Kamera Sistemleri Nasıl Kurulur?

Paylaş:

Yaşam ve çalışma alanlarının en fazla tercih edilen güvenlik önlemleri arasında bulunan kamera sistemleri, özellikle hırsızlık girişimlerine karşı önemli bir caydırıcılık oluşturmaktadır. Bu nedenle profesyonel sistemlerinin kullanılması için her yapıda kamera sistemi firmaları üzerinden hizmet talep edilebilir.

Firmalar günümüzde yerli veya yabancı üretim kameralar ve cihazlar kullanarak, hem yaşam hem çalışma alanlarında sistem kurulumları sağlayabilmektedir. Bu çalışmalarda en önemli nokta öncelikle yerinde inceleme sonrasında bir proje hazırlanması ve ardından onay ile birlikte uygulamanın sağlanması işlemi yer almaktadır. Bu sayede iyi bir kamera sistemi ile birlikte yapılarda gayet geçerli bir güvenlik önlemi elde edilebilir.

Kamera Sistemi Kurulumlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Profesyonel bir firma tarafından kamera sistemi kurulumu gerçekleştirilirken, tecrübeli bir ekip birçok özel noktaya dikkat etmelidir. Örneğin, en basit noktalardan biri olarak kameraların açısının çok iyi ayarlanması ve direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Güneş ışığı kameranın arkasında kaldığı sürece kamera gün boyunca rahat bir şekilde aydınlık bir ortamda çekim yapabilir ve çekim kalitesi her zaman yüksek düzeyde olacaktır.

Farklı ayrıntılara bakıldığında kamera kablosunun 4+1 kalitede olmasına özen gösterilmesi, kayıt sisteminin 4 ile 64 kanal arasında değişebilecek kapasitelerde olması gerekir. Kayıt sistemine bağlı bir şekilde kullanılacak ekran ve IP üzerinden kullanılabilecek uygulamalar ile 7/24 güvenlik kamerasının görüntüleri takip edilebilmelidir.

Güvenlik kameraları özellikle hırsızlığa karşı caydırıcı bir yapıya sahip olduğu için sonraki süreçlerde yaşanan sıkıntılarda kanıt oluşturacak görüntü kayıtlarının sağlıklı bir şekilde depolanması önemlidir. Bu noktada kullanılacak kayıt cihazında da dikkat edilmesi gereken ayrıntılar kapsamında örnek olarak 4 adet kamera yer alıyorsa, 500 GB gibi bir hard disk yeterli olacaktır. Bu kapasitede bir hard disk sayesinde ortalama 20 ile 40 gün arasında kayıt avantajı elde edilebilir.

Kamera Sistemi Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Profesyonel bir firma kurulum işlemlerini gerçekleştirmek için yaptığı incelemeler sırasında kamera noktalarını net bir şekilde belirlemelidir. Işık açısı ve engeller göz önünde bulundurularak doğru noktaya montajı yapılan kameralar birbirlerine ve kayıt sistemine bağlı şekilde kablolu ya da kablosuz kullanılacak kapsamda hazır hale getirilmelidir.

Kamera noktalarının hazırlanması sonrasında bu kameraların kayıt işlemlerini gerçekleştirecek dijital kayıt cihazı da uygun bir noktada monitör ile yakın ve doğru kablolama mesafesinde kullanılmalıdır. Tüm cihazlar doğru yerlerine uygun şekilde montaj edildikten sonra kablolama işlemleri ile bu cihazların birbirinden bağlantısı sağlanır. Örneğin, genellikle güvenlik kamera tesisatında her kamera için bahsedilen 4+1 şeklinde kablolar kullanılarak bağlantılar gerçekleştirilir.

Kablo bağlantılarının eksiksiz bir şekilde yapılması ile birlikte kameralar güç ve kayıt bağlantılarını doğru bir şekilde aldığı için isteğe bağlı olarak sadece görüntü veya hem görüntü hem ses kayıtlarını eksiksiz bir şekilde yapacak hale gelecektir. Bu nedenle de seçilecek kameraların gündüz doğru bir aydınlatma ile HD çekim yapabilmesi gece saatlerinde de gece görüşüne sahip olarak yine net bir görüntü kaydı alabilmesi gibi avantajlara dikkat edilmelidir.

Kamera Sistemleri İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Kamera Sistemi Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir