Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Duvara monte klimalar modern teknolojinin en son ürünü değildir, ancak zaman zaman test edilerek üst modelleri geliştirilen klimalardır. Çeşitli tasarımlar, stiller ve boyutlarda mevcuttur, bu da odanızdaki boyut ve alana göre uygun ekipman olarak alabileceğiniz anlamına gelir. Daha yeni ekipman, enerji tasarrufu sağlayan ve elektrik faturalarınızı önemli ölçüde azaltan invertör teknolojisi ile donatılmıştır. Klima filtreleri ve kablosuz uzaktan kumanda, duvara monte edilen AC ünitelerin ortak özellikleridir, yani kullanımı çok kolaydır.

Duvara Monte Klima Ünitesinin Takılması

Duvara monte klimalar, bir odadaki merkezi havanın bulunamamasına rağmen kurulabilir. Kurulum prosedürü neredeyse bir pencere klimasına benzer. Burada basit beş adımda bir duvara monte AC kurulum prosedüründe yer alan farklı yönlerden bazıları vardır.

Duvar gibi bir yüzeye montaj ünitesi takıyorsanız, ahşap bir çerçeve veya destek plakası gerekip gerekmediğini görmek için talimatları kontrol edin. Eğer öyleyse, bu yerel olarak temin edilebilir, istendiği gibi bitirilebilir ve ahşap vidalarla doğrudan duvar saplamalarına monte edilebilir.

Duvardan bir ünite kuruyorsanız, duvarınızda tüm odayı simetrik olarak kapsayabilecek en iyi montaj noktasını bulun. Montaj noktasının doğru konumu, hava akışının odanın farklı kısımlarına eşit şekilde dağılmasını sağlamak ve en iyi görünüm için önemlidir. Tercihen duvarın iç kablolardan, borulardan ve elektrik bağlantılarından arınmış bir kısmını seçin.

Konum noktasını tamamladıktan sonra, duvarı klima ünitenizin boyutlarına göre işaretleyin. Kabul edilen kural üç kez ölçülüp bir kez kesilmesidir. Bir tamirci değilseniz veya duvar panosuyla çalışmaya aşina değilseniz, duvarınıza saldırmadan önce delme ve kesme gibi bazı beceriler uygulamak isteyebilirsiniz. Bunu sizin için bir profesyonel yapmayı tercih edeceğinize karar verirseniz iyi olur.

Ağır üniteyi her zaman bir çerçevenin içine yerleştirin, çünkü ağır üniteyi desteklemeye yardımcı olacaktır. Ünitenin beton bir duvarla doğrudan temas etmesi asla tavsiye edilmez, çünkü duvardaki nem ve akım geçişi ortaya çıkabilecek potansiyel tehditlerdir. Klima ünitesini yerleştirmek için kontrplak veya ahşap bir çerçeve çok yararlıdır. Klima ünitesinin herhangi bir bileşenini veya parçasını zorlamayın veya itmeyin, aksi takdirde cihaz arızalanabilir.

Bir başka uygun ve güvenli yöntem, klima kasasını takmak ve yerine oturduğunda AC kasasını içeriye sokmaktır. Bu, herhangi bir bileşen hasarını önler ve herhangi bir kötü itme veya kuvvet varsa, yalnızca kasaya zarar verir, bu da daha kolay onarılabilir.

Ünite monte edildikten sonra, nem ve sıcak havanın klima ünitenizin erişemeyeceği şekilde tüm açık boşlukları yalıtım parçaları veya silikon kalafat ile kapatın.

İhtiyati önlemler

Kurulum prosedürü tamamlanmadan ana elektrik beslemesini açmayın. Bir pencerenin altına monte etmek sadece duvarınızdaki deliği daha az fark edilmez, aynı zamanda destek yüklerine dikkat etmek için başlık takmanız gerekmeyecektir. Ancak, pencerelerinizin altındaki elektrik prizlerine dikkat edin.

Duvar içi üniteler için, ünitenin arka tarafını toz, nem, yapraklar ve yağ vb.’den uzak tutun, çünkü bu maddeler varsa,  klima ünitenizin normal çalışmasına izin vermeyebilir. Aynısı, duvara monte, split-AC tiplerindeki dış üniteler için de geçerlidir.

Duvara monte klima ünitelerinin montajı üzerinde çalışırken eldivenler, ayakkabılar ve ilk yardım çantası olmalıdır.

Önemli Yönergeler

Kurulum prosedürünü öğrendiğimize göre, ihtiyaç ve gereksinimlerimize göre seçebilmemiz için farklı duvara monte AC üniteleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Günümüzde AC ünitelerin çoğu 110-220 voltluk bir dahili transformatör ile donatılmıştır. Muhtemelen ilk soğutma sıvısı şarjını sağlamak ve kablolarınızı kontrol etmek için bir profesyonelden yardım almak isteyeceksiniz.

Elektrik tüketimini azaltmak için hava filtrelerini düzenli olarak temizleyin. Sabunlu bir çözelti, köpük tipi hava filtrelerini yıkamak için en iyi temizleme sistemidir.

Pencere klimasının nasıl kurulacağını öğrenmeden önce, pencerenizin klima ünitesinin ağırlığını taşıyabilecek kadar sağlam olduğundan emin olun. Pencere çerçevesinde herhangi bir çürüme veya hasar varsa, önce gerekli onarımları yapın.

Pencereye Takılabilen Klimaların Montajı

Bir pencere klima ünitesinin nasıl kurulacağına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bir şey, bir destek braketi kullanıp kullanmayacağınızdır. Bu tip braket ayrı olarak satılır ve klimanın bir miktarını pencere kanadından ve eşiğinden aktardığı için önerilir. Ek güvenlik sağlar ve pencere, pencere parçaları veya dış duvara zarar verme olasılığını en aza indirir.

Bazı braket modelleri alet gerektirmez ve mevsimsel depolama için kolayca çıkarılabilir. Daha kalıcı bir çözüm için diğer destek braketleri pencere çerçevesine bağlanır. Pencere klima destek braketinin nasıl takılacağı konusunda üreticinin talimatlarını izleyin. Alt pencere kanadını açın ve gerekirse verilen donanımı kullanarak braketi takın. Ardından, bir kılavuz rayına önceden monte edilmemişse, akordeon panelleri klimanın her iki tarafına kaydırın.

Klimalar aldatıcı bir şekilde ağır olduğundan, bir pencere klima ünitesinin takılması iki kişilik bir iştir. Klimayı bir yardımcıyla dikkatlice kaldırın ve açık pencerenin içine yerleştirin. Üniteyi pencere çerçevesinin ve montaj destek braketinin altına yerleştirin. Klimayı pencere açıklığında ortalayın ve ünitenin alt kılavuzunu veya flanşını pencere taburesine yaslayın.

Klimayı Yerleştirin ve Sabitleyin

Bazı modellerde bu modele özgü adımlar olabileceğinden, bir pencere klima biriminin nasıl takılacağı konusunda her zaman üreticinin talimatlarını izleyin. Ağır üniteyi emniyete alınana kadar açık pencerede dengelemeye yardımcı olması için yardımcınızı yakın tutun.

Klima pencere çerçevesine oturduktan sonra, ilave denge sağlamak için üst pencere kanadını kutunun üstüne ve üst flanşın arkasına çekin.

Pencere klimasının nasıl monte edileceği ile ilgili talimatlara uyarak, kabini ve/veya flanş kılavuzunu ünitenin üstünde ve altında pencere kanadına ve pencere taburesine takmak için vidaları kullanın.

Alt kanadın yanlışlıkla açılmasını önlemek için L şeklinde bir pencere kilitleme braketini üst pencere kanadına takmak için bir vida veya vida kullanın. Vida için bir pilot delik açmak için bir matkap kullanın ve bir tornavida kullanarak braketi sıkın.

Yan Panelleri Sabitleyin

 • Pencere kliması güvenli hale geldikten sonra, ılık havayı dışarıda ve soğuk havayı içeride tutmak için bazı son adımları atın.
 • Akordeon panelleri klimanın her iki tarafından pencere kanadı rayına kadar uzatın.
 • Yan panelleri vidalarla sabitleyin.

Pencere klimalar genellikle köpük yalıtım şeridi ile gelir. Köpük şeridini doğru uzunlukta kesin ve üst pencere kanadı ile alt pencere kanadı arasına yerleştirin.

Modelinizde bir köpük şeridi yoksa, yapışkan olmayan köpük sıyırma satın alın ve bunu pencere kanatları arasındaki boşluğu doldurmak için kullanın. Son olarak, klimayı bir prize takın ve üniteyi açın.

Taşınabilir bir klima, geleneksel bir pencere klimasına daha az kalıcı bir alternatiftir. Ünite zemine oturur ve egzoz, pencere açıklığındaki bir panelden havalandırılır.

 • Portatif klimanın yerleştirileceği pencereyi açın.
 • Köpük havayı sıyırmak için kesin ve pencere kanadına ve çerçeveye takın.
 • AC biriminin pencere havalandırma panelini açıklığın genişliği boyunca uzanacak şekilde ayarlayın.
 • Pencere kanadını havalandırma panelinin üstüne oturana kadar indirin.
 • İstenirse pencerenin açılmasını önlemek için L şeklinde bir güvenlik braketi takın.
 • Havalandırma borusunu havalandırma paneline yerleştirin.
 • Havalandırma borusunu klimanın arkasına takın.
 • Üniteyi yakındaki bir prize takın, güç düğmesini açın ve istediğiniz sıcaklığa ayarlayın.

Bir pencere klima ünitesinin kurulması memnuniyet verici bir projedir. Bir yardımcı yardımıyla ve üniteyi sabitlemek için yeterli vidaları sıkarak az miktarda ağır kaldırma gerektirir, ancak sonuç, sıcak mevsimde tadını çıkarmak için serin bir odadır. Birçok pencere kliması, serin bir oda için ısıtma da sağlayabilir, bu da bir pencere klimasının nasıl kurulacağını öğrenmek için yıl boyunca fayda sağlar.

Kurulum sırasında, ahşap pencere çerçevelerinde bölünmeyi en aza indirmek ve diğer pencere çerçeveleri türlerine nüfuz etmeyi kolaylaştırmak için kullandığınız vidalar için pilot delikler açmak üzere bir elektrikli matkap ucu kullanın. Kurulumdan sonra performansı optimize etmek için klima filtresini düzenli olarak temizleyin.

Sitemizden, Klima Servislerine Hemen Ulaşabilir Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir