Laminat Parkeye Sistre Cila Yapılır mı ?

Paylaş:

Laminat parke kaplı bir evde yaşamak görünüm açısından çok güzel olsa da temizliğinden parke cilalama işlemine kadar periyodik olarak yapılması gereken birçok bakımı vardır. Ancak ne olursa olsun laminant parke evlere özel ve güzel bir görünüm sunar.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke belirli bir teknoloji kullanılarak zemine uygulanacak olan ağacın uzun yıllar formunu koruyacak şekilde bozulmadan kullanılmasını sağlayan ve çeşitli ağaçlardan üretilen, günümüzde yaygın şekilde kullanılan bir parke çeşididir.

Laminat parke üretiminde kullanılan ağaçlar, tomruklar halinde kesilir sonrasında ağaçların dış katmanı olan kabukları soyulur ve çeşitli ölçülerde boyutlandırılır. Arkasından üst tabaka, yani “Papel” denilen katmanda kullanılacak olan ağaçlar; ki bunlar genellikle ceviz, sapelli, meşe, merbau, iroko gibi kıymetli ağaçlardır, yaklaşık 4 mm kalınlığında kesilerek alt katmanla birleşmeye hazırlanır.  

Laminat parkenin alt katmanında kullanılan ağaçlar da çok çeşitlidir. Parkenin uzun ömürlü olmasını sağlayan şey de alt katmanın sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Üst katman ve alt katman birleştirilerek laminat parke oluşturulur. Ardından laminat parkelerin kenarlarına “lamba-zıvana” denilen, parkeleri birbirine kenetlenmesini sağlayan zeminde sabitleme işleminin ana hatları olan kanallar açılır. Laminat parkenin son aşamasında da kalibrasyondan geçirilir, telleyerek yüzey açma işlemi yapılır, boyanır ve cilalanır. Artık laminat parke hazırdır ve paketlenerek döşenecek yeni evlerine gitmek için beğeniye sunulur.

Laminat Parkelere Sistre Cila Uygulanır Mı?

Laminat parkeler genellikle üretim aşamasında boya ve cila işlemleri yapıldığı için döşenmesinden sonra sistre cila işlemine ihtiyaç duymaz.  Masif parkelerde olduğu gibi laminat parkeler de defalarca sistre cila işlemine tabi tutulabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken ayrıntı cila işleminin hava sıcaklığının 13 Cº’nin altına düştüğü zamanlarda uygulanmamasıdır.

Laminant parkede sistre ve cila uygulaması, uzun bir süre kullanımından sonra oluşan eskime, çizilme veya isteğe göre laminat parke rengi değişikliği sırasında uygulanır. Bu işlemin de konusunda uzman bir ekip tarafından, kaliteli ve teknolojik ekipmanlar eşliğinde laminat parkeler kısa sürede sistre edilip ham ağaç haline dönüştürülerek müşterinin isteğine göre boyama ve cila işlemi gerçekleştirilir. .

Laminat parkenin temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Aşınmaya ve aşınmaya dayanacak şekilde inşa edilmiş olup, aynı zamanda düzenli cilalama ve cilalama gerekmeden parke döşemenin güzelliğini ve parlaklığını sergiler. Laminat parkeyi temizlemenin en iyi yolları elektrikli süpürge, kuru paspas ve / veya zor dökülmeler için nemli bir havluyu içerir.

Laminat Bakımının Temelleri

Kir, laminat parkenin birincil düşmanıdır ve zeminin mat ve kullanılmış görünmesine neden olabilecek ince çiziklere yol açar. Laminat zeminleri temizlemenin en iyi yolu, amonyak ve su veya sirke veya başka herhangi bir pencere temizleme ürünü kullanmaktır. Önce gevşek kiri süpürün veya vakumlayın, ardından zemini süpürge ve paspasla buğulayın. Daha sonra havlu kumaştan bir havlu kullanarak parlatın. Mikrofiber pedler de oldukça etkilidir ve temizlik sıvılarını önlemenize yardımcı olur. Ayrıca, temizleme prosedürleri için üreticinin tavsiyesine bakın. Bazıları kendi laminat zemin temizleyicilerini yapıyor.

Laminat parkenizi yeni kadar iyi tutmak için bazı yararlı ipuçları:

 • Kir, kum ve kalıntıları temizlemek için yumuşak zemin eki olan bir elektrikli süpürge, bir süpürge, hafif nemli bir bez veya paspas kullanın.
 • Olası çizilmeyi önlemek için sandalyelerin ve masa ayaklarının altına kayma veya yastık koruyucuları ekleyin.
 • Kiri uzak tutmak için tüm dış kapı girişlerine zemin paspasları ve ayak fırçaları koyun.
 • Daha iyi bir buharlaşma oranı için ılık su kullanarak nemli paspas kullanın.
 • Paspaslarken, temiz tutmak için gerektiği kadar suyu değiştirin.
 • Nemli paspaslarken, evcil hayvanınızın su kabı dahil, yerde duran sıvılardan kaçının. Zemini ıslatmayın ve dökülenleri hemen silmeyin.
 • Zemin cilası veya cila ürünleri kullanmayın. Bu, zeminde bir film bırakır ve daha fazla kir çekmesine ve izler bırakmasına neden olur.
 • Zeminin dekor katmanını etkilediği ve cilaya zarar verdiği için sabun bazlı ve aşındırıcı temizleyicilerden, ovma tozlarından, narenciye yağı ürünlerinden ve çelik yünden kaçının.

Laminat Bakımı İçin Gelişmiş İpuçları

Laminat parke üzerindeki lekelerin temizlenmesi biraz zor olabilir. İşte nokta temizliğiyle ilgili bazı ipuçları:

 • Yağ, boya, kalıcı keçeli kalem, katran ve lastik topuk izlerini çıkarmak için temiz, açık renkli bir bez üzerinde nötr bir temizleyici kullanın. Alkol veya aseton içeren bir oje çıkarıcı da kullanılabilir.
 • Kan, meyve suyu, şarap, bira, gazoz ve makarna sos lekelerini çıkarmak için; ılık su kullanılabilir. Gerekirse açık renkli bir bezle nötr bir temizleyici kullanın.
 • Mum veya sakızı çıkarmak için önce buzla sertleştirin ve ardından çok nazikçe kazıyın. Geri kalanını ılık su ve temiz bir bezle silin.

Eğer sizinde Laminat parkeleriniz için sistre cila yaptırmak istiyorsanız işinde Uzman Sistre Cila Ustalarına Ulaşıp Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir