Küçük Banyoları Dekore Edebileceğiniz 7 İpucu

Paylaş:

Banyolar özel fonksiyonel gereksinimlere sahip yerlerdir. Estetik katkı ve fonksiyonellik için her zaman geniş banyolara ihtiyaç yoktur. Aslında, bir iç tasarım uygulamak küçük banyonuzun her köşesinden yararlanmanıza izin verecektir. Bir banyoyu dekore etmek basit bir iş değildir. Dekorasyonda daha az sayılan yerlerden biri olmasına rağmen, onlara farklı, daha sade ve kişisel bir stil vermek zor değildir. Bu nedenle, bugün küçük banyonuza misafirlerinizi etkilemek için yeni bir tasarım 7 fikir vereceğiz.

1. Küçük Banyoyu Bir Ayna İle Büyütmek

Banyoların uzun ve geniş bir ayna koyduğunuzda banyonuzun boyutları artar. Bunun nedeni, aynaların, zarif bir dokunuş vermelerinin yanı sıra, ışığı tüm banyoya yansıtması ve daha geniş bir alan olduğu yanılsamasını vermesidir. Ayrıca aydınlatmaların gücünü de artırarak daha ferah bir his kazandırırlar. Bu nedenle banyonuzda bolca ayna kullanabilirsiniz.

2. Duvarları Açık Renklerle Boyayın

Banyonun renginin kötü bir seçimi, onu olduğundan daha küçük gösterebilir ve rahatsız edici bir yaratabilir. Küçük banyonuzun daha iyi görünmesi için aşağıdaki renkleri kullanmanızı öneririz:

 • Bej
 • Açık yeşil
 • Gökyüzü mavisi
 • Beyaz

Bu renkler ışığın banyo boyunca çok kolay yansıtılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu renklerin enerjisinin verdiği rahatlatıcı bir etki de bulunmaktadır. Doğru mobilya ve diğer dekoratif unsur kombinasyonları ile banyonuz öncekinden çok daha geniş görünecektir.

3. Rafları Yerleştirmek için Köşeleri Kullanın

Banyo köşelerinde lavabonun veya klozetin yanındaki bir veya birkaç raf size herkesin sahip olmadığı avantajlar sağlayacaktır. Örneğin, tuvaletin yanındaki küçük bir raf, aşağıdakileri organize etmenize de depolamanıza izin verecektir:

 • Tuvalet kâğıdı ve sabunları
 • El havlularını
 • Kişisel hijyen gereçlerini (örneğin tıraş makineleri)
 • Taraklar ve saç fırçalarını.

Ancak raf kullanımında her zaman küçük ebatları tercih etmek gerekir. Dolaplar ve raflar sabit parçalar olduğundan genişlik katmak adına kolayca değiştirilmeleri mümkün olmayacaktır.

4. Küvet Kullanmayın

Hemen hemen herkes sıcak bir küvette rahatlamayı sever. Ancak, küçük banyolar için bu iyi bir seçenek değildir. Bu nedenle, küvet yerine duşa hak ettiği önemi vermelisiniz. Odadaki alan sınırlıysa, duş sistemini de basit tutun.

Duşlarda şeffaf camlar tercih etmek boyut kazandırmak adına en ideal seçenekler arasında bulunur. Bu sayede duşta yer alan seramik ve fayanslarla banyoda bir bütünlük sağlamak da kolay hale gelir.

5. Kapı ve Duvarlardan Yararlanın

Kapı ve duvarlar küçük banyo askılarını ve rafları monte edebileceğimiz yerlerdir. Örneğin, kapıda bir askı kullanabilirsiniz. Öte yandan, küçük raflar kurmak için duvarları kullanmak saç ürünleri, banyo malzemeleri, taraklar gibi kişisel kullanım araçlarının düzenlenmesine yardımcı olabilir.

6. Mobilyada da Minimalist Olun

Banyonuzda mümkün olan en az mobilyayı kullanmayı düşünün. Örneğin, büyük mobilyalar yerine aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

 • İstediğinizi depolamak için sepetli raflar.
 • Tuvalet tankı üzerine ince bir raf yerleştirilebilir.
 • Düzenleyen ve süsleyen küçük asılı organizatörler.

Renkleri ve stilleri küçük banyonuzun dekorasyonu ile tutarlı olduğu sürece aklınıza gelebilecek her şeyi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan fonksiyonlu ve taşınabilir hafif parçaları kullanmaktır. Bu sayede banyonuzda istediğiniz zaman daha geniş alanlar elde etme imkânı yakalarsınız.

7. Küçük Bir Banyoda Aydınlatma Kritik

Lambalar yanlış kullanıldığında banyoları genellikle küçültülür. Ancak onları doğru yerlere yerleştirirseniz etkisi tersine dönebilir. Bunun için banyonuzun aynasına uzun bir lamba takın. Ayrıca bir veya iki duvar lambası yerleştirin. Oldukça güçlü bir led tavan lambası da eklemeniz iyi olacaktır. Aydınlatma ayrıca küçük banyonuzun daha ferah görünmesine yardımcı olur ve renkleri canlandırır. Bizim önerimiz, beyaz ampulleri, özellikle de LED’leri kullanmanızdır, çünkü paradan tasarruf etmenize ve çevreyi korumanıza yardımcı olurlar.

Fayans ve Seramik Uygulamaları Ustalık İster

Küçük bir banyo veya evinizdeki herhangi bir odanın dekorasyonu, tarzınız ve kişiliğinizden büyük ölçüde etkilenecektir. Ev tasarımınıza her zaman hayal ettiğiniz görünümü vermekten çekinmeyin, çünkü sonunda orada yaşayan sizsiniz, tasarımından ve dekorasyonundan memnun olması gereken kişisiniz. Bu nedenle özellikle banyoların temel parçası olan fayans, seramik seçiminde ve işçiliğinde dikkatli olun.

Ustalık her zaman en kötü malzemeleri bile en iyi şekilde kullanmayı sağlar. Siz de evinizin banyosunu dekore ederken en iyi seramik ve fayans ustalarıyla çalıştığınızdan emin olun. İşinin ehli olmayan usta seçimi malzeme kullanımında israfa neden olabileceği gibi, zamandan ve tasarımdan kayıplar yaşamanıza da yol açabilir. Bir çok işi yapan değil sadece fayans ve seramik uygulamaları yapan, tecrübeli ve güvenilir ustalarla çalışmak altın kuraldır.

Fayans ustası; fayans ve seramik olarak adlandırılan parçaları, istenilen yüzeye en iyi şekilde uygulama konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Fayans ustasının uzmanlığı iç mekânı kapsar. Banyoların dekore edilmesinde bu nedenle önemli rol oynar. Her işi yapan bir kişiye usta demek zordur, bu nedenle fayans üzerinde uzmanlaşmış ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmış fayans ve seramik ustalarına ayrıca ihtiyaç duyulur. Siz de bu ihtiyacınızı sitemizde yer alan, müşterilerce oylanmış güvenilir ustalarımızdan karşılayabilirsiniz.

Fayans ustasının direktifleri doğrultusunda uygulama yapılacak alanı en iyi şekilde hesaplayabilirsiniz. Bu sayede gereksiz masraflardan kurulursunuz. Uygun fayans türünün ve boyutunun ne olduğunu belirleyebilirsiniz. Malzemelerin en uygun şekilde değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. İşin uzmanı ustalarla çalışma bu ve benzeri avantajı elde etmenize yardımcı olur.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir