Kış Aylarında Ev Yaşamını Eğlenceli Kılacak 5 İpucu

Paylaş:

Güneşli günlere veda edilen zamanlar açık havalarda geçirilen vakitlerin azalacağı kış günlerinin habercisindir. Ülkemizin büyük bir kısmı düşük sıcaklıklardaki soğuk kış günlerine sahiptir. Peki, kışın keyifli bir zaman geçirmek için ne yapılabilir? Kış evde uyumak ve zamanın geçmesini beklemek ve battaniyenin altında yaz hayallerinin tadını çıkarmak anlamına gelmez. Yaz ayları kadar rahat olmasa da, kışın yapılabilecek birçok aktivite var. Bu yazıda, kışın yapılabilecek keyifli iç mekân aktiviteleri hazırladık. İşte kışınızı keyifli hale getirmek için yapabileceğiniz bazı öneriler.

Ailece film geceleri düzenleyin

Sinema, sevdiklerinizle evde kışın yapabileceğiniz en keyifli iç mekân aktivitesidir. Şiddetli hava koşulları hakkında endişelenmeden geçireceğiniz bu sefer kültürel anlamda size bir şeyler katacak ve zamanınızı en iyi şekilde geçirmenizi sağlayacak. Geceyi patlamış mısırla taçlandırmayı ve böyle keyifli film gecelerinde sıcak kahvenizi yudumlamayı da unutmayın.

Daha fazla kitap okuyun, öğrenin ve eğlenin

Bir başka keyifli iç mekân aktivitesi daha fazla kitapla buluşmaktır! Çünkü hayal gücünüzü ve bilgi kapasitenizi, kültürünüzü zenginleştirmek için kış mevsiminden daha uygun bir mevsim bulamazsınız. Kötü havaya maruz kalmadan sıcacık evinizde eğlenmek için daha fazla zaman harcayabilir ve çok sayıda kitap okuyarak okuma listenizi zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca ailecek bir kitabı sırayla birer bölüm okuyarak sıcak ve eğlenceli bir ortam yaratabilir bölümler hakkındaki fikirleriniz paylaşabilirsiniz.

Birlikte oyunlar oynamayı unutmayın

Soğuk havada zaman geçirebileceğiniz bir diğer etkinlik grup oyunudur. Bunun için evde tombala, Tabu, sessiz sinema gibi arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle birlikte birçok oyun oynayabilirsiniz. Bu şekilde, iyi zaman geçireceksiniz ve sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla keyifli anılar biriktireceksiniz. Soğuk kış günlerinin unutulmaz eğlencelerini yaşamak için bu ve benzeri oyunları oynamak size çok iyi gelecek.

Ailece yapboz tamamlayın

Kışın evde daha fazla zaman geçiriyoruz! Ancak, kış mevsiminde hoş bir zaman geçirmek için evin dışına çıkmak gerekli değildir. Örneğin, çok parçalı bir yapboz yapmak günlerinizi son derece keyifli hale getirebilir ve zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir. Camın önündeki masada oturup, bir yandan yağan karı seyredebilir ve ailecek yapbozu tamamlamaya çalışarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Işıkları kapatın, sıcak salebinizi alın ve hikâyeler anlatın

Soğuk havalarda evde keyifli zaman geçirmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri sizi sıcak tutan salebinizi yudumlarken ailecek güzel hikâyeler anlatmak veya eski anılardan bahsetmektir. Eski çağlardan beri kış günlerinin vaz geçilmez eğlencelerinden biri hikâye anlatıcılığıdır. Sizde her aile bireyi sırayla bir hikâye anlatacak şekilde bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kış günleri her ne kadar karanlık ve soğuk olsa da istenildiği takdirde özlemle hatırlanacak anıların biriktirilebilmesi için çok güzel fırsatlar sunar. Ancak bu güzel aktivitelerin sağlanabilmesi için evin sıcak ve güvenli ortamına ihtiyaç duyulur. Evleri soğuktan ve bundan kaynaklanan kazalardan korumak ise doğru yalıtıma düşer.

Zorlu Hava Şartlarına Karşı İzolasyon ve Su Yalıtımının Önemi

Kış şartları ulaşım başta olmak üzere hayatın birçok noktasında aksamalar yol açabilir. Hava şartlarına bağlı olarak gelişebilecek aksaklıklar evimizi de tehdit etmektedir. Özellikle izolasyon ve su yalıtımı bu şartlarda yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi adına büyük önem taşır. Su yalıtımı su ile yapı parçaları arasındaki geçişin sınırlandırılması demektir. Bu noktada duvar, çatı, temel, teras ve zemin yalıtımı gibi çeşitli alanlarda izolasyon işlemleri uygulanır.

Duvar yalıtımı: Duvar su izolasyonu, yapılara sızan suyun binanın yapısında oluşturabileceği çürümeleri önlemek adına gerçekleştirilir. Duvar su yalıtımında mebranların iki kat olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Temel Su İzolasyonu: Bina temelleri yapıların en önemli parçalarıdır. Temeller bina yapılmaya başladığı andan itibaren su sızıntıları ile karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle temel su izolasyonunun iyi bir şekilde uygulanması şarttır. uygulamak gerekmektedir.

Dış Cephe Su Yalıtımı: Bu izolasyon yapının her bölümünde temel duvarlarının en alt seviyesine kadar inilerek, drenaj sistemleri ile kapatılmış su sızdırmaz bir membranın eklenmesi işlemidir. Bu uygulamada su, yer çekimi etkisiyle veya bir pompayla dışarı aktarılır.

Zemin Su Yalıtımı: Bu su yalıtımı, özellikle ıslak zeminlerden alt katlara sızıntı olmasını engellemek maksadıyla yapılır. Evlerin yapısının korunması ve komşu dairelere zarar verilmemesi için bu yalıtı uygulamak şarttır. Aksi durumda aşağı sızan su nedeniyle kaynaklanan zararı karşılamak zorunda kalırsınız. , su yalıtımı şarttır.

Yalıtım ve İzolasyonda En İyi Ustalarla Çalışın

Su izolasyonu doğrudan ve dolaylı olarak yapıları koruyan önemli bir parçadır. Bu yalıtımın iyi yapılmamış olması ev sahiplerini zor durumda bırakır. Yoğun yağışlarda özellikle kendini gösteren yalıtım eksikliği normal şartlarda anlaşılmasa da yapı parçalarının çürümesine neden olabilecek sızıntılara yol açabilir. Bu nedenle düzenli olarak yalıtımda sıkıntı olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa sorunlar acilen çözülmelidir. Bu işlemlerin kontrolünde ve tamirinde her zaman en iyi ustalarla çalışmak gerekir. İşinde yerli bilgi ve beceriye sahip olan bu ustalar sorunun tespitinde ve en uygun yollarla çözümünde belirleyici rol oynarlar. Aksi durumda sorunlarınızı çözemez en zor zamanlarda büyük sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Siz de çatı, duvar, zemin ve temel izolasyonlarınızın uzman eller tarafından sağlanmasını istiyorsanız sitemizde yer alan, müşterilerce olumlu değerlendirilmiş ustalarımızdan bilgi ve destek alabilirsiniz. Çünkü sanıldığının aksine maliyeti artıran kalite değil kötü işçiliktir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir