Mantolama Nedir? Nasıl Yapılır ?

Paylaş:

İster yeni bir evde duvarlar inşa ediyor olun ister daha eski bir evde oturuyor olun, dış cephe kaplamasının oynayacağı önemli bir rol vardır. Dış cephe mantolama işlemi, birkaç farklı malzemeden yapılabilen bir panel sistemidir. Evin dış duvarlarının üzerine kurulur ve yapısal destekten evin yalıtılmasına yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlara sahip olabilir.

Dış cephe mantolama işlemi, gevşek bir şekilde iki kategoriye ayrılabilir: yapısal kaplama ve yapısal olmayan kaplama. Bunlar, binaya bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir ve her ikisi de duvarların genel yapısı ve işlevi için çok şey sunar.

Eğer sizde evinize, apartmanınıza mantolama hizmeti almak istiyorsanız, ister İstanbul, ister, Ankara ya da İzmir gibi büyük illerde yaşıyor olun sitemiz üzerinden mantolama firmalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dış duvar kaplamasının aslında kullandığınız malzeme türüne bağlı olarak birkaç farklı amacı vardır. Yapısal kaplama, her şeyden önce üzerine monte edildiği evin veya binanın duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Duvar saplamalarının birbirine bağlanmasına yardımcı olur ve bu da duvarların sağlamlığını ve sağlamlığını artırır.

Ayrıca, dış cephe kaplaması malzemeleri için sağlam bir çivi tabanı oluştururlar, dış cepheye yapıştırılacak bir şey verir ve bitmiş cepheye stabilite verirler. Yapısal mantolama yapıldığında, rüzgar veya ev yerleşimi gibi diğer kuvvetler uygulandığında duvarların bükülme ve eğilme olasılığı daha düşüktür. Yapısal kaplama, ahşap veya alçı gibi güçlü, sert bir malzemeden yapılır. Duvarların dikmelerini kapladığında onları birbirine bağlayarak, onları kendi başlarına olduklarından daha güçlü kılar. Bu da, hem üzerine monte edilen dış cepheye hem de mülke uygulanabilecek herhangi bir baskı veya kuvvete daha iyi dayanabilecek daha sağlam bir dış cephe oluşturmaya yardımcı olur.

Yapısal Olmayan Dış Cephe Kaplaması Nedir?

Yapısal olmayan kılıf, günümüzde çoğu insanın enerji faturalarını düşürmeye yardımcı olmasını istediği sıkı bina görüntüsünü oluşturmaya yardımcı olurken kullanılan malzemedir. Yapısal olmayan kılıf, yapısal kılıfın dışına veya iç kısmına uygulanır ve evin yalıtılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Dış Cephe Mantolama

Çıtçıtlar diyagonal destek kullanılarak desteklendiyse, yapısal kılıfla birleştirilmek yerine yapısal olmayan kılıf da doğrudan dikmelere uygulanabilir.

Her türden dış cephe mantolama malzemeleri, rüzgar ve yağmur gibi şeyleri dışarıda tutmaya yardımcı olur ve yapısal olmayan malzemeler, bunu bir adım öteye taşıyarak, daha düşük enerji faturaları ile evin daha rahat olması için enerji transferini önlemeye yardımcı olur. Bunu, hava kaçaklarını kapatmaya yardımcı olmak ve çivileri ve geleneksel duvar yalıtım biçimlerinin tipik olarak koruma sağlamadığı diğer alanları kapatmak için evin çevresinde yalıtımlı bir bariyer oluşturarak yapar. Yapısal olmayan kılıf, duvarları güçlendirmez veya kendi başına destek sağlamaz, bu nedenle bunu yapısal kılıf veya çapraz destek ile birlikte kullanmak önemlidir.

Malzemelerine Göre Mantolama Çeşitleri

EPS Dış Cephe Mantolama; Petrolden elde edilmiş olan Expanded polistren köpük (EPS), termo plastik, beyaz renkli varyant özelliği taşıyan, kapalı gözenekli bir ısı yalıtım malzemesidir. EPS mantolama levhalarında  1 metreküpte  EPS ‘de 3-6 milyar ufak kapalı gözenekli hücreler bulunur. Bu hücreler içersinde, % 98’i kuru hava doludur ve bu kuru hava hareket etmez.

Üstün ısı yalıtım özellikleri ve ekonomik olması EPS ısı yalıtım levhalarının bu özelliğinden kaynaklanır.  Bu malzemenin performansı kullanım ömrü süresince sabittir. Kalınlığında incelme, ısı iletkenliğinde azalma, özelliklerinde hiçbir bozulma görülmez. EPS malzemesinin en önemli özelliği istenilen yoğunluklarda üretilebilmesidir. Dış cephe mantolama amaçlı üretilen EPS, genelde 15-30 kg/m3 yoğunluklardadır ve levhaları çok hafiftir.  Kesinlikle cepheye yük getirmeyen dış cephe mantolama çeşitlerindendir.

Mantolama Malzemeleri Çeşitleri Nelerdir?

Karbon Takvi̇yeli̇ Eps Isı Yalıtım Levhası Varyantlı Dış Cephe Mantolama

En iyi mantolama malzemeleri arasında Karbon takviyeli EPS strafor, önde gelen malzemelerdendir.  EPS (Expanded Polistren) içeriğindeki grafit ısı reflektörleri ile izolasyon özelliği tasarlanmış bir malzemedir. Genellikle gri renklidir ve bu malzemeye rengini veren de içeriğindeki bu grafit ısı reflektörleridir. Sıcak ve soğuğu daha iyi yansıtarak konvansiyonel EPS’ye göre ısı yalıtımının daha iyi olmasını sağlayan şey grafittir.

Polistirenden imal edilen bir başka dış cephe mantolama malzemesi de Extrude polistren sert köpük XPS’tir.  Bu malzemede homojen hücre yapısına sahiptir ve yalıtım sağlamak için imal edilmiştir. Bu malzeme genellikle su basman seviyelerinde, çatıların izolasyonlarında, zemin izolasyonların da kullanılabilen mantolama çeşitleri arasındadır.

Taş yünü dış mantolama malzemesinin ana maddesi olan taş yünü, bazalt taşının 1350° C – 1400° C ’de eritilmesi sonucu  elyaf haline getirilerek oluşturulur. Bazalt taşı, ülkemizde bulunan  inorganik ham madde özelliğine sahiptir.

Taş yünü başta levha, şilte, dökme ve boru şeklinde üretilebilen taş yünü, ses yalıtımından ısı yalıtımına, yangın yalıtımından akustik planlamaya kadar birçok alanda hem iç hem de dış mantolama çeşitlerindendir.  

Binalarımızda Hangi Mantolama Çeşitleri Tercih Edilmelidir?

Diğer bir mantolama çeşidi olan, Fugalı Mantolama denilen ve son yıllarda en çok tercih edilen dış cephe kaplamaları arasında yer alan bu mantolama çeşidi genleşme ve çatlamayı önlemek ve estetik görüntü sağlaması ile bilinmektedir.  Hem estetik hem de kullanışlıdır. Çünkü uygulanması esnasında dekoratif olması ve boyası esnasında  kolay tamamlanmasıyla tercih edilmektedir. Boyaya hazır kendinden sıvalı hazır mantolama çeşitleri ve dış cephe kaplama levhası olarak da üretilen fugalı kaplamalar ve yalı baskı kaplamaları ustalar tarafından oldukça kolay uygulanmaktadır. 

Seçeneklerinizi Anlamlandırma

Dış cephe kaplama, her evin dış cephesinin ayrılmaz bir parçasıdır. İster güç ve istikrar için ekliyor olun, ister evin enerji verimliliğini artırmak için, kılıflama iş için doğru malzemedir.

Dış cephe kaplaması birkaç farklı malzemeden yapılmıştır. Ve çoğu birbirine benzer bir şekilde kurulmasına rağmen, aralarında yeterince farklılık vardır ki, her seferinde söz konusu malzemeye yönelik önerileri ve en iyi kullanımlarını öğrenmek için özel dikkat gösterilmesi gerekir.

Evin ne tür bir mimariye sahip olduğuna veya üzerine ne tür bir dış cephe kaplaması kurulacağına bakılmaksızın, mantolama tüm yapının işlevini, rahatlığını ve gücünü artırabilir.

Uzmandeposu.com sitemiz üzerinden; Ankara, İzmir, İstanbul ya da yaşadığınız şehri arama bölümümüze yazarak Profesyonel Mantolama Ekiplerinden Fiyat Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir