Küçük Salonları Dekore Edebileceğiniz 9 İp Ucu

Paylaş:

Salonlar evin en çok kullanılan ortak alanlarının başında gelir. Misafirler genelde bu odada ağırlanır. Bu nedenle salonların geniş olması büyük bir avantajdır. Ancak küçük salonları güzel bir şekilde dekore ederek büyük salonlar kadar kullanışlı hale getirmek de mümkündür. Eğer küçük salonları nasıl tasarlayacağınız konusundan bir fikre sahip değilseniz size vereceğimiz 9 ipucundan yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Parlak Kumaşlar Ve Bitkileri Kullanın

Hiçbir şey, salonu bitkilerle süslemek gibi güzelleştirmez. Nergis veya lale gibi çiçek açan uzun ömürlü renkler hoş bir hava katarken, eğrelti otları gibi yapraklı güzellikler ilginç bir doku getirir ve evin havasını temizler. Eğer bitkilerle uğraşmayı sevmiyorsanız birkaç az bakım gerektiren bitkiyle başlamayı deneyebilirsiniz. Bitkilerin yanında, masa örtüleri veya perdeleri parlak kumaşlardan seçmek de odaya geniş bir hava katacaktır.

Aynaları Kullanarak Alan Yaratın

Bu herkesin bildiği en eski numaradır ama gerçekten işe yarıyor. Daha fazla ayna ekleyerek anında alan yanılsamasını yaratabilirsiniz. Çok küçük bir salonunuz varsa tüm duvarı kaplamak için büyük boyutlu bir aynayı tercih edin. Ayna, arka ışığı ve elbette iç dekoru yansıtarak alan yanılsamasını yaratacak ve genişliği ikiye katlayacaktır.

Küçük Medya Araçlarını Kullanın

Minimum yer kaplayan kendi medya merkezinizi oluşturarak depolama birimlerinden yer açın. Duvara monte edilmiş bir TV, küçük salonlar için her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır. Bir MDF panelini duvara sabitleyin ve gerekirse TV ekranınızı ve rafları üzerine monte edin. Yerden tasarruf sağlayan raflar, çok fazla yer kaplamadan depolamaya izin verecektir.

Aksesuarlar İle Dikkat Dağıtın

Aşırı büyük bir masa lambası, dikkat çekici bir sanat eseri veya muhteşem bir kumaşla döşenmiş bir koltuk gibi bir veya iki aksesuar seçin ve odanın geri kalanını nispeten ufak parçalardan oluşturun. Bunlar salon hacmini daha geniş hissettirecek ve dikkati boyutundan uzaklaştıracaktır. Ancak bu aksesuarların sayısını sınırlı tutun, aksi takdirde salonunuz olduğundan çok dağa küçük görünecek ve karmaşık bir hal alacaktır.

Köşe Takımlarını Kullanın

Hacimli bir kanepe salon alanının büyük kısmını tüketir. Bu nedenle özellikle küçük bir salonunuz varsa, eşit derecede rahat ama çok daha az yer kaplayan köşe takımlarını kullanmayı deneyin. Bu takımların sahip olduğu L şekilli tasarım ile rahat bir köşe oluşturulup alandan tasarruf sağlanabilir. Artık geniş yer minderleri ile daha fazla oturma alanı da var.

Perdeler Evinizi Daraltmasın

Perdeleri basit tutarak salonda doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanın. Yüksek tavanlara sahip olacak kadar şanslıysanız, tam boy perdeler gözü yukarı doğru çekerek alan yanılsaması yaratacakları için iyi bir seçimdir. İnce şerit tasarımları ekstra derinlik hissine katkıda bulunur.

Çok Fonksiyonlu Mobilyalara Yatırım Yapın

Küçük salonlar söz konusu olduğunda, çok fonksiyonlu mobilya parçaları en iyi dostunuz olur. Koltukların altlarını depolama alanı olarak kullanacak şekilde tasarlayın. Sehpa olarak kalacağınız mobilyaların da tabure işlevi görebilmesine dikkat edin. Bu sayede oturma yeri açmak için sehpalarını kullanabilirsiniz.

Dikey Tasarıma Yönelin

Salonunuzu tamamlamak için dikey desenli duvar kâğıdı tasarımlarını da düşünün. Zemin alanı sınırlı olduğunda bu dekoru yukarı olacak şekilde tasarlamak gerekir. Açık renkli duvar kâğıtları üzerinde dikey, gözü yormayan ve yoğunluğu az koyu desenler kullanmak salonunuzun çok daha geniş ve iç açıcı görünmesine katkı sağlayacaktır. Bu uygulamayı daha uzun yapıdaki salonların kısa olan duvar kısmını geniş göstermek amacıyla yatay olarak da kullanabilirsiniz.

Beyaz Tonlar Genişlik Katar ve Ferahlık Sağlar

Beyaz duvarlar donuk olabilir, ancak daha sonra sakinleştirici bir ruh hali yaratabilirler. Beyaz bir iç mekân tasarımını salonunuza uygulamayı düşünün. Duvarlarınızı eşit derecede açık renkli mobilyalarla eşleştirmek, herhangi bir küçük alanı daha parlak ve daha büyük hissettirmek için zarif ve basit bir yoldur. Karakter için, renk patlamaları ve doku sıçramaları ekleyin.

Kaliteli Boya İşçiliği Tasarımın Esasıdır

Boya ve badana işleri ev yenileme ve dekorasyon faaliyetlerinin merkezinde yer alır. Çoğu zaman ev sahiplerinin kendi imkânlarıyla yapmaya çalıştığı bu bakım işlemleri başarısızlıkla sonuçlanır. Amatör olarak yapılan boya ve badana işlerinin sonunda renk dengesizlikleri, fırça izleri, çeşitli lekeler ve istenilen rengin elde edilememesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına evinizde yapacağınız boya badana işlerini mutlaka tecrübeli bir ustaya bırakmalısınız.

İyi bir boya ustası hangi renk tonunun duvarda nasıl duracağını, iz ve leke oluşmaması için fırçanın nasıl kullanacağını çok iyi bilir. Boya ve badana işlerinde iyi bir ustanın katkısı bu kadarla sınırlı değildir. Boya seçiminden, bakımına kadar birçok tecrübeyi sizinle paylaşabilir ve yanlış seçim yapmanızın önüne geçer. Bu sayede hem istediğiniz tasarımı elde etme imkânı bulursunuz hem de ek giderlerden kurtulursunuz ve kendinizi yormadan evinizi yenilemenin tadını çıkarırsınız.

Alanında en iyileri olan boya ve badana ustalarını bir araya getirdiğimiz sitemiz sayesinde iyi usta bulmak konusunda işinizi şansa bırakmak zorunda kalmayacaksınız. Puan ve derece sistemimiz sayesinde bir ustanın müşterilerden nasıl geri dönüş sağladığını görebilirsiniz. Ayrıca müşteri yorumlarını okuyarak ön bir fikir sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz siz de badana ve duvar boyası işlerinizi yaptırmak üzere teklif alabilir, tecrübeli ustalarımızın deneyiminden faydalanabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir