Koltuk Döşeme Öncesi Kumaş Seçimlerinizde Önemli İp Uçları

Paylaş:

Döşemeli mobilya satın almayı düşündüğünüzde akla ilk gelen şey genellikle hangi rengi seçeceğinizdir. Genellikle kumaş seçiminde en büyük faktördür. Ancak renk önemli olsa da, diğer faktörler de eşit derecede önemlidir. Ya da eskiyen koltuk döşemelerini nasıl değiştirecek ve nasıl kumaşlar seçmelisiniz?  Koltuk döşeme malzemeleri seçmek evinizdeki dekorasyona önemli katkılar sunacak bir ayrıntıdır ve önemlidir. Bu açıdan bakarak koltuk döşeme öncesi kumaş seçimlerinizde önemli ipuçlarını sizler için derledik.

Dayanıklılık

Kumaş dayanıklılığının önemi, kullanıldığı odadaki mobilya parçasına ve ailenin kişisel yönlerine (örneğin, çocuklar ve evcil hayvanlar evde yaşıyorsa) bağlı olarak değişir. Kumaş seçiminiz bu sorunları absorve etmelidir. Dokuma desenleri, daha yüksek iplik sayıları ve sıkı dokumalar basılı olanlardan daha uzun süre dayanır. İplik sayısı, kumaşın santimetrekaresi başına iplik sayısını ifade eder ve daha yoğun kumaş daha uzun süre dayanır.

Kanepenizi kimin kullanacağına bağlı olarak bir kumaş seçin. Eğer siz bir hayvanseverseniz ve evinizde beraber yaşadığını evcil hayvanlarınız varsa ve kanepenizi sizinle paylaşıyorsa, mikrofiber bir kumaş veya deri kumaş kaplama düşünün, çünkü bu kumaşlar yıpranmaya ve ekstra aşınmaya dayanıklıdır. ve yıpranmaya dayanabilir. Koltuk veya sandalyeniz günlük kullanımda olacaksa kumaş dayanıklılığı önemlidir.

Kumaş Stili

Hem mobilya parçasını hem de evinizin iç dekorunu tamamlayan bir kumaş seçin. Kumaş seçiminiz, kapladığı parçanın stili ve karakteri ile uyumlu olmalıdır. Örneğin, geleneksel bir kumaş, geleneksel tarzda bir çerçeve için tercih edilen bir seçimdir. Bununla birlikte, görünüşte farklı iki stili birleştirmek için maceracı bir stil anlayışınız varsa, tabii ki maceraya gidebilirsiniz. Bu yaklaşım mekanınıza özgünlük katar. Bu beklenmedik seçimin bir örneği, arka koltukta geometrik bir tasarım olabilir. Bu örnek en iyi, arka koltukta kendi başına bir vurgu ile çağdaş bir odada çalışır, böylece baskı dekorun geri kalanına bağlanır.

Bazı kumaşlar modern ve rahat görünürken, bazıları daha resmi görünüme sahiptir. Tarzınızı ve o odadaki dekorun ruh halini yansıtan kumaşı seçin. Desenin ölçeğini düşünün. Kapladığı mobilyanın büyüklüğüne ve oda büyüklüğüne uygun olmalıdır. Büyük, cesur bir desen daha büyük bir odada daha iyi çalışabilirken, daha sessiz veya daha küçük olan daha küçük bir alan için daha iyi bir seçim olabilir.

Renk

Kumaşın rengi genellikle mobilya alırken yaptığınız ilk seçimdir ve özellikle mobilya parçası odaya hakim olacak büyük bir kanepe ise, dekorunuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Renk seçiminizin uzun süre mutlu yaşayabileceğiniz bir seçenek olduğundan emin olun. Örneğin, özellikle kanepeniz de büyükse, daha küçük bir oda için çok koyu bir renkten kaçınmak en iyisi olabilir. Nötrler genellikle zaman içinde tatmin olma eğiliminde oldukları için en güvenli yoldur.

Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa, yumuşak renkli kumaşlardan kaçının.

Doğru ruh halini yakalamak için renk sıcaklığını göz önünde bulundurun. Sıcak ve soğuk renkler odanın ruh halini etkiler ve bu husus kararın bir parçası olmalıdır. Beğenmedikçe modaya uygun renklerden kaçının. Kanepenin veya sandalyenin iyileşmesi gerekmeden çok önce tarihli görünebilirler.

Özel Durumlar

Mobilya döşemesinde bir seçim yapmadan önce dikkate almanız gereken bazı faktörler vardır. Bunlar koltuğunuzu yerleştireceğiniz ortamla ilgilidir. Odanız çok güneş alıyor mu veya nem var mı? Mobilyaları sizinle paylaşan evcil hayvanlar var mı? Alerjisi olan var mı?

Solmaya karşı direnç: Bu faktör, bol miktarda güneş ışığı alan veya pencereye yakın bir odaya yerleştirilecekse önemlidir.

Küf direnci: Nemli bir iklimde yaşıyorsanız, küflenmeye karşı dayanıklı kumaş arayın.

Alerjiler: Tüysüz ve toz çekmediği için bazı alerjiler için mikrofiber gibi kumaşı düşünün.

Evcil hayvanlar: Evcil hayvanlarınız varsa, ipek gibi hassas kumaşlardan veya çok sayıda dokuya sahip herhangi bir kumaş kullanmaktan kaçının. Bunun yerine evcil hayvan dostu döşemeyi seçin.

Son Söz;

Tüm bu ayrıntılar göz önüne alındığında koltuk döşeme malzemeleri arasında kalarak nasıl bir kumaş seçeceğinize hala karar veremiyorsanız bir iç mimardan ya da mobilyacılardan destek alabilirsiniz. Evinizi yepyeni bir havaya büründürecek koltuk döşemeleriniz içinize sindiği renk ve desende olmasının yanı sıra detaylara da dikkat ettiğiniz takdirde avantajınız birden fazla olacaktır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir