Kış Aylarında Klima Bakım ve Tamiri Ne Kadar Avantajlı ?

Paylaş:

Sezon değişiklikleri klima sisteminizde düzenli bakım yapmak için mükemmel bir zamandır. Sisteminizin her zaman kalifiye bir uzman tarafından düzenli olarak servis edilmesi / bakımının yapılması tavsiye edilir, ancak sizin de yapabileceğiniz birkaç kontrol de vardır.

Kışa Hazırlık Klimalarda Avantaj Sağlar

Klimaları kış bakımına sokmak akıllıca bir düşüncedir. Daha soğuk aylarda, klima bakım ve tamiri yapılmış halde olmak, ısıtma maliyetlerinizin alışılmış bir aralıkta kalmasını garanti etmeye yardımcı olacaktır. Isıtıcınızın ideal yeterlilikte çalışmasını garanti etmek için gereken deneyim, zemin ve prosedür aparatına sahip uzman bir klima montajcıları, sorunların kolayca çözülmesine yardımcı olacaktır.

Kış boyunca klima bakımını yapmak, ısınma etkinliğini artırmak için yapabileceğiniz küçük değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Artırılmış Klima Ömrü:

Klimaların birçoğu 15 ila 20 yıl arasında bir yerde dayanacaktır. Bu, klimaların üzerlerinde geleneksel yükseltmeler yapıldıkça, bakımları gerçekleştirilip düzenli hale gelmesiyle mümkündür.

Küçük Sorunları Düzeltme:

Klimaları kış boyunca planlı olarak bakımını yapmak, hava kalitesini iyileştirmek ve ısıtma giderlerini azaltmak için küçük sorunların çözülmesini garanti edebilir. Örneğin, klimanın çalışmasıyla evinizin havalandırma çalışması toz biriktirebilir ve normalde temizlenmeme ihtimaline bağlı olarak kalıntı böcekleri ve mikroorganizmalar için bir üreme alanı olabilir. Bu, kötü iç hava kalıntısına neden olacak ve ısıtma verimliliğini tetikleyecektir. Borular da bir süre sonra zayıflayabilir ve havayı dışarıda bırakabilir. Kanalın düzenli olarak temizlenmesi ve kanallarınızın sabitlenmesi evinizdeki hava kalitesini artırabilir ve ısıtma giderlerini azaltabilir.

Hava Filtrelerini değiştirin:

Kirli Hava Filtreleri hava akışını ve sistemin tüm verimliliğini azaltır. Hava filtreleri 1 ila 3 ayda bir temizlenmelidir. Daha güvenli tarafta, hava filtrenizin tıkalı veya tıkalı olup olmadığını görmek için her otuz günde bir hava filtresini kontrol edin. Ürün kılavuzlarına bakın ve sistemdeki en iyi hava filtresini kullanın.

Filtrelerinizin Temiz Olup Olmadığını Düzenli Olarak Kontrol Edin

İsterseniz kendiniz yapabileceğiniz budur, aksi takdirde kalifiye bir profesyonel tarafından aldığınız hizmetin bir parçası olacaktır. Filtrelerinizi yaz başında temizlemeniz / kontrol etmeniz tavsiye edilirken, kışa girmeyi de kontrol etmeniz önerilir. Özellikle uzun bir sıcak yaz veya uzun bir soğuk kış olduğunu fark ederseniz ve klimanızı normalden daha sık kullanıyorsanız, muhtemelen filtrelerinizi daha sık temizlemeyi düşünmelisiniz.

Filtrelerinizi temizlemek aslında klima bakımının en kolay ve en önemli yönlerinden biridir. Klimalar sadece sıcak hava emmek ve tüm güzel ve serin geri göndermek değil, aynı zamanda onlar da bizim için hava filtre. Toz ve döküntülerin filtrelenmesi bizi evde sürekli temiz, hava sirkülasyonu sağlar.

Filtrelerinizin bakımının düzgün yapılmaması sadece verimliliği etkilemez. Kirli filtrelerin astım ve alerjileri tetikleme gibi olumsuz sağlık etkileri de olabilir, ayrıca sisteminizin gürültülü olmasına neden olabilirler ve kimse bunu istemez….

Klimanızın Etrafındaki Alanı Temiz Tutun

Klima ünitesini ve çevresini temiz ve korunaklı tutmak, klimanızı korumanın nispeten kolay ama çok önemli bir parçasıdır. Ünitenizde kir olması veya kir birikmesi, daha fazla çalışmasına neden olarak verimliliği azaltabilir ve enerji maliyetlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Dış ünitenizin etrafındaki alanı kir ve yapraklardan uzak tutun, bölgedeki bitki veya ağaçları koruyun ve alanı genellikle engellerden uzak tutun.

Klima Sisteminize Düzenli Olarak Bir Uzman Servise Yaptırın

Kalifiye bir profesyonel ile klima sisteminizin düzenli servisindeki rezervasyonun önemsiz olduğu anlaşılamaz. Evet, sizin de yapabileceğiniz bazı temel bakımlar var, ancak çoğunlukla bir profesyonelin işi sizin için yapmasını istemek daha doğrudur.

Nitelikli bir uzman sadece korumak için bilgi ve uzmanlığa sahip olması ve gerektiğinde sorunları teşhis etmekle kalmaz, aynı zamanda işi doğru bir şekilde tamamlamak için doğru araçlara da sahiptir. Nitelikli bir uzman aşağıdaki gibi işleri yapacaktır:

  • Kanalınızda aşınma ve / veya hasar olup olmadığını kontrol eder
  • Ünitenizde küf oluşumuna yol açabilecek bir nem birikimi olup olmadığına bakar.
  • Elektrik bağlantılarınızı kontrol eder.
  • Soğutucu seviyenizi kontrol eder.
  • Sisteminizin en iyi ve aynı zamanda en verimli şekilde çalıştığından emin olabilmeniz için diğer birçok gerekli kontrolü yapar.

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Klimanızın bakımının hem pratik hem de ekonomik birçok faydası vardır. Sisteminizi koruyarak, en iyi şekilde çalışması için en iyi fırsatı yaratırsınız. Çoğu insan klimasından mümkün olan en yüksek verimi almak ister, sonuçta evdeki en büyük enerji kullanıcılarından biri olabilir. Düzenli bakım, sisteminizin yeterli ve sürekli olarak soğutulmasını ve ısıtılmasını sağlamaya yardımcı olabilir, bu da enerji faturalarınızdan tasarruf sağlar.

Daha büyük resme bakıldığında, düzenli bakım, masraflı ünite onarımlarından ve hatta değiştirmeden de tasarruf edebilir. Perspektife koymak için, verimli bir şekilde çalışmaya devam etmeleri ve küçük sorunları büyük ve pahalı bir sorun haline gelmeden önce yakalamaları için. Öyleyse neden evinizde en büyük yatırımlardan biri için bunu yapmıyorsunuz?

Bir Uzman Yardımı Almaya Ne Dersiniz?

Klimanızın düzenli bakımdan daha fazlasına ihtiyacı olduğunda, profesyonel klima montaj ustalarıdesteği alın. İyi eğitimli bir klima sisteminizdeki sorunları bulur ve düzeltir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir