, ancak devam etmeden önce küçük bir noktayı test ederseniz nemli bir bez kullanılabilir. Dolapların üst kısımlarını, zemindeki süpürgelikleri, iç rafları ve iç çekmeceleri kontrol ettiğinizden emin olun. Düz yüzeylere ek olarak, aşağıdaki gibi garip şekilli veya yaygın olarak gözden kaçan öğeleri de temizlemek önemlidir:

 • Aydınlatma armatürleri ve abajurlar
 • Küçük ev aletleri ve elektronik
 • Mobilya veya heykeller
 • Tavan vantilatörleri
 • Kapı kolları
 • Pencere pervazları
 • Vakumlu veya Temiz Halılar ve Döşemeler

Tamamen yeni bir şey yerine mevcut bir binaya bir yenileme projesi yaptıysanız, toz veya döküntünün binanın diğer alanlarına sızması mümkündür. Toz, mobilya, perde, koltuk minderleri veya diğer kumaşlar dahil olmak üzere yakınlardaki halıların ve döşemelerin liflerine kolayca gömülebilir. Tüm halı veya döşemeli eşyaları mümkün olduğunca derinlemesine vakumlayın. Çok miktarda toz birikmesi durumunda liflerin daha fazla hasar görmesini önlemek için halıları buharla temizlemek için profesyonel bir halı temizleyici işe almayı düşünebilirsiniz. Döşemenin profesyonelce temizlenmesi, projeden kaynaklanan kir ve kalıntılardan büyük ölçüde etkilenmişse iyi bir seçenek olabilir.

Hava Filtrelerini Değiştirin

Havada uçuşan tüm toz ve döküntülerin hava deliklerine girmesi muhtemeldir. Toza maruz kalan hava filtrelerini yenileriyle değiştirin ve havalandırma deliklerini sabun ve su ile temizleyin. İnşaattan sonra filtrelenmemiş havayı solumak, binanın sakinleri için solunum problemlerine yol açabileceğinden bu çok önemli bir adımdır.

Açık Basınçlı Yıkama

İnşaat projeniz yepyeni bir bina veya mevcut bir binaya dış mekan uzantısı içeriyorsa, dış duvarları ve kaldırımları basınçlı yıkamayı düşünebilirsiniz. Bu, tamamlandıktan sonra binanın dış görünümünü parlak ve davetkar tutacaktır.

Büyük bir inşaat projesinden sonra temizlik tek başına bir iştir. Sitemizden İşinde Uzman İnşaat Sonrası Temizlik Firmalarına Hemen Ulaşabilir Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir