Koltuk Yıkama Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Koltuk yıkama, mevcut koltuğunuzu ilk günkü hale getirmenin en iyi yollarından biridir. En iyi temizlik çabalarınıza rağmen, koltuklarınızın, kanepelerinizin kenarları gri görünüyorsa, yenisini alma zamanı gelmiş olabilir. Ancak yenisini almadan önce yapabileceğiniz en iyi şey koltuk yıkama işlemini gerçekleştirmektir. Eğer bunu kendiniz yapamıyorsanız bile profesyonel bir hizmet olarak koltuk yıkama hizmeti alabilirsiniz. İster İstanbul ‘da olun, ister Muğla’da olun her ile özel profesyonel koltuk yıkama hizmetlerine ulaşmanın kolay yolu uzmandeposu.com ’un kategori sayfalarından koltuk yıkama firmalarını bularak fiyat teklifleri istemektir.

Koltuklardaki Can Sıkıcı Lekeler

En yaygın koltuk, çekyat lekeleri, özellikle de kanepeniz hafif bir kumaşla kaplıysa inanılmaz derecede can sıkıcıdır. Peki lekelerin en yaygın nedenleri nelerdir?

 • Yiyecek (% 18)
 • Evcil Hayvanlar (% 13)
 • Sıcak içecekler (% 13)
 •  Çocuklar (% 12)
 • Şarap (% 7)
 • Mürekkep (% 4)
 • Çamur (% 2)
 • Makyaj  ve diğer  sorunlar (% 1)

Bu koltuk sorunları ile ilgili olabilirseniz koltuklarınızı nasıl temizleyeceğinizi, koruyacağınızı ve yenileyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Koltuk Temizleme İpuçları

Bir felaket olursa ve koltuğunuza kırmızı şarap, köri sosu veya ketçap dökülürse, dökülmeleri hemen önce sade su kullanarak müdahale edin. Kumaş bir koltukta küçük dökülmeler olması durumunda, lekeye büyük müdahaleler yapmaktan kaçınmak önemlidir. Bu sadece döküntüyü kumaşın derinliklerine iter ve bu da tabii ki temizlemeyi zorlaştırır. Bunun yerine nemli (ıslak değil) bir bezle hafifçe silin ve ardından hemen yumuşak, kuru bir bezle kurulayın. Daha büyük bir şey için, muhtemelen profesyonelleri aramaya değer. Leke çıkarıcı ürünleri tercih ederseniz, üreticinin talimatlarını izleyin ve kumaşı soldurmadığından emin olmak için gizli bir alanda test edin. Solvent bazlı temizleyici ürünler kullanmaktan kaçının. Koltuklarınız kazasız kalsa bile, günlük kullanım, sandığınızdan daha kirli hale getirebilir. Her 12-18 ayda bir düzgün bir temizlik, kanepenizin daha uzun süre daha iyi görünmesini sağlamalıdır. Mümkün olan en iyi sonuçlar için profesyonel bir temizlik şirketi ile görüşün.

Koltuk Yıkama Hizmeti Almak

Profesyonel koltuk yıkama hizmeti almak için bir temizlik firması ile irtibata geçebilirsiniz. Genellikle firmalar yerinde koltuk yıkama hizmeti verdikleri için sadece randevu almanız ve işlemi evinizde siz mutfakta kahvenizi yudumlarken profesyonellerin halletmesi mümkündür. Bu sayede siz de profesyonel koltuk yıkama hizmeti alarak koltuklarınızı ilk günkü hale getirmenin ayrıcalığını yaşamış olursunuz.

Koltukları Korumak İçin Örtüler

Önlemek, iyileştirmekten daha kolay ve daha ucuz olabilir. Koltuğunuzun teşhir salonundaki taze görünmesini sağlamak için en önemli ipuçları şunları içerir: Kumaş koltuğunuzu korumak için, üzerinde biriken kir döşemenin giyilmesine neden olabileceğinden haftalık olarak vakumlanmalı veya fırçalanmalıdır. Solmayı önlemek için, mobilyaları doğrudan veya uzun süreli güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirin. Döşemeniz ile güneş kremi veya vücut losyonu gibi kozmetik ürünler sürdükten sonra oturmaktan kaçının. Çıtçıtlar, kemer tokaları ve kumaşa takılan oyuncaklar gibi keskin nesnelere dikkat edin. Kanepe koruma örtüleri genellikle birçok ev yaşam ürünleri satan mağazalarda sunulur. Paraya değeceğini düşünüyorsanız, ya kanepenizi alırken ya da daha sonra koltuk örtülerini alabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre en yaygın koltuk hasarları şunları içeriyor:

 • Sarkan minderler (% 39)
 • Evcil hayvanlar tarafından hasar görmüş (% 21)
 • Lekeli kumaş (% 14)
 • Yırtık veya çizik kumaş (% 13)
 • Yıpranmış malzeme (% 12)

Koltukların Yeniden Döşenmesi

Kanepenizi bir süre tuttuysanız ve hiçbir temizlik işlemi onu tekrar yeni gibi göstermeyecektir, yenisini almak yerine yeniden döşemeye değer olabilir. Koltuğun tamamının mı yoksa sadece minderler veya kolların mı kurtarılmasını istediğinize bağlı olarak, döşeme için farklı seçenekler olma eğilimindedir. Dolgunluk eklemek ve daha uzun süre daha sıkı görünmelerini sağlamak için sarkan koltuk minderlerini taze tüyler ve ekstra köpükle doldurabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yıpranmış veya aşınmış kollar için yapılan kol kılıflarıdır. Tamamen yeni bir görünüm fikrini seviyorsanız, ancak şekli seviyorsanız, yeni bir kanepe satın almak yerine tüm kanepeyi yeniden döşemek yine de daha ucuz olabilir. Ankete katılanların beşte ikisi kanepelerindeki minderlerin sarktığını söyledi. Bu, özellikle düzenli olarak doldurulmuyorlarsa, tüy dolgulu koltuk minderleri için geçerli olma eğilimindedir. Tüylerin hareket etmesi için günlük tüylerle taze ve sıkı görünmelerini sağlayın. Kullandığınız döşemeye bağlı olarak, kendi kumaşınızı sipariş etmeniz ve satın almanız gerekebilir.

Uzmandeposu.com İle Koltuk Yıkama Firmalarına Kolayca Ulaşın

Sitemiz üzerinden, En İyi Halı ve Koltuk Yıkama Uzmanlarından Fiyat TeklifleriAlabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir