İzolasyon ve Su Yalıtımının Faydaları

Paylaş:

İzolasyon Ve Su Yalıtımının Faydaları

İzolasyon ve Su Yalıtımının Uzun Dönemdeki Faydaları

İzolasyonlar ve yalıtımlar binaları dış etkenlerden; yağmur, kar, dolu, nemi, yeraltı suyu gibi etkenlerden binayı korumak ve aynı zamanda da iç tehditler olarak tanımlanan; banyo, mutfak, tuvalet sularından arındırmak amacıyla yapılmaktadır.

Özellikle konutlarda çatınızı yalıtmak günümüzde çok yaygındır. Mülkünüze kurduğunuz çatı kaplama sisteminden bağımsız olarak, yalıtım, göz ardı edemeyeceğiniz uzun vadeli faydalar sağlamada uzun bir yol kat edebilir. Çatı yalıtımını tercih etmek ilk harcamalarınızı artırsa da uzun vadede tasarruf edeceksiniz. Bu nedenle, öngörü sahibi biriyseniz, çatınızı yalıtmak mantıklı olacaktır.

Su yalıtımı denilen durum, suyu kontrol etmek, binanın ömrünü uzatmak için koruyucu nitelikte olan tabakaların ve sistemlerin kurulmasıdır. Bir diğer ismi izolasyon olan su yalıtımının binaların olmazsa olmazı olduğu bilinmektedir. Deprem gibi doğal felaketlere karşı da etkisi olur.

Düzgün tasarlanmış ve kurulmuş bir yalıtım sistemi, anında ve uzun vadeli faydalar sunar. İzolasyon personelinizi, ekipmanınızı, sisteminizi ve bütçenizi korur.

Yalıtımın Uzun Vadeli Faydaları

• Enerji maliyetlerini düşürür

• Nem yoğunlaşmasını önler

• Yeni mekanik ekipmanın kapasitesini ve boyutunu azaltır

• Proses performansını artırır

• Kirletici emisyonları azaltır

• Personelin güvenliği ve korunması

• Akustik performans: gürültü seviyelerini azaltır

• Yatırım getirisini (ROI) en üst düzeye çıkarır

• Görünümü İyileştirir

• Yangın koruması

İzolasyonun Uzun Vadeli Yararları

Bugün, ısıtma ve soğutma maliyetlerinde son zamanlarda yaşanan keskin artışlarla birlikte, birçok insan evlerini daha enerji verimli ve enerjiden sorumlu hale getirerek enerji faturalarından nasıl tasarruf edebileceklerini soruyor. Bir bina ya da ev izolasyonu size uzun vadede çok fazla artı kazandırır:

• Aylık ısıtma ve soğutma faturalarınızdan tasarruf edin

• Aileniz için daha sağlıklı bir iç ortam yaratın

• Gürültüyü azaltın

• Evinizin konforunu artırın

Daha az yakıt yakarak daha temiz bir küresel çevreye katkıda bulunun. Yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki tüm konuşmalarla birlikte, herkes enerji tüketiminizi azaltmada en büyük farkı yaratmanın en verimli yolunun izolasyon olduğunu kabul etmektedir.

Su İzolasyonunda Kullanılan Malzemeler

Binanın sağlamlığı ve güvenilirliği için su yalıtımının en kaliteli en sağlam ürünlerle yapılması gerekir. Örtü bölgesinde bitümlü ve sentetik örtüler, sürme bölgesinde çimento, bitüm, poliüretan, akrilik bazlı malzemeler kullanılır.

Su yalıtımının bir sonraki yapısal kısmında ise yapı kimyasalları ile derz malzemeleri kullanılır. Bütün bu malzemelerle yapılan bina hazır olduğunda suyla ilgili bir problem ortaya çıkartmayacaktır. Ancak her malzemenin kalitelisi ve kalitesizi mutlaka vardır. Bu konuda daha hassas ve araştırmacı olunması gerekir.

Bir başka su yalıtımında kullanılan ürün de Polistiren’dir. Polistiren, 50 yılı aşkın tüm hizmet ömürleri boyunca üstün, sabit yalıtım performansı sunmak üzere tasarlanmış, oldukça dayanıklı bir yapı ve yalıtım malzemesidir.

İzolasyon olarak kullanılan polistirenin olağanüstü R Değeri, enerji tasarrufunuzu ve evinizdeki konfor düzeyini en üst düzeye çıkarır. R değeri ne kadar yüksekse, yalıtım evinizin içindeki ve dışındaki ısı akışını azaltmada o kadar etkilidir. Polistiren levhalar ve bloklar yaşla birlikte bozulmaz ve binanın veya evin ömrü boyunca sabit R değerleri sağlar.

Doğru yalıtım türünü kullanmak, uygun sıcaklıkları korumanıza yardımcı olur, yani evinizde sürekli olarak ısıtma veya soğutma cihazları kullanmanıza gerek kalmaz. Doğru polistiren yalıtımı, binlerce kişiyi daha düşük enerji faturalarına ulaştırır.

Su Yalıtımı Nerelere Yapılır?

Günümüzde su yalıtımı en çok evlere yapılmaktadır. Özellikle çatı katları su yalıtımının yapıldığı en önem taşıyan alanlardır. Bunun sebebi ise doğal etkenlerin; yağmur, dolu veya kar gibi etkenlerin çatıya zararlar verebilmesidir.

Herhangi bir su sızıntısının olmaması ve çökmeler gerçekleşmemesi için su yalıtımı büyük önem taşır. Su yalıtımının kullanıldığı bir diğer önemli bölge ise temel ve döşemelerdir.

Temellerde ve duvarlarda su izolasyonu nasıl yapılmaktadır?

Binanın temeli yeraltı sularının basıncına maruz kalmaktadır. Binanın temeline yalnızca beton atmak bu sorunu tamamıyla çözemez. Bu durumun sağlıklı bir şekilde çözülmesi için su izolasyonunda çok iyi bir şekilde yapılması gerekir. Genellikle yer altında olabilecek su sorunlarına tedbir olarak bohçalama metodu uygulanmaktadır. Membran tabakasıyla binanın bütün temeli sarılır. Bu yöntemle su hangi yönden gelirse gelsin binaya zarar veremez. Bu uygulama süresince bitüm bazlı membran kullanılır. Bu uygulama binanın ömrünü en az iki katı kadar uzatmaktadır. Bu yüzden su izolasyonu büyük önem taşımaktadır ve göz ardı edilmemelidir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir