Mermer Mutfak Tezgâhı Seçiminde Önemli Noktalar

Paylaş:

Mermer, mutfak tezgâhı konusunda birçok ev sahibi için en iyi seçim olmaya devam ediyor. Mermer seçenekleri arasında beyaz mermer en büyük payı almaktadır. Ancak mermer mükemmel bir ürün değildir. Mermer bakımı özen ister, yapısında küçük gözenekler vardır ve çizilmelere karşı hassastır. Ancak dikkatlice seçtiğinizde ve iyi baktığınız sürece uzun yıllar sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Sizin için mermer nasıl seçilir konusundaki ipuçlarını derledik:

Mermerin Lekelenmesi Konusunda Endişeniz Varsa Renk Seçimi Yapın

Birçok kişi, mermer düşünürken otomatik olarak beyaz renk akıllarına gelse de yüzlerce mermer modeli vardır. Yeşil, altın türleri de dâhil olmak üzere, kırmızı ve siyah gibi renk seçenekleri mevcuttur. Ancak uzmanlar asitli yiyeceklerden kaynaklanan aşınmalara karşı beyaz mermeri önerirler çünkü mermer asitle aşındığında rengi beyazlaşır bu da beyaz mermerde belli olmaz.

Genel olarak renkli mermerler çeşitli işlemlerden geçirilen C ve D sınıfı mermerlerdendir. Bunların içerisinde epoksi ve çimento gibi maddeler kullanılır. Bunların bir kısmı aside dayanıklı olabilirken, bir kısmı darbelere karşı daha dayanıklıdır. Ancak A sınıfı bir mermer tezgâh almayı düşünüyorsanız kesinlikle açık rengi tercih etmelisiniz.

Mermerde Kılcal Çatlaklar Olup Olmadığını Kontrol Edin

Mermer tezgâhlarda en sık görülen sorunların başında çatlamalar gelmektedir. Oluşan çatlaklar mermerin bütünlüğüne zarar vermese bile renk değişimine ve kir birikmesine neden olmakta ve çirkin bir görüntü yaratmaktadır. Bu nedenle mermer bir tezgâh alırken mutlaka iyice inceleyin ufak tefek çatlaklar fark ederseniz o tezgâhı almayın. Gerek montaj sırasındaki zorlamalarda gerekse zamanla binen yüklerin basıncıyla ufak çatlaklar giderek büyürler.

Mermerin Kusursuz Kesilip Zımparalandığından Emin Olun

Mermerler maden ocaklarından büyük blok parçalar şeklinde çıkarılıp istenilen boya göre kesilirler. Kesim işleminden sonra ne tür bir malzeme elde edilmek isteniyorsa ona göre şekillendirilip zımpara ve diğer parlatma işlemlerinden geçerler. Bu adımları kusursuz bir şekilde yapılması mermerin ömrünü ve dayanıklılığını belirler. Küçük engebeler bile mermerin kullanımını zorlaştırdığı gibi kolay bir şekilde hasar alıp zarar görmesine de neden olur. Hatalı kesim yapılmış mermeri anlamak kolay değildir. Ancak mermere yandan bakarak ufak tefek arızaların olup olmadığı görmeye çalışmak işe yarayan bir tekniktir.

Mermeri Koruyan Cilanın Kalitesine Dikkat Edin

Birçok üründe kullanılan cila mermeri parlatmak ve korumak adına en önemli parçadır. İyi bir mermer seçmenin bir diğer adımı da cila kontrolü yapmaktır. Cila ne kadar iyi olursa mermer o kadar pürüzsüz ve parlak görünür. Almaya karar verdiğiniz mermer tezgâha özellikle ışıklı bir yerde farklı açılardan iyice bakın. Bölüm bölüm matlıklar gözünüze çarparsa mermer iyi cilalanmamış ya da hasar görmüş olabilir. Ancak her noktada aynı parlaklığı görebiliyorsanız iyi bir cila uygulanmış demektir. Cilası iyi olmayan veya hasarlı mermerleri kesinlikle almayın. Mermeri koruyan bir tabaka olduğundan cilanın bozuk olması mermerin hızlı bir şekilde yıpranmasına ve renk değişimleri oluşmasına yol açacaktır.

Mermerin Hangi Kalite Sınıfında Olduğunu Sorun

A’dan başlayıp D’ye kadar giden mermer kalite sınıfları; hamlığa, çatlak oranına, pürüz düzeyine ve ek işlemlerden geçip geçmediğine göre değişir. Her sınıf mermer farklı amaçlarla kullanılabilir. En kaliteli mermerler A sınıfında yer alır. Bunlar tek parça doğal mermerler olmakla beraber, çatlak ve pürüz düzeyi en düşük mermerlerdir. Fiyatları diğerlerine göre daha pahalıdır. B sınıf mermerler A sınıfına nazaran daha çok çatlak ve pürüz içerir ve bu kusurlara epoksi işlemi uygulanır. C ve D sınıflarında çeşitli karışımlar mermerle birlikte kullanılır. Bu teknikler mermere çeşitli renk ve desenlerin verilmesi için bir avantaj oluştursa da doğallıktan tamamen uzaktır.

Eğer renkli ve farklı desenlerden oluşan bir mermer düşünüyorsanız C ve D sınıf kalitelerde birçok çeşit bulabilirsiniz. Bunların fiyatları geçirdikleri işlemlere ve kullanılan malzemelerin türlerine göre değişir. Dayanıklılıkları da çeşitli işlemlerle A sınıf kalitedeki mermerlerden çok daha iyi olabilir. A sınıf mermer kullanmanın avantajı ise mermerin tek parça olarak çeşitli kimyasallar kullanılmadan elde edilmesidir. Sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmayan A sınıfı mermerler diğerlerine nazaran daha pahalıdır.

Mermer Tezgâh Montaj ve Satın Alma İşlemleri

Mermer tezgâhı aldığınız firma ve montajını gerçekleştirecek ustanın seçimi mermer seçimi kadar önemlidir. Güvenilir olmayan firmalardan alınan mermer tezgâhlar hakkında firmadan doğru bilgi alma ihtimaliniz zayıftır. Size düşük bir kalite sınıfındaki mermeri yüksek kalite mermer tezgâh fiyatına satabilirler. Ayrıca garanti koşulları da profesyonel bir firmanın güvencesi altında olmalıdır.

Diğer yandan en önemli unsur tezgâhın montajıdır. Granit gibi tezgâhlara nazaran daha yumuşak ve darbelere dayanıksız olan mermer çok dikkatli bir şekilde monte edilmelidir. Mutfaktaki dolapları üzerindeki mermer tezgâhlardakiçatlamalar genellikle montaj sırasındaki hatalardan veya yanlış montaj nedeniyle oluşan yük dengesizliklerinden kaynaklanır. Bu nedenle konusunda uzman ve güvenilir bir usta seçmek çok önemlidir. İşte bu noktada sitemizi kullanarak mermer tezgâh işinde kendini kanıtlamış profesyonelleri inceleyebilir, kullanıcıların verdiği oylara ve yorumlara göre iyi bir ustayla anlaşabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir